×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۵ آبان - ۱۳۹۷  
false
true
اعلام آتش بس نظام مهندسی ساختمان تهران با وزارت راه/ تشریح اختلاس جدید

ایرانا :رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به خواهش از وزیر راه برای آتش بس با وزارت راه و شهرسازی جزئیات اختلاس جدید در این سازمان را تشریح کرد و گفت: بخشنامه آخوندی برای ارجاع نظارت کار نظام مهندسی لغو شود.

به گزارش خبرنگار ایرانا ،در فاصله کمتر از یکماه مانده تا برگزاری هشتمین دوره انتخابات هیئت مدیره سازمان‌ نظام مهندسی و در روزهایی که موضوع برداشت از حساب سازمان نظام مهندسی تهران و واریز آن به حساب برخی افراد خبرساز شده، احمد خُرم پس از حدود ۷۵ روز از انتصاب جنجالی به ‌عنوان رئیس سازمان نظام مهندسی استان پایتخت اولین نشست خبری خود را برگزار کرد.

وی با یادآوری این‌که ۲۳ سال از عمر نظام مهندسی می‌گذرد، گفت: در این مدت مقررات ملی ساختمان حاکم شده، نظارت‌های شکل گرفته و ساخت و سازها تا حدودی از آیین‌نامه های موجود بالاتر است. اوایل انقلاب بساز بفروش‌ها بزن درویی ساختمان می‌ساختند اما الان بسیاری از سازندگان ساختمان‌های لاکچری می‌سازند

وی بیان کرد: فضای ساخته شده برای نظام مهندسی فضای مناسبی نیست، وقتی با نظام پزشکی مقایسه می‌کنیم. وزارت بهداشت با تمام قدرت پشت نظام مهندسی پزشکی حمایت می‌کند. پزشکان برای این‌که مالیات ندهند ویزیت خود را نقدی دریافت می‌کنند که خلاف است. ولی وزارتخانه پشت این قضیه ایستاد اگر این کار را نمی‌کرد فضای بی اعتمادی و تخلف کردن و عادی شدن تخلف حاکم می‌شد. وزیر بهداشت اعلام کرد سازمان مالیاتی کار خودش را بکند که حرف درستی بود. قانون نباید در زندگی مردم کنکاش کند سازمان مالیاتی باید ترتیبی اتخاذ کند تا مالیات دریافت شود.

وی به خاطره‌ای در این رابطه اشاره کرد و افزود: این مسئله فقط در ایران نیست، در آلمان بنده مراجعه کردم همه مراحل درمان به صورت نقدی دریافت شد که برای فرار از مالیات بود.

*انتقاد رئیس نظام مهندسی از مچ‌گیری‌ها

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در ادامه یادآور شد: به شورای انتظامی نظام مهندسی مراجعه کنید ملاحظه خواهید کرد که ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر پرونده -تخلف- دارند و برای آنها حکم صادر شده است. از چه جامعه‌ای از جامعه ۱۲۰ هزار نفری. عادت داریم مسائل منفی را مُد کنیم و مچ گیری کنیم. باید طراحی ساختار کرده و سیستم را اصلاح کنیم و افشاگری می‌کنیم. به جای مذاکره و جمعبندی درست استفاده کردن از تریبون همدیگر را محکوم می‌کنیم. این باعث ایجاد جو منفی شده و امیدها به یاس تبدیل می‌شود.

خرم با اشاره به این‌که به خاطر دارید که چه جَوی برای ۵ درصد حق الزحمه مهندسان به وجود آمد، اظهار کرد: این اقدام باعث شد تا اعتماد به جامعه مهندسی خدشه‌دار شود. به اتفاق آقای بیطرف خدمت آقای وزیر رسیدیم همان زمانیکه هجمه سنگینی روی سازمان بود. از وزیر راه خواهش کردیم آتش بس اعلام کند. در این راستا ۵ نفر از سامان نظام ۵ نفر وزارتخانه روی آیین‌نامه کنترل و بازرسی ساختمان، نظارت، وجوه دریافتی و.. کار خود را آغاز کردند. در این رابطه سه جلسه برگزار شده و متاسفانه حدود ۲ ماه است که این جلسات تعطیل شده است، این جلسات باید به صورت هفتگی برگزار شود و حرف‌ها شنیده شود. مصوبه هیئت وزیران است که باید حرف بخش خصوصی شنیده شده و در بخشنامه‌ها لحاظ شود.

وی تاکید کرد: کمیسیون ۵ بعلاوه ۵ به همین دلیل تشکیل شده و از وزارتخانه هر هفته این جلسه برگزار شود تا ۸ مورد مناقشه انگیز بین ما و وزارت راه برطرف شود.

*ضرورت شفاف‌سازی

رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران در ادامه با اشاره به این‌که مبارزه با فساد و تبعیض مسئله کلی کشور است، گفت: طرحی برای جلوگیری از تبعیض وجود ندارد،‌این قوه آن قوه را محکوم می‌کند آن قوه دیگری. این‌که هیچکدام وظیفه خود را انجام نمی‌دهد. مبارزه با فساد تبعیض یک اراده عمومی می‌خواهد و طرح برنامه لازم دارد.

خرم با اشاره به راه‌های مبارزه و پیشگیری با فساد، افزود: اولین چیزی که جلوی فساد را می‌گیرد و مسیر تخلف را کور می‌کند؛ الکترونیک کردن و آی تی بیس کردن امور است. باید دخالت انسان‌ها با توجه به حجم وسیع اطلاعات و ارتباطات سریع در امور به حداقل برسد. با این کار هر چیزی وارد یک پارچ بلوری می‌شود که همه اجزای آن هویداست.

وی با بیان این‌که در وزارت راه و ترابری سابق سیستم ETS را پیاده کردیم و ایمنی به گونه ای بود که اگر کسی در مناقصه دخالت می‌کرد تمام دستگاه آلارم می‌داد، اظهار کرد: این سیستم در سال ۸۲ راه‌اندازی شد که با آمدن دولت نهم این سیستم برچیده شد و الان باید هر روز انتظار تخلف در مزایده‌ها و مناقصات را داشت. دومین روش پیشگیری با فساد این است که فرآیندها کوتاه شود؛‌هر چه سرعت انجام کار بالاتر باشد فساد آن کمتر است.

وی به نمونه‌ای در سازمان نظام مهندسی ساختمان اشاره کرد و گفت: پرداخت حق الزحمه مهندسان به طور میانگین ۵۰ روز زمان می‌برد؛ این فسادآور است. با این کار مهندس به قرض و گرفتاری می‌افتد حاضر می‌شود مبلغی را پرداخت کند تا حق الزحمه خود را دریافت کند. در هفته اول تصمیم گرفتیم این زمان را کاهش دهیم. در جلسه‌ای عنوان شد این ۵۰ روز را در صورت هماهنگی به ۳۰ روز برسانیم . در جلسه دوم که فشار روی مدیران گذاشته شد اعلام شد دو هفته‌ای می‌توانند حق الزحمه را ازد کنند، حق الزحمه‌ای که حق ناظر است مال دولت و سازمان نیست.

*پرداخت حق‌الزحمه مهندسان در یک روز

وی ادامه داد: در جلسه سوم (یکماه پیش) به این جمع‌بندی رسیدیم که باید حق الزحمه به روز پرداخت شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران با یادآوری این‌که اعلام شد یک روزه پاسپورت صادر می‌شود، تصریح کرد: اما نان عده‌ای به طولانی شدن این روند بود که الان ۳۰ روز زمان می‌برد.

خرم با بیان این‌که مورد سوم برای جلوگیری از فساد آدم سالم است، اظهار کرد: باید معیشت آدم سالم تامین شود، اگر این‌گونه نباشد فساد به وجود می‌آید. فساد در دستگاه‌های نظارتی اپیدمی شده این دستگاه‌ها باید سالم باشند. دستگاه فاسد باعث ترویج فساد می‌شود.

وی با اشاره به فساد ۴۰ میلیاردی سازمان نظام مهندسی اظهار کرد: این تخلف در قوه قضاییه در دست بررسی است و هنوز حکمی صادر نشده است. پرونده ۴ سال است که در قوه قضاییه گیر کرده است. پول مذکور بلوکه شده که البته سود آنرا دریافت می‌کنیم. نحوه هزینه کرد این سود یک بحث است و این‌که سود نگیریم از هر مرجعی صادر شود که سود نگیریم شائبه ایجاد می شود. سود بانکی سپرده‌های حق الزحمه را در یک حساب خاص واریز می‌کنیم.

وی درباره اختلاس ۷ میلیارد تومانی جدید از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و در پاسخ به تسنیم در خصوص جزئیات این تخلف گفت: با جعل امضای بنده و یک فقره از چک‌ها هم که بدون امضا بنده – چک‌ها در بانک صادرات نقد شده است.

*بازگشت ۷ میلیارد تومان پول اختلاس شده در ۴ روز

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با یادآوری این‌که با این اقدام سریع روی این قضیه، سازمان در شعبه بانک صادرات حضور یافت، تاکید کرد: اول حدود ۳٫۵ میلیارد تومان کشف شد. نایب رئیس سازمان در بانک مستقر شد به همراه حراست و تمام چک‌های بالای ۵۰ میلیون تومان را بازدید کردند که ۷ فقره چک هم در این بازدید کشف شد که مجموعا مبلغ ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تا عصر ۵ شنبه به حساب سازمان برگشت. هم زمان شکایت کردیم منتها با صحبت با متخلفان و برخورد مثبت با آنها اعلام شد اگر پول را برگردانید قطعا تخفیف در مجازات خواهید داشت. تا الان تقریبا همه پول برگشت داده شده است.

خرم بیان کرد: در این اختلاس دو سه نفر از کارکنان دخیل بوده‌اند که هنوز مشخص نیست بانک دخالت داشته یا خیر. در انتهای بازجویی می‌توان در این رابطه قضاوت کرد.

وی این را هم گفت که سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در ۵ تا ۶ بانک حساب دارد.

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگر تسنیم مبنی بر این‌که نظام مهندسی ساختمان استان تهران چه میزان سپرده در بانک‌های مختلف دارد ابراز بی اطلاعی کرد و افزود: رقم سپرده‌ها را نمی‌دانم ولی می‌توانم بپرسم و اطلاع دهم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به از دستور کار خارج شدن بررسی آیین نامه کنترل ساختمان در هیئت دولت، گفت: بخشنامه وزیر راه و شهرسازی درباره ارجاع نظارت کار کم لن یکن خواهد شد.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true