×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۷ خرداد - ۱۳۹۸  
false
true
ظرفیت گرمخانه ها تا ۶ هزار نفر/حضور ۳۵ گشت فوریت های اجتماعی در پایتخت

ایرانا :مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران اعلام کرد: ظرفیت گرمخانه ها را تا ۶ هزار نفر افزایش می دهیم.

به گزارش خبرنگار ایرانا ، نجم الدین محمدی در نشست خبری ساماندهی ناهنجاری های شهر را از جمله وظایف شهرداری ها دانست و گفت: ساماندهی ناهنجاری ها در سطح شهر بر عهده شهرداری هاست و بر اساس میزان آسیب های اجتماعی و سرانه موجود باید فضای مناسب به اندازه آسیب دیدگان شهر مهیا کند.

وی خاطر نشان کرد: زیر ساخت های مناسب برای ساماندهی آسیل دیدگان ایجاد کنیم اما ساماندهی آسیب دیدگان بر عهده شهرداری نیست.

مدیرعامل سازمان رفاه اجتماعی شهرداری تهران ادامه داد: در رابطه با کارتن خواب ها باید در سطح شهر حضور داشته باشیم و یا از طریق اطلاعات مردمی و با کمک نیروهای خدمات شهری باید افراد را به فضاهای مناسب منتقل کنیم و به آنها خدمات دهیم.

محمدی تصریح کرد: وظیفه ما خدمت رسانی به افراد بی خانمان است و برنامه هایی برای بهبود وضعیت و کیفیت داریم.

وی همچنین اعلام کرد: باید گرمخانه ها توسعه یابد و در دسترس افراد بی خانمان باشد و گشت های ما باید توسعه یابد و دغدغه ما پناه دادن به بی خانمان هاست و مردم هم بر اساس وظیفه انسانی این افراد بی پناه را به ما معرفی کنند تا آسیب نبینند.

مدیرعامل سازمان رفاه اجتماعی شهرداری تهران از ایجاد گرمخانه ها در تمام مناطق تهران خبر داد و گفت: در نظر داریم هر منطقه یک گرمخانه ۱۵۰ نفری فضای داشته باشد و بتوانیم ۶ هزار نفر را پوشش دهیم.

محمدی در بخشی از سخنانش گفت: هم اکنون ۱۷ گرمخانه در سطح شهر برپا کردیم و به ۲ هزار نفر خدمت رسانی می کنیم همچنین در نظر داریم تا تعداد گرمخانه ها را به ۴۴ گرمخانه برسانیم.

وی به پر شدن گرمخانه های دائمی و شبانه روزی اشاره و عنوان کرد: هم اکنون افراد پیر و دارای انواع بیماری ها در گرمخانه ها به طور دائم مستقر شدند.

مدیرعامل سازمان رفاه اجتماعی شهرداری تهران تصریح کرد: در هیچ قانونی شهرداری موظف به ترک اعتیاد و حرفه آموزی به کارتن خواب ها و معتادان نیست.

محمدی ادامه داد: نهادهای حمایتی باید این افراد را از گرمخانه ها شناسایی و مورد حمایت قرار دهند و ساماندهی کنند و لازم بود در این گرمخانه ها مددکاران خود را مستقر می کردند.

وی یادآور شد: موضوع ساماندهی افراد کارتن خواب و بی خانمان تکلیف قانونی شهرداری است اما نگهداری و ساماندهی آنها وظیفه ما نیست.

مدیرعامل سازمان رفاه اجتماعی شهرداری تهران در خصوص گرمخانه بهاران در دروازه غار و هرندی گفت: دو گرمخانه تا پایان ماه آماده می شود و تعداد گرمخانه های تهران به ۱۹ گرمخانه افزایش می یابد.

محمدی همچنین در مورد حمایت های اجتماعی مردم اظهار کرد: امروز مردم پذیرفتند که باید به آسیب دیدگان جامعه خدمات ارائه شود و نگران هستند که گرمخانه نباشد و افراد کارتن خواب در حمایت و امنیت باشند.

وی یادآور شد: در تمام کشورهای پیشرفته دنیا کارتن خواب ها وجود دارد.

مدیرعامل سازمان رفاه اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به محل نشست خبری که در گرمخانه خاوران و خارج از شهر بود، تصریح کرد: دیگر نباید افراد آسیب دیده و کارتن خواب و معتادان را از جامعه طرد کرد بلکه باید مراکز حمایتی و مددکاری در دسترس آسیب دیدگان باشد.

محمدی به استفاده از مددکاران اجتماعی طراز اول دانشگاهی در ارائه خدمات به افراد آسیب دیده اشاره کرد و افزود: تمام شهر را تا کوچه و پس کوچه ها می شناسند و قانون از طریق ماده ۱۶ معتادان متجاهر را از وظایف ما خارج کرده و ما مجاز به مداخله در خصوص آنها نیستیم و برای ما جرم محسوب می شود.

محمدی در پایان از آماده باش ۵ خودرو گشت برای جذب آسیب دیدگان اجتماعی در صورت بارش برف و باران خبر داد و گفت: در گذشته افراد آسیب دیده به دلیل برخی مسایل علاقه ای به حضور در گرمخانه ها نداشتند، به همین دلیل برخلاف روند سابق مددجویان در گرمخانه ها تنها تا اندازه ای که امنیت محیط تامین شود، تفتیش می شوند تا مانعی برای حضور آنها در این اماکن وجود ند اشته باشد.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true