×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲ خرداد - ۱۳۹۸  
false
true
وضعیت کیفی برخی از کالاها و خدمات در کشور نامطلوب است

ایرانا :رئیس انجمن مدیریت کیفیت ایران، وضعیت کیفی تولید انواع محصولات و کالاها و خدمات در کشور را نامناسب توصیف کرد و گفت: این مشکل در خودرو و مسکن مهر گسترده تر است.

به گزارش خبرنگار ایرانا ، رییس انجمن مدیریت کیفیت در نشست خبری روز ملی کیفیت اظهار کرد:در سطح کلان نیز باید زیرساختهای کیفیت فراهم شود؛ به این معنا که استانداردسازی باید مدنظر قرار گیرد؛ چراکه زیرساختهای کیفیت در کشور جاری نیست، ضمن اینکه شناخت نیاز به یک استاندارد باید مدنظر قرار گرفته و اصلاحاتی نیز بر روی نظارت بر شیوه استانداردسازی انجام گیرد.

انتصاریان با اشاره به تصویب قانون جدید استاندارد در کشور خاطرنشان کرد: این قانون یکی از ابزار‌های اساسی برای توسعه کیفیت در کشور به شمار می‌رود و مواردی در آن وجود دارد که اگر اجرایی شود تاثیر بشرایی در توسعه کیفیت در کشور خواهد داشت.

رئیس انجمن مدیریت کیفیت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اساسنامه سازمان حمایت مصرف کنندگان در حال بازنگری است که امیدواریم به موضوع کیفیت نیز توجه کند، این در حالی است که اگر مصرف کننده زیان ببیند و طرف مقابل جریمه شود، جریمه به حساب خزانه واریز می شود؛ ولی در اصلاح اساسنامه وجه به مصرف کننده برمی گردد.

انتصاریان با بیان اینکه تفاوت عمده کشور‌های پیشرفته از کشور‌های در حال توسعه تفاوت نظام استانداردسازی است، گفت: برای توسعه کیفیت در دو سطح زیرساخت لازم است یکی در سطح خرد که سطح بنگاه است و دیگری سطح کلان شامل زیرساخت‌های قانونی و اقداماتی است که نهاد‌های حاکمیتی باید انجام دهند.

وی افزود: یکی از مواردی که در این قانون دیده شده الزام دستگاه‌های اجرایی برای تدوین مقررات فنی در حوزه‌های مربوطه است که در حال حاضر به جز حوزه ساختمان در هیچ حوزه دیگری مقررات فنی نداریم.

انتصاریان با بیان اینکه قانون حمایت از مصرف کننده در کشور اجرا نمی‌شود و یکی از دلایل آن سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان است، گفت: اساسنامه سازمان حمایت در حال تغییر است که امیدواریم به موضوع کیفیت نیز توجه شود.

رئیس انجمن مدیریت کیفیت درباره مشکلات موجود بر راه صادرات به دلایل موضوع کیفیت اظهار کرد: ما به ترکیه به دلیل اینکه نظام استاندارد سازی مطابق با اروپا دارد، با ترمز مواجه می شود و این مشکل ساز می شود؛ پس باید به سمت استانداردسازی کالاهای خود منطبق با اروپا پیش رویم.

بنا براین گزارش مراسم روز ملی کیفیت ۲۲ آبان‌ماه سال جاری در اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار می‌شود.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true