×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲ شهریور - ۱۳۹۸  
false
true
حجت‌الاسلام ارزانی: ۴۰هزار برنامه از سوی بچه‌های مسجد در دهه فجر برگزار می‌شود

ایرانا :رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: همزمان با سالروز ورود امام خمینی (ره) به ایران (۱۲ بهمن) سرود چهل هزار نفری بچه‌های مسجد برای اولین بار در ۴۰۰ نقطه کشور اجرا می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایرانا ، نشست خبری حجت الاسلام ارزانی، مشاور وزیر ارشاد و رئیس ستاد عالی کانون های فرهنگی-هنری مساجد کشور در خصوص برنامه های جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی صبح امروز در سالن جلسات وزارت ارشاد برگزار شد.

مشاور وزیر ارشاد گفت: تا شب گذشته ۲۲ هزار و ۹۶۰ کانون فرهنگی هنری در این سامانه ثبت نام کردند و پیش بینی می‌شود تا پایان سال این کانون به ۲۵ هزار کانون افزایش یابد.
وی افزود: در کنار توجه به کیفیت فعالیت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد به صورت آرام به افزایش کمیت آن‌ها نیز توجه می‌شود.
حجت الاسلام ارزانی اضافه کرد: امسال ۶۴۰­کانون فرهنگی هنری مساجد تاکنون افتتاح شده است که تا پایان سال به هزار کانون فرهنگی هنری مساجد ­افزایش خواهد یافت.
رئیس ستاد­کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با اشاره به برگزاری ۴۰ هزار برنامه به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در دهه فجر امسال گفت: این برنامه‌ها در قالب ۱۰ شعار ارائه می‌شود.
وی افزود: شفاف سازی در سامانه «سجاد» نخستین شعار امسال است.
حجت الاسلام ارزانی ادامه داد: اطلاع رسانی با­ طرح «هر مسجد، یک خبرنگار» نیز در دستور کار است که در کنار رسانه بودن منبر‌های مساجد اطلاع رسانی بیشتری نیز از فعالیت‌های مسجد صورت گیرد.
وی افزود: ۴۰ دوره خبرنگاری که هر کدام با ۴۰ خبرنگار به منظور آموزش خبرنگاران مساجد در تمام استان‌های کشور برگزار خواهد شد و افراد ۱۵ تا ۱۸ ساله و حداکثر ۲۱ ساله در این دوره‌ها آموزش خواهند دید.
رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد ­سومین شعار برنامه‌های دهه فجر امسال را هنر در خدمت قرآن اعلام کرد و گفت:: برگزاری سیزدهمین جشنواره قرآنی، مد‌ها و متان­ در دو گروه سنی ۷ تا ۱۶ سال و ۱۶ تا ۳۰ سال­ با رویکرد هنری به موضوع‌های قرآنی می‌پردازد.
جحت الاسلام ارزانی اضافه کرد: تاکنون ۳۳ هزار و ۶۰۰ نفر در این سامانه نام نویسی کرده اند که تا پایان بهمن­ این تعداد افزایش خواهد یافت.
وی گفت: سال گذشته ۱۷ هزار و ۶۰۰ نفر نام نویسی کرده بودند که امسال استقبال حدود دو برابر شده است.
رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد چهارمین شعار برنامه‌های دهه فجر امسال را گامی به ژرف‌های قرآن اعلام کرد و گفت: انس و قرائت قرآن مقدمه فهم دقیق آن و سپس عمل به آن است.
وی افزود: برگزاری کنگره صحیفه سجادیه با همکاری صحیفه سجادیه قم و همچنین برنامه ریزی در زمینه­ نهج البلاغه از جمله برنامه‌های به منظور توجه به محتوای قرآن است.
حجت الاسلام ارزانی اضافه کرد: تفسیر کوتاه قرآن جزء (­۵ و ۶) که در پنج سال گذشته کمتر از هفت هزار داوطلب داشت امسال ۷۵ هزار نفر داوطلب دارد که ۱۰ برابر رشد داشته است.
رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گفت: نغمه­‌های آسمانی توسط آسمانی‌ها پنجمین محور برنامه­‌های دهه فجر امسال است.
وی افزود:کانون فرهنگی هنری مساجد سراسر کشور با همکاری ۴۰ هزار نفر از اعضا، نخستین بار دو سرود بچه‌های مسجد را همزمان با لحظه ورود امام راحل (ره) ­ در ساعت ۹:۳۳­ دقیقه صبح جمعه دوازدهم فروردین در ۴۰۰ نقطه کشور به صورت همزمان اجرا خواهند کرد.
حجت الاسلام ارزانی اضافه کرد: این سرود در حرم مطهر امام راحل (ره)، در حرم مطهر رضوی، میدان نقش جهان و دیگر مکان‌ها در تمام استان‌های کشور با حضور اعضای هفت تا ۴۰ ساله کانون‌های فرهنگی هنری مساجد اجرا خواهد شد.
وی افزود: این مشارکت اجتماعی، امیدآفرینی و حفظ نشاط کودکی و نوجوانی را باز تولید خواهد کرد.
حجت الاسلام ارزانی گفت: سرود بچه‌های مسجد در دو شعر با ملودی‌های (خمینی‌ای امام)، ­ (به به چه حرف خوبی) است که متن آن کاملاً تغییر کرده است.
وی افزود:توجه به استقلال، عظمت، افتخار، غیرت، آزادگی، علم و توسعه با رهبری مقام معظم رهبری در این سرود صورت گرفته است.
ارزانی از همکاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، سازمان بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دیگر نهاد‌ها برای اجرای این سرود قدردانی کرد و گفت: تمام ما فرزندان مسلمان ایرانیم که­ زیر یک پرچم نام نشان الله ایستاده ایم.
رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد نقش پذیری برای نقش آفرینی را ششمین محور برگزاری برنامه‌های دهه فجر امسال برشمرد و افزود: توجه به هنر و اجرای تئاتر در کنار ارزش فعالیت جمعی و نشاط هنری باید به موضوع و محتوا نیز توجه داشته باشد و یک هنرمند باید بتواند با نقش پذیری ­در جامعه خود نقش آفرینی کند.
وی اضافه کرد: تئاتر بچه‌های مسجد با همکاری حوزه هنری اجرا خواهد شد.
حجت الاسلام ارزانی گفت: امسال­ ۴۰ تئاتر در ۴۰ مسجد­ شاخص کشور اجرا و ۴۰ نمایش نامه شاخص نیز با همکاری حوزه هنری برای اجرا در سراسر کشور تدوین می‌شود.
رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد ­ادامه داد: شکل گیری تمدن نوین اسلامی با کتاب خوانی هفتمین شعار­دهه فجر امسال است.
وی افزود: هیچ تمدنی بدون کتاب ماندگار نمی‌شود.
ارزانی گفت: در تهران ۵۸ و ۶ دهم درصد از مردم­ روزنامه هم نمی‌خوانند چه برسد کتاب، اما این آمار در استان‌های دیگر متفاوت است.
وی افزود: هفت هزار و ۳۱۰ کتابخانه مخزن دار و ۶ هزار و ۶۳۹ کتابخانه قفسه باز با تلاش­ ۶ هزار ۵۹۷ کتابدار که بیشترشان خانم هستند در مساجد کشور فعال است.
ارزانی از اجرای طرح ویژه شنبه‌ها با کتاب که امسال در ۲۰۰ مسجد کشور برگزار می‌شود خبر داد و گفت: هر هفته شنبه پس از نماز مغرب و عشاء، امام جماعت و یا دبیر­کانون‌های فرهنگی هنری مساجد حدود نیم ساعت را به معرفی و گاه اهدای کتاب در مساجد می‌پردازد.
وی از ارسال ۴۰ کامیون کتاب به نقاط مختلف کشور خبر داد و گفت:­ ارسال کتاب در هجدهم اسفند سالگرد تاسیس ­کانون‌های فرهنگی هنری مساجد به پایان خواهد رسید.
رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گفت:: تحکیم بنیان خانواده با محوریت مسجد هشتمین ­شعار دهه فجر امسال است که با همکاری سفیران اجتماعی در شهر‌های با آسیب پذیری بالا برگزار می‌شود.
وی با اشاره به اینکه ۳۱ شهر در کشور آسیب پذیر شناخته شده اند گفت: در مرحله نخست این طرح سه مرحله‌ای پنج شهرستان تحت پوشش قرار گرفته اند که در هر شهرستان ۱۰ مسجد فعال می‌شود و هر­کانون‌های فرهنگی هنری مساجد ۸۰ سفیر اجتماعی از بین نوجوانان انتخاب خواهد کرد تا برنامه‌های مسجد را به اطلاع خانواده هایشان برسانند.
ارزانی افزود: حدود ۲۰ هزار نفر در این پنج شهر تحت پوشش برنامه‌های آشنایی با آسیب‌های و چگونگی پیشگیری از آن‌ها با حضور مشاوران در مساجد صورت خواهد گرفت.
وی گفت: بر اساس این طرح که با مشارکت نوجوانان اجرا می‌شود، آنان اعتماد به نفس و شخصیت اجتماعی می‌یابند و از آسیب‌های اجتماعی به صورت خود مراقبتی دور خواهند ماند.
حجت الاسلام ارزانی افزود: این طرح با مشارکت دانشگاه حوزه علمیه به صورت کارشناسی مورد تایید وزارت کشور قرار گرفته است.
رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد نهمین شعار دهه فجر امسال را بانوان پیشگام تربیت اعلام کرد و گفت: توجه ویژه به بانوان به عنوان اصلی‌ترین عضو خانواده در­کانون‌های فرهنگی هنری مساجد صورت گرفته است.
وی افزود: تاکنون مدیریت ۲ هزار ­کانون‌های فرهنگی، هنری مساجد به عهده بانوان است.
حجت الاسلام ارزانی با بیان اینکه شعارکانون‌های فرهنگی هنری مساجد خانواده محور مسجد پایه است توجه به بانوان را­ بیش از پیش ضروری دانست.
وی گفت: از­ یک میلیون ۵۱۶ هزار و ۹۵۱ عضو نام نویسی شده در سامانه سجاد ۶۰۰ هزار نفر از اعضا را بانوان تشکیل می‌دهند.
حجت الاسلام ارزانی افزود: اجلاس بانوان نمونه فعال در کانون در خراسان رضوی با حضور ۳۰۰ نفر از آنان به منظور تبادل تجربیات برگزار شد.
رئیس ستاد عالی کانون فرهنگی هنری مساجد گفت: یکدیگر را بهتر بشناسیم دهمین شعار دهه فجر امسال است که به منظور فعالیت‌های بین المللی کانون فرهنگی هنری مساجد در نظر­ گرفته شده است.
وی افزود: آشنایی بهتر با مذاهب ­و ادیان از جمله رویکرد‌های فعالیت‌های بین المللی کانون فرهنگی هنری مساجد است.
ارزانی گفت: دو هزار کانون فرهنگی هنری مساجد اهل سنت در­ کشور فعال است.
حجت الاسلام ارزانی از برگزاری اجلاس مسجد پایگاه ­اخوت جهان اسلام­ خبر داد و افزود: این اجلاس با حضور ۴۰ اندیشمند داخلی و خارجی و ۲۰ نفر از این اندیشمندان از دیگر کشور‌ها مهمان این اجلاس بودند که چهارم بهمن در هرمزگان برگزار شد.
وی از ایجاد موکب‌های اتحاد در ایران و چهار شهر (نجف، کربلا، کاظمین و سامرا) در عراق خبر داد.
حجت الاسلام ارزانی اضافه کرد: مدیران مسئول برتر کانون فرهنگی هنری مساجد از ده استان کشور به لبنان سفر کرده اند و در دیدار‌های فشرده با همکاری رایزن فرهنگی ایران در لبنان به تبادل تجربیات پرداختند.
رئیس ستاد عالی کانون فرهنگی هنری مساجد افزود: همزمان با سال نو میلادی پیام تبریک به تمام رهبران مسیحی مذاهب مختلف حاضر در ایران را تبریک گفتیم و از خانواده یک شهید ارمنی نیز دیدار کردیم.

­رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی – هنری مساجد از فعالیت تخصصی ۴۰ کانون در زمینه مهدویت خبر داد.
حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی در جمع خبرنگاران گفت: رویکرد مهدویت همانند چتری بر تمام فعالیت‌های کانون فرهنگی – هنری مساجد وجود دارد.
وی افزود: بر اساس تفاهم نامه ستاد عالی کانون با بنیاد مهدویت قم تربیت مربی و همچنین متون تخصصی به منظور فعالیت ۴۰ کانون فرهنگی – هنری مساجد به صورت تخصصی برای مهدویت بر عهده این بنیاد نهاده شده است.
وی با اشاره به لزوم مشارکت و همکاری در پیشبرد امور فرهنگی در کشور گفت: با مراکز تخصصی مرتبط با تمام فعالیت‌های کانون فرهنگی – هنری مساجد تفاهم نامه امضا می‌کنیم.
وی درباره فعالیت بخش بین الملل این کانون نیز گفت: طرح اخوت مساجد جهان اسلام با تدوین سه نوع تفاهم نامه در دست اجراست.
ارزانی افزود: برخی تفاهم نامه‌ها بین کانون فرهنگی – هنری مساجد در کشور با بخش فرهنگی مسجد‌های دیگر کشورهاست و در برخی موارد نیز ستاد عالی کانون فرهنگی – هنری مساجد با رایزن فرهنگی تفاهم نامه امضا می‌کند و در نوع سوم نیز دبیرخانه کانون استان‌ها با دیگر کشور‌ها تفاهم نامه همکاری امضا می‌کنند.
حجت الاسلام ارزانی افزود: در لبنان با رایزن فرهنگی به منظور تبادل تجربیات تفاهم نامه امضا شد.
وی اضافه کرد: در عراق نیز موکب‌های اتحاد در اربعین فعال شد و با همکاری تولیت حرم مطهر حضرت اباالفضل (س) همکاری‌های فرهنگی در این کشور ادامه خواهد یافت.
رئیس ستاد عالی کانون فرهنگی – هنری مساجد افزود: تفاهم نامه همکاری دیگری نیز تا ابتدای سال آینده با هندوستان به امضا خواهد رسید.
حجت الاسلام ارزانی در ادامه با اشاره به ابلاغ اساس نامه شورای عالی کانون‌های فرهنگی – هنری مساجد از سوی رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی (رئیس جمهور) در ۳ دی این شورا به صورت رسمی فعال خواهد بود و جایگاه حقوقی ستاد عالی کانون نیز مشخص می‌شود به گونه‌ای که از نظر حقوقی و مالی همچون افتتاح حساب بانکی مشکلی نخواهد داشت و از این پس برنامه ریزی‌ها به صورت سلیقه‌ای نخواهد بود بلکه مصوبات شورای عالی سیاست گذاری کانون فرهنگی – هنری مساجد در سراسر کشور اجرا می‌شود.
ارزانی افزود: در یکسال و ۳ ماه گذشته ۵ جلسه شورای سیاست گذاری تشکیل شده است و جلسه ششم نیز بهمن تشکیل خواهد شد.
وی گفت: در این شورا سه وزیر و مسؤولان تمام دستگاه‌های مرتبط با فعالیت‌های کانون حضور فعال دارند.
حجت الاسلام ارزانی درباره فعالیت سفیران اجتماعی مساجد به منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی نیز گفت: این سفیران نوجوانان ۱۴ تا ۲۱ ساله هستند که برنامه‌های فرهنگی مسجد در زمینه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را به خانواده‌های خود اطلاع می‌دهند.
ارزانی اضافه کرد: این طرح با حضور مشاوران در مساجد اجرا می‌شود و اکنون در مرحله نخست در ۵ شهر آسیب پذیرتر اجرا شده است.
رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی – هنری مساجد در ادامه گفت: در طرح هر شنبه یک کتاب با حوزه‌های علمیه و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور همکاری می‌کنیم.
وی افزود: حوزه‌های علمیه قم پایگاهی به منظور اطلاع رسانی در حوزه کتاب دارند که علاوه بر کتاب‌های مذهبی در تمام زمینه‌ها کتاب معرفی می‌کنند.
حجت الاسلام ارزانی گفت: بعنوان نمونه از ۲ هزار رمان؛ ۱۵۰ رمان مورد تأیید حوزه‌های علمیه به مساجد فعال در طرح هر شنبه یک کتاب معرفی شده است که روز‌های شنبه به نمازگزاران معرفی می‌شود.
ارزانی افزود: مساجد متقاضی برای فعالیت در این طرح اعلام آمادگی می‌کنند و دبیرخانه ستاد عالی کانون فرهنگی – هنری مساجد نیز این تقاضا‌ها را بررسی می‌کنند.

رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور از برگزاری ۴۰ هزار ویژه برنامه به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در سراسر کشور خبر داد.
حجت الاسلام و المسلمین حبیب رضا ارزانی در جمع خبرنگاران گفت: انقلاب اسلامی به گونه‌ای آغاز فجر اسلامی در ایران است که فرجام آن امید، عشق و بهشت خواهد بود.
وی افزود: امام (ره) به عنوان فجر انقلاب اسلامی است که خداوند او را به عنوان گوهری یک دانه و ذخیره‌ای از سوی خود در بین ملت ما قرار داد.
حجت الاسلام و المسلمین ارزانی در ادامه با اشاره به اینکه مساجد نه از جنبه مالکیت بلکه از جنبه ارزشمندی خانه خداوند محسوب می‌شوند گفت: انقلاب اسلامی مساجد را بازتعریف کرد.
وی اضافه کرد: کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد یکی از چندین نهادی است که جمهوری اسلامی ایران در دل مساجد فعال کرد تا مسجد مرکز تفکر و تأمل باشد.
حجت الاسلام و المسلمین ارزانی گفت: شناساندن انقلاب اسلامی به نسل‌های بعد که در آن زمان متولد نشده بودند و احیای آن ضروری است.

اجرای ۴۰ هزار برنامه کانون‌های فرهنگی مساجدمعاون ساماندهی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد از معرفی کانون‌های نمونه در کشور و الگوسازی آن‌ها خبر داد.
مرتضی طاهریان در نشست خبری امروز گفت: از میان ۶۰۰ کانون برتر کشور، ۳۱۳ کانون نمونه انتخاب شده است.
وی افزود: مسئولان این کانون در دوره‌های ۴۰ نفره به منظور آموزش و تبادل تجربیات به تهران می‌آیند که تاکنون ۳ دوره ۴۰ نفره برگزار شده است.
طاهریان گفت: شاخص‌هایی همچون تشکیلات قوی و ساختارمند به گونه‌ای که قائم به فرد نباشد و کادرسازی داشته باشد همچنین خلاقیت و ابتکار، امکان فعالیت‌های مشابه در دیگر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، فعالیت‌های مستمر در طول سال حداقل سه سال و امکان ارایه خدمات محله محور که در ادامه به شهر، استان، کشور و حتی فعالیت‌های بین المللی منجر شود از جمله این شاخص هاست.
وی افزود: مسئولان این کانون‌ها باید حداقل دارای مدرک کارشناسی یا معادل آن از حوزه‌های علمیه باشند.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true