×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۶ آبان - ۱۳۹۷  
false
true
نگاه سازمانی بر جشنواره مردمی و گردشگری کیش حاکم بود

به گزارش شبکه خبری ایرانا فرشید کریمی در این یادداشت آورده است که: 

بیست و یکمین جشنواره تابستانی کیش که از هشتم تیرماه امسال آغاز شده بود، شامگاه هجدهم شهریور به کار خود پایان داد. جشنواره‌ای که از ابتدای شکل‌گیری آن در ۲۱ سال گذشته، رویکردش بر رونق گردشگری جزیره کیش با ارائه بسته‌های متنوع به گردشگران همچون ارائه تخفیف در خرید و اجرای برنامه‌های شاد و مفرح دیگر تعریف شده است.

مروری کوتاه بر تاریخچه شکل‌گیری «جشنواره تابستانی کیش » حاکی از آن است که طرح برگزاری چنین جشنواره‌ای به صورت سالانه ، به دنبال ظرفیت‌سازی با رویکرد رونق گردشگری کیش برای فصل تابستان مطرح شد؛ چراکه به دلیل هوای گرم و شرجی، گردشگران تمایل کمتری برای سفر به این جزیره در این فصل سال از خود نشان می‌دادند. از این‌رو برگزاری چنین جشنواره‌ای راهکاری شد برای ترغیب افراد به سفرهای تابستانی به جزیره کیش تا علاوه‌بر رونق گردشگری، به افزایش ضریب اشغال هتل‌ها و درآمدزایی در حوزه‌های گوناگون مرتبط با این صنعت نیز منجر شود؛ رویدادی که در ابتدای شکل‌گیری و با توجه به محدود بودن ظرفیت‌های تفریحی و گردشگری سایر مناطق کشور، بی‌شک برای بسیاری از افراد از جذابیت لازم برخوردار بود.

نباید از نظر دور داشت که تدارک این جشنواره، سالانه هزینه‌هایی‌ قابل‌توجه را به سازمان منطقه آزاد کیش تحمیل می‌کند؛ هزینه‌هایی که جدا از بحث خدمات‌رسانی، تبلیغات و جوایز نقدی و غیرنقدی و نظایر این‌ها، امسال نیز به طور خاص در قالب بسته‌های حمایتی تعریف و ارائه شدند. بارزترین نمونه در این رابطه اجرای طرح «هر گردشگر یک کارت هدیه ریالی» بود که منجر به توزیع کارت‌های هدیه ۵۰ تا ۱۵۰ هزار تومانی به مسافران در جشنواره اخیر شد؛ یعنی توزیع مبلغی نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان وجه ‌نقد میان گردشگران. این در حالی است که اجرای اینگونه طرح‌های پرهزینه می‌توانست با تامل بیشتری در ارزان‌سازی سفر به مقصد کیش صرف می‌شد تا شاهد گرانی بلیت پرواز در حین مدت برگزاری جشنواره نباشیم.

حال باید دید، پس از ۲۱ سال و در شرایطی که امکانات تفریحی و گردشگری در حوزه‌های گوناگون در سراسر کشور توسعه یافته، آیا این جشنواره کماکان از جذابیت گذشته برخوردار و در افزایش گردشگران ورودی به جزیره تاثیر داشته است؟ و با مطرح کردن بحث هزینه – فایده، آیا جزیره کیش با این میزان هزینه‌کرد توانسته است بهره‌ مالی لازم را از ورود گردشگران داشته باشد؟ در این رابطه پیشنهاد می‌شود مسئولان به ارائه آمار در بخش‌های مختلف مرتبط با این صنعت در مدت زمان برگزاری جشنواره بپردازند تا بتوان تحلیلی صحیح از آن ارائه داد.

به منظور پاسخگویی به پرسش‌های طرح‌شده کافیست نگاهی به ضریب اشغال هتل‌ها در طول برگزاری جشنواره تابستانی کیش داشته باشیم؛ چراکه مقایسه آماری طی سه سال گذشته حاکی از اشغال ۵۰ درصدی هتل‌ها در این ایام است. آماری که نه تنها با اهداف جشنواره همخوانی ندارد بلکه بی‌شک بدون برگزاری جشنواره نیز محقق می‌شد و این خود حاکی از دچار شدن این جشنواره‌ به نوعی رکود طی سال‌های اخیر است.

همچنین بنابر آمار اعلام‌شده از سوی معاون گردشگری کیش، تنها شاهد رشد ۸ تا ۱۰ درصدی گردشگران و افزایش ضریب اشغال ۴ درصدی هتل‌ها بوده‌ایم؛ هرچند که نمی‌توان به آمارهای همیشه مثبت مسئولین در کشور دلخوش کرد. نکته حائز اهمیت دیگر به موضوع اهدای جوایز جشنواره باز می‌گردد؛ چراکه هر ساله تعدادی از این جوایز به کیشوندان تعلق می‌گیرد و این خود خلاف اهداف تعریف‌شده در جشنواره است؛ اگرچه در کنار نقدهای وارده نباید نقاط قوت جشنواره را نیز نادیده انگاشت.

برون‌رفت از این رکود ممکن نیست مگر با تغییر نگاه نسبت به برگزاری این رویداد. به این معنی که پس از برگزاری ۲۱ دوره از جشنواره اگر نگاه دو دهه گذشته کماکان بر روند اجرای آن حاکم باشد، بی‌شک راه به جایی نخواهیم برد. بهترین راهکار نیز الگوبرداری از کشورهای موفق در این زمینه است. نگاهی به جشنواره‌های مختلف که در بسیاری از کشورهای دنیا برگزار می‌شوند، بیانگر رویدادهای تعریف‌شده در بازه زمانی یک یا چند روزه در کل سال – نه مختص فصلی خاص- است که گردشگرانی را از مناطق گوناگون به یک مقصد می‌کشانند.

جشنواره‌های مناسبتی کوتاه‌مدت چون جشنواره‌های خرید، ورزش‌های آبی، گردشگری بومی، موسیقی و …، چنانچه تنها به سه ماه تابستان محدود نشوند، می‌توانند این جزیره را به مقصدی رویدادمحور برای همه فصول تبدیل کند. و نکته پایانی آنکه در شرایطی که بحران اقتصادی و نوسانات ارزی طی چند ماه اخیر اقتصاد کشور را به شدت تحت‌الشعاع قرار داده است و خود تهدیدی برای گردشگری به شمار می‌رود؛ اما با برنامه‌ریزی مناسب و نگاهی متفاوت‌تر می‌توان از این تهدید به عنوان فرصتی برای رونق گردشگری جزیره کیش بهره برد و با کاهش گردشگری خروجی، گردشگران بسیاری را به سوی این جزیره مرجانی سوق داد.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true