×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۶ آبان - ۱۳۹۷  
false
true
طرفداران کلپورگان در سوئد/جابه جایی معاونان در سازمان میراث

به گزارش خبرنگار مهر، در این هفته کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به سفارش سازمان میراث فرهنگی و سفارت خانه ایران در چین در نمایشگاهی با عنوان محصولات فرهنگی در شهر شیان چین شرکت کرد و از هنرمندان صنایع دستی کشور خواست تا در آن شرکت کنند برخی از شرکت های فعال در حوزه اطلاع رسانی گردشگری نیز در این برنامه حضور داشتند. ایران در این نمایشگاه پایون ویژه داشت و از هنرمندان موسیقی نیز دعوت شده بود تا برنامه اجرا کنند. این نمایشگاه بهانه ای بود تا ایران بار دیگر به مردم شهر دیگری از چین معرفی شود. 

در این هفته همچنین مصطفی شفیعی شکیب عضو جامعه تورگردانان ایران به خبرنگار مهر گفت: چینی هایی که در ایران تحصیل می کنند و یا  در آموزشگاهها زبان فارسی یاد می گیرند با ویزای توریستی وارد ایران می شوند و به راحتی به عنوان راهنما فعالیت می کنند و تور گردشگری راه می اندازند حتی تور آژانسهای گردشگری را نیز جذب می کنند. تنها به این دلیل که زبان چینی و فارسی می دانند. آنها بدون اینکه هماهنگی های لازم را برای اجرای این تورها انجام دهند، تور وارد کشور کرده و ماشین و هتل اجاره می کنند.

این فعال در عرصه تورهای ورودی به کشور بیان کرد: خوب است که چینی ها به ایران بیایند چون بخش زیادی از توریست های جهان را تشکیل می دهند اما به شرط آنکه سفرشان به ایران سودی به حال ما داشته باشد نه اینکه خودشان برنامه سفرشان را تنظیم کنند و بروند مگر زمانی که ایرانی ها به چین می روند نباید در قالب گروه سفر کنند و آژانس چینی نیز در جریان باشد و حتی راهنما داشته باشند پس چرا ما این سخت گیری ها را برای آنها انجام نمی دهیم.

مسافران هتلها کم شدند

جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران کشور هم در این هفته درباره افزایش نرخ هتلها که هر سال اوایل مهر ماه انجام می شود، به خبرنگار مهر گفت: هر سال  هتلها اول مهر می توانند طبق دستورالعمل افزایش نرخ داشته باشند اما امسال مشکلات ما آنقدر زیاد است که با افزایش نرخ هم حل نخواهد شد.  هتلدار هر اندازه هم که نرخ را بالا ببرد باز هم این افزایش نرخ نه به اندازه سال گذشته خواهد رسید و نه جبران هزینه ها را خواهد کرد چون هزینه های مصرفی و تمام شده سه برابر شده است.

وی ادامه داد: اکنون بسیاری از هتلها به مسافران تخفیف می دهند و  این طور نیست که همه هتلداران از اول مهر افزایش نرخ داشته باشند ما هر سال یک بار در فصل پیک افزایش نرخ داشتیم اما شاید مهر ماه این افزایش اعمال نشود و یا زمان آن تغییر کند چون شرایط به گونه ای نیست که با افزایش نرخ، مسافر به هتل برود.  همین الان هم با کاهش مسافر رو به رو شده ایم.

حمزه زاده گفت: جز چند هتل در شهرهای توریستی که تعداد آنها هم زیاد نیست بقیه هتلها طبق آنچه که گزارش می دهند با کاهش زیاد مسافر نسبت به سال پیش مواجه شده اند. به همین دلیل بسیاری از هتلها اقدام به تعدیل نیروی انسانی شاغل در هتلها کرده اند و یا فوق العاده شغل که به کارمندان داده می شد را حذف و یا هزینه ها را کنترل کرده اند.

چندروز تکذیب نتیجه نداد

چند روز پیش محمد محب خدایی معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی در گفتگویی با خبرنگار مهر رفتنش از این سازمان را تایید کرد اما روابط عمومی این سازمان این خبر را تکذیب کرده و در پی آن مصاحبه هایی با  افراد مختلف در تحسین و تأیید و قدردانی از معاون گردشگری در سایت اطلاع رسانی این سازمان منتشر کرد تا اینکه در این هفته علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث‌فرهنگی حکم محمد خیاطان را به عنوان سرپرست معاونت گردشگری این سازمان امضا کرد.

خیاطان هم مانند محب خدایی از تیم مونسان است که از جزیره کیش به این سازمان آمده است. خیاطان که پیش از این مشاور مدیرعامل کیش بوده اکنون هم سرپرست معاونت گردشگری است و هم معاونت توسعه مدیریت این سازمان.

مجتمع آبگینه در تهران راه اندازی می شود

این هفته یک خبر در حوزه صنایع دستی تهران درباره  ایجاد مجتمع  آبگینه در حوالی تهران بود که درباره آن محمد انشایی معاون صنایع دستی استان تهران گفت: به تازگی شهردار تهران در جاده تهران کرج نزدیک رودخانه کن واقع در منطقه ۹  تهران کلنگ احداث یک مجتمع فروشگاه و مرکز عرضه آبگینه و صنایع دستی شیشه را زده است و قرار شده تا آخر سال این مجتمع راه اندازی شود. در این مجتمع پیش بینی برای احداث پارکینگ، مرکز تولید، فروشگاه، کارگاه و … شده است. 

وی ادامه داد: اگر این منطقه توریستی شود، مردم هم می توانند از این مجتمع دیدن کنند و با تحویل دادن شیشه های زائد و بازیافتی، صنایع دستی شیشه ای دریافت کنند این سیاستی است که شهرداری در پیش گرفته تا بازیافت شیشه را در همان محدوده نیز انجام دهد. 

پیش از این برخی از هنرمندان نسبت به جانمایی و طراحی این مجتمع ایراداتی مطرح کرده بودند از جمله جانمایی کارگاهها با موتورخانه و … .

تبلیغ سفال کلپورگان توسط سوئدی‌ها

مدیرکل میراث‌فرهنگی سیستان و بلوچستان گفت: برخی از افراد تحصیل کرده، قضات و یا حتی افراد سفارتخانه ایران در سوئد بلوچ هستند و سفال کلپورگان را نیز به سوئدی ها شناسانده و مبلغ این هنر شده اند

علیرضا جلال زایی به خبرنگار مهر گفت: سفال کلپورگان یکی از برندهای استان سیستان و بلوچستان است که به تازگی  جهانی و بلد شده است و صادرات آن را که تاکنون چمدانی و سفارشی بوده‌است را تغییر داده ایم و صنعتگران را نیز شناسنامه دار کرده ایم به عنوان مثال صنعتکاران سفال را با سوزن دوز جدا کردیم تا بدانیم که تعداد صنعتگر داریم و باید چقدر صادرات داشته باشیم همچنین سایتی نیز به سه زبان طراحی شده که در آن دسترسی مردم را برای خرید محصولات صنایع دستی استان فراهم کرده ایم با این اقدام دست دلالانی که باعث می‌شدند جنس از تولیدکننده با قیمت پایین خریداری شده و به قیمت گزاف فروخته شود را کوتاه کنیم.

 وی ادامه داد: سفال کلپورگان بیشتر از سمت کشورهای اروپایی مانند سوئد بلژیک استرالیا و کشورهای عربی مورد استقبال قرار می‌گیرد.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true