×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳۰ مهر - ۱۳۹۷  
false
true
حمایت از رسانه‌ها بدون ملاحظه مخالفت و یا موافقت با دولت است

به گزارش شبکه خبری ایرانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد سلطانی‌فر در مراسم جشن روز خبرنگار در کرمان اظهار کرد: گرانی و کمبود کاغذ عنصر اولی در اقتصاد رسانه نیست و نخستین مساله تامین‌کننده اقتصاد رسانه، آگهی است.

وی با بیان اینکه شرایط کشور در ماه‌های اخیر موجب شده حوزه تبلیغ خود را نمایان تر نشان داده و بخشی از مشکل درآمد مربوط به این است که آگهی‌ها کم شده است، تصریح کرد: آگهی‌های دولتی نیز خیلی کاهش یافته و شاید هدفمندتر شده اما ضریب آن به شدت کاهش یافته است.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت فروش نشریات و روزنامه‌ها و با ابراز تاسف از کاهش خرید روزنامه به عنوان اولویت اول خرید خانواده‌ها گفت: موضوع کاغذ بحث جهانی دارد و میزان تولید کاغذ روزنامه به لحاظ محیط زیستی به شدت کاهش پیدا کرده و همه این مسایل موجب مشکل در تولید کاغذ شده و امروز تامین کاغذ از منابع خارجی مشکل است.

وی افزود: در کشور ما نیاز کاغذ روزنامه حدود ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تن در سال است و ظرفیت چوب و کاغذ مازندران ۹۵ هزار تن است که چوب ندارد و وزارت جهاد کشاورزی متولی تامین چوب است که اکنون نزدیک یک سال است به دلایل مختلف اجازه برداشت چوب را از جنگل نمی‌دهد، در حالی که برداشت چوب از جنگل کمک به بهینه سازی جنگل است.

سلطانی فر با بیان اینکه اگر اکنون وزارت جهاد کشاورزی اجازه برداشت چوب از جنگل‌های شکسته بدهد، شاهد تولید ۱۰۰ هزار تن کاغذ خواهیم بود، تصریح کرد: با تغییر نرخ ارز در ماه‌های اخیر ۲۷۰ میلیون یورو به واردات کاغذ اختصاص داده شده است.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت حاضر نیست تولی‌گری در موضوع واردات کاغذ را از دست بدهد و ما کمترین دخالت را در تخصیص ارز و ثبت سفارش داریم لذا تقاضای رسانه‌ها از وزارت ارشاد باید در حد اختیارات ما باشد.

وی افزود: نظام نامه پرداخت یارانه ای با نگاه حمایتی ویژه به رسانه‌های استانی دارد تعریف می‌شود و چهار ماه کار شده و به عنوان پایلوت دو مورد را پرداخت می‌کنیم که طی روزهای آینده توزیع می‌شود.

سلطانی‌فر درباره بیمه خبرنگاری نیز اظهار کرد: مدیران مسئول کارفرمایانی هستند که وظیفه بیمه کردن همه کارکنان و خبرنگارانشان را بر عهده دارند. اما با رایزنی با صندوق هنر، برای ۳ هزار خبرنگار بیمه پایه و برای ۳ هزار خبرنگار بیمه تکمیلی مصوب کردیم.

وی با بیان اینکه برای صدور کارت حرفه‌ای خبرنگاری هر خبرنگار که ۳۰ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز را بگیرد، می‌تواند این کارت دریافت کند، تصریح کرد: آمادگی واگذاری صدور کارت خبرنگاری را به خانه‌های مطبوعات داریم به شرط اینکه خانه‌ها اختلافات درونی خود را حل کنند.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در حمایت‌ها نگاه به رسانه موافق و مخالف دولت نداریم و البته معتقدم رسانه‌های منتقد را باید بیشتر حمایت کرد.

وی با اشاره به سخت گیری در ارائه مجوز به رسانه‌های حوزه کودک افزود: ۷۵ رسانه کودک داریم و با تشکیل کارگروهی از کارشناسان این حوزه، درخواست‌های مربوط به این حوزه باید از فیلتر سنگینی عبور کند چرا که آینده فرزندانمان برای ما بسیار با اهمیت است.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true