×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲ شهریور - ۱۳۹۸  
false
true
کاهش کمک خیرین سلامت در سال۹۷

ایرانا :دبیرکل مجمع خیرین سلامت کشور گفت: در سال ۹۶ خیرین سلامت بیش از هزارمیلیارد تومان کمک کردند اما از ابتدای امسال بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان کمک کرده اند.

به گزارش خبرنگار ایرانا، حسین علی شهریاری در نشست خبری گفت: در سال ۹۶ خیرین سلامت بیش از هزار میلیارد تومان کمک کردند، اما از ابتدای امسال بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان کمک کرده اند، امیدواریم این رقم افزایش یابد، همچنین در ۱۰ سال گذشته بیش از ۶ هزار میلیارد تومان کمک خیرین را در حوزه سلامت داشته ایم.

دبیرکل مجمع خیرین سلامت کشور افزود: البته با توجه به شرایط کنونی میزان کمک‌های خیرین کاهش پیدا کرده است.

**در سال هزار کشت حلزون داریم

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به کشت حلزون گفت: خیرین سلامت در زمینه کاشت حلزون نیز مشارکت فعال دارند و سالی حدود هزار کشت حلزون داریم و در مجلس نیز برای آن بودجه در نظر گرفته ایم.

شهریاری افزود: بیشترین نتیجه گیری افراد ناشنوا با استفاده از حلزون شنوایی تا ۵ سال اول زندگی است، اما مواردی تا ۲۰ ساله هم داشتیم که نتیجه داده است، در همین زمینه در خیلی از استان‌ها مرکز داریم و امیدواریم در استان سیستان و بلوچستان نیز کاشت حلزون را راه بیندازیم، این‌ها باید گفتار درمانی شوند و همگی آن‌ها نمی‌توانند برای پروسه درمان به تهران بیایند.

وی گفت: باید این افراد را در سطح استان‌ها توزیع کنیم تا خدمات بگیرند، کاشت حلزون را در شیراز و اصفهان انجام می‌دهیم و امیدواریم به زودی در سیستان و بلوچستان هم مرکز کاشت حلزون راه بیفتد.

**بیماران برای درمان های غیرضروری به تهران نیایند

شهریاری افزود: برای بعضی از معالجات ضرورت ندارد بیماران راهی پایتخت شوند، رسانه‌ها باید در این باره فرهنگ سازی کنند، به طور مثال آنژیوی قلب در همه جا خدماتش به یک کیفیت است و نیاز نیست مردم تهران بیایند، بهتر است بیماران با نظر پزشک در استان خودشان درمان شوند و اگر نیاز بود راهی بیمارستان‌های مجهزتر شوند تا دچار مشکل نشوند.

**خیرین با دانشگاه های علوم پزشکی هماهنگ شوند

وی گفت: ۵۶ مرکز مجمع خیرین سلامت در استان‌ها داریم که با دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی نیز همکاری دارند، به همین دلیل هر کسی که قصد دارد در حوزه سلامت کار خیر انجام بدهد بهتر است با دانشگاه‌ها هماهنگ باشد تا به نسبت ضرورت منطقه اقدام شود.

دبیرکل مجمع خیرین سلامت کشور افزود: خیرین بهتر است با دانشگاه‌های علوم پزشکی هماهنگ باشند و موازی کاری انجام ندهند. البته در نهایت خود خیر تصمیم گیرنده است، اما هماهنگی با دانشگاه‌ها می‌تواند باعث شود کار خیر بهتر نتیجه بدهد.

**ثبت کرسی پژوهشی در دانشگاه به نام خیرین

شهریاری گفت: خیرین کار‌های ساخت و ساز را خودشان انجام می‌دهند و ما آن‌ها را هدایت می‌کنیم. منابع محدود است و خیرین ببشتر خودشان کار ساخت و ساز را انجام می‌دهند.

وی افزود: بیس از ۳۰۰ شعبه شورای مشارکت خیرین در استان‌ها داریم که با آن‌ها هماهنگ هستیم.

شهریاری گفت: خیرین دوست دارند جایی را بسازند که به نامشان باشد، اما ما سعی داریم آن‌ها را به انجام کار‌های پژوهشی در دانشگاه‌ها سوق بدهیم و یک کرسی پژوهشی به نام آن خیر ثبت کنیم.

**فرهنگ سازی برای تغییر سبک زندگی مردم

وی درباره کار‌های انجام شده درباره بیماران سرطانی گفت: حدود یک سال و نیم است که خیرین را در زمینه پیشگیری و بهداشت تشویق می‌کنیم تا فعال‌تر شوند، بعضی جا‌ها یکسری کار‌ها را در این خصوص شروع کرده اند، اما باید فرهنگ سازی کنیم تا سبک زندگی مردم هم تغییر کند.

دبیر مجمع خیرین افزود: الان طوری شده که زن و مرد هر دو کار می‌کنند و فرصت کافی برای پخت غذای خانگی برای فرزندانشان ندارند و به سوی غذا‌های حاضری و فست فود روی آورده اند، از طرفی قیمت بعضی از اقلام مثل گوشت بالا رفته است، به همین دلیل در بعضی از موارد مردم چاره‌ای ندارند، اما باز همه ما باید برای آگاهی مردم و تغییر سبک زندگی شان اقدام کنیم.

**همکاری با بنیاد طب ایرانی برای درمان بیماری های صعب العلاج

وی در ادامه با اشاره به مشارکت مجمع با بنیاد قلب سالم و طب ایرانی نیز گفت: یکی دیگر از فعالیت‌های ما ارتباط و مشارکت با بنیاد قلب سالم در بیمارستان قلب تهران است، با توجه به اینکه بیماری‌های قلبی زیاد است سعی داریم راهکار‌هایی برای داشتن قلب سالم را به مردم آموزش دهیم، از طرفی با بنیاد طب ایرانی نیز مشارکت داریم، ما طب اسلامی نداریم و با مشارکت با این بنیاد سعی داریم به درمان بعضی از بیماری‌ها به خصوص صعب العلاج کمک کنیم.

**اختصاص سالی یک میلیارد کمک هزینه درمان

شهریاری افزود: تبلیعات درباره امر خیر می‌تواند حرف اول را بزند، به همین دلیل با شبکه دو قرارداد داریم تا خیرین خودشان در برنامه حاضر شوند و از کار خیر صحبت کنند، این کار می‌تواند باعث تشویق مردم به انجام کار خیر شود، از طرفی با سایت‌های پربازدید نیز برای تبلیغ امر خیر مشارکت داریم.

وی با اشاره به اینکه مجمع خیرین سلامت در اختصاص دادن کمک هزینه به بیماران مشکل دارد، گفت: شاید در سال فقط یک میلیارد کمک هزینه بتوانیم اختصاص بدهیم و این رقم در مقابل هزینه‌های بالای بیماران رقم چشمگیری نیست.

**هماهنگی با وزارت بهداشت برای خرید تجهیزات پزشکی

شهریاری افزود: با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی هماهنگ هستیم تا خیرین برای خرید تجهیزات نیز اقدام کنند، آن‌ها می‌توانند از طریق هیأت امنای ارزی تسهیلات لازم برای ورود تجهیزات پزشکی با قیمت مناسب‌تر اقدام کنند، به طور مثال ممکن است در بازار آزاد قیمت یک دستگاه دیالیز بر فرض مثال ۱۶۰ میلیون تومان باشد، اما از طریق هیئت امنای ارزی این دستگاه را ۸۰ میلیون تهیه می‌کنند.

وی تأکید کرد: مجمع خیرین سلامت کار‌هایی را در خصوص بیمارستان‌های نیمه کاره انجام داده اند، این بیمارستان‌ها به خیرین معرفی می‌شوند تا مراحل ساخت و ساز آن‌ها تکمیل شود. پس از آن بیمارستان در اختیار خیر قرار می‌گیرد و او خودش می‌تواند بیمارستان را اداره کند.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true