×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱ آبان - ۱۳۹۶  
it is true
false
true
«کوریولانوس» یک تمرین – اجراست/ تماشاگرانی که شاهد گرفته می‌شوند

حامد اصغرزاده کارگردان نمایش «کوریولانوس» که در تماشاخانه تئاتر مستقل تهران به صحنه می رود در این باره به خبرنگار شبکه خبری ایرانا گفت: نمایش «کوریولانوس» برداشتی از نمایشنامه ای به همین نام نوشته ویلیام شکسپیر است. این نمایشنامه مشترکا توسط من و جواد ابراهیمی‌نژاد نوشته شده است که ما در نگارش این اثر تلاش کردیم خط قصه اصلی نمایشنامه شکسپیر را حفظ کنیم.

وی یادآور شد: «کریولانوس» مثل دیگر نمایشنامه های شکسپیر اثری پرشخصیت است که اجرای چنین نمایش هایی با کاراکترهای پرتعداد نه امکان پذیر است و نه ضروریست. در اجرای این اثر نمایشی نیز کاراکترهای اصلی نمایش با توجه به تحلیلی که من از اثر داشته ام، حفظ شده اند.

این کارگردان جوان تئاتر درباره فرم اجرایی نمایش توضیح داد: فرمی که برای اجرای این اثر نمایشی در نظر گرفته شده است مختص نمایشنامه است و شیوه منحصر به فردی که اثر دارد. فرم اجرای این نمایش به شیوه تمرین – اجرا است که مدام خودش را بازتولید و دِفرمه می کند. این فرم اجرایی براساس آنچه که ما می خواستیم از نمایشنامه به صحنه بیاوریم طراحی شده است در واقع این تمرین – اجرا مانند گیاهی در حال رشد است و نمی توان پایانی برایش متصور شد.

وی درباره مضمون نمایش بیان کرد: این نمایش ماجرای به صحنه آوردن سرگذشت کوریولانوس، فرمانده‌ای که با اکراه، خواست مردم را برای رهبری رم می‌پذیرد، است و اینکه اصلا این امکان وجود دارد یا خیر. در این نمایش عملا رابطه بین یک حاکم و مردمی که او را به نمایندگی انتخاب کرده اند به تصویر کشیده می شود و اینکه مردم چه حقی بر حاکم دارند و حاکم چه حقی بر مردم. شکسپیر در اثرش توانسته رابطه مردم و حاکم و بحرانی را که بینشان به وجود می آید به درستی نشان دهد و این بحران را تبدیل به مساله کند. ما نیز در این اجرا تلاش کردیم به پرسش هایی از این دست و اینکه رابطه بین مردم و حاکم چگونه است و اصلا حاکم و مردم به چه کسانی اطلاق می شود، پاسخ دهیم.

اصغرزاده متذکر شد: این رابطه در سطحی کوچکتر در یک گروه تئاتری نیز جریان دارد به این مفهوم که کارگردان برقرار کننده نظم در گروه تئاتر است و مانند حاکم با به تصویب رساندن قوانینی می خواهد نظم را برقرار کند و اثرش را به صحنه ببرد. انتظاراتی هم که بازیگران از کارگردان دارند همانند انتظاراتی است که مردم از حاکم دارند به همین دلیل است که فرم تمرین – اجرا مناسب اجرای این اثر نمایشی است.

وی ادامه داد: در این نمایش ما به جای بازنمایی رابطه حاکم و مردم مدام این بازنمایی را با نمایش رابطه کارگردان و بازیگران به تعویق می اندازیم. تلاش ما این است که ببینیم آیا می شود بازنمایی را از طریق خودِ بازنمایی نشان داد. در این اثر نمایشی با اینکه تماشاگر مثل دیگر کارهای تعاملی، مشارکت و دخالت مستقیم در اجرا ندارد اما شاهدی است بر تمرین – اجرای ما و در هر اجرا نمایش با مخاطبان به اشتراک گذاشته می شود.

وی در پایان صحبت هایش بیان کرد: اولین مرحله به اشتراک گذاشتن نمایش با مخاطب اردیبهشت ماه در تالار مولوی رخ داد، دومین مرحله از ۳۱ شهریور تا ۴ شبکه خبری ایراناماه در تماشاخانه تئاتر مستقل تهران اتفاق افتاد و سومین مواجهه مخاطب با این تمرین – اجرا از ۱۶ تا ۲۱ شبکه خبری ایراناماه در همین تماشاخانه خواهد بود. البته مرحله چهارم و پنجم این مواجهه نیز در آینده ای نزدیک رخ خواهد داد.

نمایش «کریولانوس» نوشته حامد اصغرزاده و جواد ابراهیمی‌نژاد و کارگردانی حامد اصغرزاده در قالب رپرتوار «عصر تجربه» در تماشاخانه تئاتر مستقل تهران به صحنه می رود. 

امیر شمس، فریدون عباسپور، منا شریفی، فاطمه احمدی، اسماعیل کمالی دهقان بازیگران این اثر نمایشی هستند.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی