×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۵ آبان - ۱۳۹۷  
false
true
۲۰۰ میلیون دلار به توسعه طرح های آبخیزداری اختصاص یافت

ایرانا :معاون سازمان جنگل ها در امور آبخیزداری، مراتع و بیابان گفت: امسال ۲۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های آبخیزداری، به این بخش اختصاص یافت.

به گزارش خبرنگار ایرانا ،ناصر حیدری‌پوری امروز در نشست خبری در محل سازمان جنگلها به آخرین وضعیت حوزه‌های آبخیز کشور اشاره کرد و گفت: ۱۷ سال از روند خشکسالی در کشورمی‌گذرد و باید به نزولات جوی، بیشتر بها دهیم، چرا که طبق نقشه‌های توپوگرافی ۴۱۰ میلیارد مترمکعب میزان آب داریم که بخشی از این آب تبخیر می‌شود و در اختیار ما قرار نمی‌گیرد.

وی به اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی در سال ۹۷ اشاره کرد و گفت: این رقم برای آبخیزداری مصوب شده و پروژه‌هایی را برای بهبود وضعیت آبخیزداری کشور مصوب کرده‌ایم که از ابتدای شهریور تا پایان آذر ماه این پروژه‌ها افتتاح می‌شود.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور به این نکته اشاره کرد که در سطح حوزه‌های آبخیزداری بالغ بر ۳۷۰ دشت ممنوعه و ۳۸۷ دشت بحرانی داریم که باید برای تعریف سفره‌ها برنامه عملیاتی داشته باشیم و به دنبال این هستیم با کارکردهای عملیاتی و موثر، بخشی از ‌کشاورزی را بتوانیم امتیاز بخشیم.

حیدری‌پوری به این نکته اشاره کرد: که با توجه به کارهای آبخیزداری که در کشور انجام شده میزان فرسایش خاک ۹ تن در هکتار کاهش یافته و میزان واردات رسوب به سدها نیز ۵ تن کاهش داشته و برداشت علوفه ۱۲۰ کیلو در هکتار افزایش داشته است.

حیدری‌پوری با بیان اینکه در پنج سال اخیر تاکنون هزار رکورد سیل در سراسر کشور به ثبت رسیده است، خاطرنشان کرد: یکی از کارکردهای آبخیزداری کاهش انرژی جنبشی است که سبب جاری شدن روان‌آب‌ها می‌شود، مضاف بر آنکه باید به کنترل فرسایش توجه داشته باشیم و نرخ فرسایش را کاهش دهیم.

وی توسعه پوشش گیاهی را بخشی از کارهای عملیات آبخیزداری برای کاهش سطح تبخیر عنوان کرد و افزود: با این کار شرایط جذب ‌آب توسط خاک بیشتر فراهم می‌شود.

به گفته معاون آبخیزداری، مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها هم اکنون از مجموع ۸۴٫۷ میلیون هکتار مراتع کشور تنها ۷٫۲ میلیون هکتار آن متراکم است و ۲۲٫۵ میلیون هکتار نیمه‌متراکم و ۵۶٫۲ میلیون هکتار کم‌تراکم است، یعنی پوشش گیاهی کمتر از ۲۵ درصد دارد.

وی همچنین اظهار داشت: از مجموع ۱۲۵ میلیون هکتار طرح‌هایی که باید فعالیت آبخیرداری انجام شود، ۱۱ میلیون هکتار مطالعات تفصیلی انجام شده و کار اجرایی آن به پایان رسیده و ۷ میلیون هکتار دیگر نیز در دست اجرا داریم، اما برای اجرای این طرح‌ها در هر هکتار به یک میلیون تومان بودجه نیاز داریم که باید تأمین شود.

حیدری‌پوری همچنین به اجرای عملیات سدهای زیرزمینی برای نگه‌داشت آب در زمین‌ها اشاره کرد و گفت: در سال‌های گذشته در بالادست سدهای در دست ساختمان سعی کرده‌ایم تا عملیات آبخیزداری را انجام دهیم و برای بهبود وضعیت دشت‌های بحرانی و ممنوعه نیز ۱۱ طرح آبخیزداری و آبخوان‌داری انجام شده است، مضاف بر آنکه سعی کرده‌ایم بازنگری در توزیع اعتبار به ویژه در دشت‌های بحرانی داشته باشیم و برای سال ۹۷ در ۶۲۷ حوزه و ۳۲۰ شهرستان توانستیم پروژه‌های آبخیزداری را تعریف کنیم.

وی همچنین در مورد دشت‌های بحرانی خوزستان و اهواز، گفت: وضعیت هشت منطقه بحرانی در این استان به دلیل برداشت‌های بی‌رویه در بالادست تالاب‌های این استان است که در سال‌های قبل رعایت نشده و بیش از اندازه از سفره‌های زیرزمینی استفاده کرده‌ایم که نتیجه آن خشکسالی و کاهش پوشش گیاهی است..

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true