×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۷ خرداد - ۱۳۹۸  
false
true
اجرای مدل اشتغال روستایی بدون وام

به گزارش شبکه خبری ایرانا، سیدفرهاد قادریان در نشستی در اردوگاه صاحب الزمان، درباره طرح ملی رستا (رونق، ساماندهی، تعالی اشتغال روستایی) گفت: طرح ملی رستا علیرغم مدل‌های مشابه چند تا اصل و رکن جدی را مورد توجه قرار داد که باعث تمایز و توفیقاتی در پایان سال فعالیت اش باشد.

پیشرفت و آبادانی و مدیر عامل مؤسسه رستا گفت: الگوی طلایی توسعه برای تمام مناطق کشور وجود ندارد و همکاران ما به اقتضای هر منطقه، استان و دهستان مطالعات میدانی را انجام دادند و مزیت‌های اقتصادی هر روستا شناسایی شد و زنجیره ارزش رسته هر بخش را مورد توجه قرار دادند و با محوریت مردم این موضوع را دنبال کردند.

قادریان گفت: در نمایشگاهی که برپا کردیم برخی رسته‌ها به محصولات صادراتی در پیاده سازی طرح رسیده‌اند. در این طرح به اعتبار سازی و شناسنامه سازی محصولات کمک می‌شود.

وی افزود: ما در اجرای این طرح از منابع شروع نکردیم و به هیچ روستایی وام ندادیم. دستگاه‌های حاکمیتی که امکان حضور مستمر در روستاها را ندارند به سمت توزیع وام و منابع می‌روند لذا زنجیره محصولات نشان می‌دهد ۷۵ تا ۸۰ درصد مشکل رسته‌ها مهارت است.

معاون اشتغال و معیشت قرارگاه پیشرفت و آبادانی و مدیر عامل مؤسسه رستا گفت: ما معتقدیم از بیرون روستا خدمت ماندگاری برای روستا شکل نمی‌گیرد و باید فرایندها را برون زا کنیم این موضوع با حضور مردم از ابتدای کار صورت می‌گیرد.

قادریان افزود: در تمام استان‌های کشور، حدود ۱۱۰ دهستان و ۴۰۰ روستا این طرح به صورت پایلوت اجرا شده است. در حدود ۲ هزار و ۱۰۰ اقدام ۷۰۰ شبکه در روستاها شکل گرفته و ۳۹۵ مطالعه برای اجرای این طرح شده است.

وی ادامه داد: هزار و ۱۶۰ شغل سرشماری شده تاکنون در یک سامانه رسا که یک سامانه نظارت و پایش آنلاین رستا است، ثبت شده است. با اجرای این طرح سطح درآمد حدود ۳ هزار و ۲۸۰ نفر بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان در ماه افزایش یافته است.

معاون اشتغال و معیشت قرارگاه پیشرفت و آبادانی و مدیر عامل مؤسسه رستا گفت: حضور و برنامه‌ریزی برای فعالیت در هزار روستای کشور و تثبیت ۱۰ هزار شغل روستایی را برای سال ۹۸ خواهیم داشت.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true