×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۵ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
false
true
نصب سه دستگاه تصفیه آب در مناطق محروم سیستان و بلوچستان

ایرانا : بنیاد حامیان بدون مرز کودکان بی‌سرپرست توانسته با تأمین تانکر و یا دستگاه‌های تصفیه ، آب شرب حدود ۸ هزار خانوار را تأمین کند.

به گزارش خبرنگار ایرانا ، رویا شریف زاد مدیر بنیاد حامیان بدون مرز کودکان بی سرپرست در نشست طرح «نذر آب» که با حضور و همکاری مسئولان جمعیت هلال احمر شمیرانات ، از نصب دستگاه تصفیه آب برای تامین آب شرب برای اهالی مناطق محروم و همچنین اجرای طرح پنل های خورشیدی در شهرستان نیمروز استان سیستان و بلوچستان خبر داد.

شریف‌زاد اظهار داشت: بنیاد خیریه حامیان کودکان بی‌سرپرست، برنامه‌های بین‌المللی برای کودکان بی‌سرپرست مسلمان سراسر دنیا به ویژه ایران داشته و بر همین اساس فعالیت‌های خود را آغاز کرده است.

وی افزود: از طریق کمک‌هایی که خیرین مقیم خارج از ایران به ویژه در تورنتوی کانادا انجام داده‌اند،‌ موفق شده‌ایم ۸ هزار خانوار را در سیستان و بلوچستان تحت پوشش طرح نذر آب قرار دهیم.

مدیر بنیاد حامیان بدون مرز کودکان بی‌سرپرست ادامه داد: تأسیسات تصفیه آب در چندین منطقه در سیستان و بلوچستان راه‌اندازی شده و این موضوع در کمک به نیازمندان و رساندن آب شرب سالم به آنها بسیار حائز اهمیت است.

شریف‌زاد گفت: سیستم‌های خورشیدی نیز به زودی به همت خیرین در مناطق محروم در سیستان و بلوچستان راه‌اندازی می‌شود که این مسئله هم در جهت حفظ جذب سرمایه و آبادانی و هم به افزایش توان اقتصادی خانواده‌ها کمک می‌کند.

وی همچنین از راه‌اندازی اتاق پاک برای کودکان سرطانی محروم و تجهیز آن به همت خیرین خبر داد و گفت: برنامه‌های ما به همت جمعیت هلال‌احمر بهتر انجام می‌گیرد، چرا که هلال احمر تنها نهادی است که در کشورهای مختلف به رسمیت شناخته شده و از این طریق می‌توانیم کمک‌های لازم را به نیازمندان برسانیم و در واقع،‌ همیاری این جمعیت برای تسهیل کردن راه‌ها بسیار مطلوب است.

مدیر بنیاد حامیان بدون مرز کودکان بی‌سرپرست با اشاره به اینکه اکثر ساکنین در بخشی از روستاهای سیستان و بلوچستان در گذشته به دامپروری و کشاورزی مشغول بوده و اکنون به دلیل خشکسالی دچار مشکلات فراوان شده‌اند، گفت: با هماهنگی جمعیت هلال‌احمر و همت خیرین در خارج از کشور، موفق شده‌ایم سیستم‌های آبرسانی را به مناطقی از این استان منتقل کنیم و تانکرهایی که فعال شده، روزانه قابلیت ارائه ۲۵ هزار لیتر آب شرب را دارند.

وی ضمن انتقاد به سازمان آب منطقه‌ای بر این استان گفت:‌ ما انتظار داریم که سازمان‌های دولتی همچون سازمان آب در این منطقه که گرفتار خشکسالی شده کمک‌های لازم را به خیرین انجام دهند، ولی متأسفانه در این استان سازمان آب منطقه‌ای چندین میلیون تومان از ما حق انشعاب گرفت،‌در حالی که این هزینه‌ها می‌توانست جهت راه‌ندازی سیستم‌های آبرسانی بیشتری به کار گرفته شود.

شریف زاد گفت:‌ امیدواریم بتوانیم به زودی نیز جهت تقلیل هر چه بیشتر مشکلات در این منطقه اقدامات بیشتری را انجام داده و شاهد گسترش فعالیت‌های بشردوستانه باشیم، البته خیرین در زلزله کرمانشاه نیز حامی مردم بوده و در کنار سایر دستگاه‌ها تلاش کردند کمکی به حادثه‌دیدگاه انجام دهند که ساخت کانکس‌های مسکونی از جمله این اقدامات بود.

 

**طرح ملی نذر آب ادامه می‌یابد

در ادامه این نشست حسن فراهانی مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر شمیرانات اظهار داشت: هلال‌احمر نهادی عمومی و بین‌المللی است ولی متأسفانه برخی از مردم نگاه دولتی به این نهاد داشته که تلاش رسانه‌ها در تصحیح این نگاه می‌تواند مؤثر باشد.

وی افزود: تمام فعالیت‌های هلال‌احمر متکی بر حضور و مشارکت داوطلبان دارد و حتی فعالیت‌های تخصصی در حوزه‌های امداد و نجات نیز با حضور این افراد انجام می‌گیرد.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر شمیرانات با اشاره به فعالیت‌های بشردوستانه جمعیت هلال‌‌احمر گفت: بخش‌های ستادی این جمعیت در انجام امور خیریه تسهیل‌گر هستند و از طرح‌های خیرین حمایت‌های لازم از طریق این بخش‌ها انجام می‌گیرد. طرح ملی نذر آب نیز با همین نگاه آغاز شده و خوشبختانه با موفقیت‌های زیادی روبه‌رو بوده است.

فراهانی به خشکسالی در سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: بسیاری از مردم روستاهایی از این استان به دلیل خشکسالی محل سکونت خود را ترک کرده و یا در شرایط بدی زندگی می‌کنند که هلال‌احمر و مجموعه‌های خیریه‌ای همچون بنیاد حامیان بدون مرز کودکان بی‌سرپرست تلاش کرده اقدامات لازم را جهت کمک به این افراد انجام دهد.

وی با تأکید بر اینکه هلال‌احمر تلاش می‌کند واسطه‌ امین بین توان توانمندان و نیاز نیازمندان باشد، گفت: تقویت سرمایه‌های اجتماعی امری ضروری است و این مسأله می‌تواند نتایج بسیار مؤثری را به همراه داشته باشد.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر شمیرانات در مورد اجرای طرح ملی نذر آب، گفت: هلال‌احمر برنامه‌های زیادی را در این راستا آغاز کرده تا بتواند تأمین آب شرب یا دسترسی به آب شیرین را برای محرومان استان سیستان و بلوچستان فراهم کند همچنین شرایط تسهیل‌گری را برای بنیاد حامیان بدون مرز کودکان بی‌سرپرست مدنظر قرار گرفته و این بنیاد توانسته با تأمین تانکر و یا دستگاه‌های تصفیه آب شرب حدود ۸ هزار خانوار را تأمین کند.

فراهانی گفت: در قالب اجرای طرح ملی نذر آب داوطلبان هلال‌احمر توزیع بسته‌های غذایی میان نیازمندان، اعزام کاروان‌های سلامت و تأمین آب شرب نیازمندان را در استان سیستان و بلوچستان انجام داده است و این برنامه با همکاری خیرین و مردم نوعدوست ادامه خواهد داشت.

**راه‌اندازی ۱۰ سیستم‌خورشیدی

مرتضی محمدی مدیر اجرایی طرح نذر آب نیز  در ادامه افزود: در حال حاضر ما دو دستگاه تصفیه آب شیرین را در دو منطقه شهرستان نیمروز استان سیستان و بلوچستان نصب کرده ایم و به زودی یک دستگاه دیگر نیز نصب خواهد شد. این دستگاه ها روزانه ۲۵ هزار لیتر آب شیرین تولید می کنند که در مخازن آنها ذخیره می شوند.
وی ادامه داد: ما برای اینکه به روستاییان این منطقه کمک کنیم و آنها مجبور نباشند روزانه برای گرفتن آب شیرین مسافت زیادی را پشت سر بگذارند، با همکاری دهیاری روستاها آب را در تانکرهای ۲ هزار لیتری سه لایه و ضدجلبک پر کرده و از طریق ماشین به روستاها منتقل می کنیم که با اینکار ایجاد کارآفرینی نیز شده است.
به گفته محمدی آنها آب شیرین را با ۱۰ تانکر آب به مناطق و روستاهای دوردست منتقل می کنند. اما این تنها اقدام این گروه نیست و آنها در تلاش برای نصب پنل های خورشیدی جهت کارآفرینی روستاییان در این مناطق هستند.
وی ادامه داد: ما قرار است حدود ۱۰ پنل خورشیدی را به ارزش هر کدام ۴۵ تا ۵۰ میلیون تومان در خانه های روستاییان نصب کنیم. این قرارداد با وزارت نیرو بسته شده و قصدمان ایجاد کارآفرینی برای روستاییان منطقه است. به این ترتیب آنها نه تنها هزینه انرژی وسایل خود را از این راه تامین می کنند، بلکه وزارت نیرو در قبال خرید برق از آنها هزینه ای حدود ۷۰۰ تا یک میلیون تومان خواهد پرداخت.
به گفته محمدی مدیر اجرایی طرح نذر آب هزینه این پروژه ها با کمک بنیاد حامیان کودکان بی سرپرست بدون مرز در حال انجام است.
وی اظهار داشت: هزینه ها از طریق کمک های ایرانیان خارج و داخل کشور تامین و جمعیت هلال احمر در تسهیل و اجرای پروژه همکاری بسیاری کرده است.
طرح نذر آب از اواخر تیرماه امسال کلید خورد و در حال انجام است.

بنا بر این گزارش ،مردم می توانند کمک های خود را از طریق وب سایت بنیاد حامیان کودکان بی سرپرست و هلال احمر برای اجرای این پروژه در دیگر مناطق محروم واریز کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true