×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۷ خرداد - ۱۳۹۸  
false
true
اختتامیه پانزدهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال با تقدیر از برگزیدگان برگزار شد

ایرانا :اختتامیه پانزدهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال با حضور سید عباس صالحی – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمعی از پژوهشگران فعال در حوزه‌های مختلف فرهنگی و با تقدیر از نفرات برگزیده این دوره از جشنواره برگزار شد.

به گزارش ایرانا ،سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم که با حضور طیبی- رئیس جهاد دانشگاهی، احمد مسجد جامعی و جمعی از پژوهشگران در حوزه‌های مختلف فرهنگ در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و معماری برگزار شد با تاکید بر این موضوع که از تمام کسانی که در این سال‌ها در عرصه پژوهش سهیم بوده‌اند تقدیر و تشکر می‌کنم اظهار کرد: حوزه فرهنگ و هنر حوزه کانونی و هویت ما ایرانی‌ها است؛ فرهنگ امانتی است در دست ما و در تمام حوزه‌ها نیازمند امانتداری و پشتیبانی هستیم.

وی گفت: یکی از حوزه‌های مهم برای درخشش فرهنگ ایران زیرساخت‌های علمی است. فرهنگ و هنر نیازمند پشتوانه علمی است که هویت فرهنگی و هنری ما را حفظ کند. بر همین اساس در حوزه آمار و اطلاعات فرهنگی نیازمند عزم جدی هستیم. متأسفانه در حوزه آمار و اطلاعات گرفتار فقر اطلاعاتی هستیم و بعضاً گرفتار حبس اطلاعاتی، برخی اطلاعات را به عنوان ذخایر شخصی می‌بینند. همچنین ما گرفتار ضعف پردازش اطلاعات نیز هستیم و هم گرفتار فقر تحول‌های ثانی از اطلاعات، یعنی اطلاعات تبدیل به پژوهش ثانوی نمی‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: اطلاعات باید به سیاست و راهبرد تبدیل شود. مجموعه این ضعف‌هایی که داریم طبیعتاً باعث می‌شود که در عرصه فرهنگ نیازمند تلاش بیشتری باشیم. همچنین در حوزه پژوهشی فرهنگ نیز نیاز داریم که به صورت کاربردی فعالیت داشته باشیم. در این دهه‌های اخیر در عرصه پژوهش فرهنگی در حوزه‌های مختلف کارهای خوبی رخ داده است اما در پژوهش بنیادین راه نرفته بسیاری داریم تا بتوانیم یک گام محکمی برداریم.

صالحی افزود: در برخی حوزه‌های فرهنگی در آغازین گام‌ها هستیم اما در برخی از حوزه‌های نام آشنای فرهنگ همچون فرهنگ و دین، فرهنگ و اجتماع، فرهنگ و شهرنشینی گام‌های تلفیقی بیشتری باید برداریم. در حوزه توسعه اجتماعی فاصله ما با مقصد و رسیدن به نهایت کار زیاد است. اگر نتوانیم در عرصه فرهنگ تلاش‌های مستمری داشته باشیم زمانی می‌رسد که پشیمان می‌شویم. ما نیاز داریم که در عرصه‌های مختلف فرهنگی راه را مشخص و تعریف کنیم. مثلاً در حوزه اقتصاد و فرهنگ کار زیادی داریم که هنوز انجام نشده است.

وی ادامه داد: مطالعات کاربردی و موضوعات تحت شمول فرهنگ همچون موسیقی، تئاتر، سینما و … نیازمند مطالعات کاربردی جدی‌تری است. همچنین در عرصه فرهنگ عامه و اقوام نیز باید کارهای زیادی انجام بدهیم که خوشبختانه در این سال‌های اخیر در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات گام‌های بسیار زیادی برداشته شده اما این پژوهشگاه کار اصلی‌اش این است که نقش میانجی را ایفا کند. نقش میانجی که می‌تواند اطلاعات را دریافت کند و در مسیر به کار ببندد. خوشبختانه در حال حاضر در رابطه با بحث گفت‌وگوهای فرهنگی دبیرخانه‌ای تأسیس شده است که می‌تواند با نگاه راهبردی به مسئله مشکلات را رو به جلو ببرد.

او در ادامه یادآور شد: اتاق‌های فرهنگ، علم و فناوری آغاز به کار کرده است که پژوهشگاه از طریق بحث و گفت‌وگو با فرهنگ و حوزه اجتماع نقش واسطه گری خود را ایفا می‌کند. برگزاری جشنواره‌های فرهنگی با تمایزهای مختلف می‌تواند پلی را بین عرصه فرهنگ و اطلاعات و پژوهش‌ها ایجاد کند. امیدواریم این مسیر در ادامه کارهای قبل صورت بگیرد و با شتاب و عملکرد بیشتری بتواند به جلو حرکت کند.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true