×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۸ تیر - ۱۳۹۸  
false
true
بررسی مشکلات کلان شهر تهران در دستور کار دبیرخانه تمرکززدایی

به گزارش شبکه خبری ایرانا، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به نامه رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران مبنی بر ” درخواست احیا سند مجموعه شهری تهران به منظور رفع چالش‌های مشترک کلان شهر تهران و شهرهای پیرامونی” از وزیر راه و شهرسازی خواست بررسی مشکلات کلان شهر تهران و شهرهای پیرامون آن، در دستور کار دبیرخانه ” شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و تمرکززدایی از تهران ” که در آن وزارتخانه مستقر است، قرار گیرد.

در آخرین روزهای اسفند ماه ۹۷، محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران و چند روز پس از برگزاری جلسه هم اندیشی در خصوص “چالش‌های مشترک کلان شهر تهران و شهرهای پیرامونی” که با حضور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، مدیر کل راه و شهرسازی، مدیرکل منابع طبیعی، نمایندگان استانداری و سایر ادارات کل ذیربط استان تهران، فرمانداران، رؤسا و اعضای شوراهاو شهرداران شهرهای استان تهران برگزار شد، در راستای بند ۳ مصوبه جلسه مذکور در نامه‌ای خطاب به معاون اول رئیس جمهور از چالش‌ها و مشکلات مجموعه کلان‌شهری تهران و شهرهای پیرامونی نوشت و خواستار ایجاد مدیریت هماهنگ و یکپارچه با احیا و اجرای سند مجموعه شهری تهران و تحقق حکمرانی منطقه‌ای شد.

در بخش‌هایی از این نامه آمده بود: سرعت رشد شهرنشینی در مجموعه شهری تهران چنان سریع بوده که نظام برنامه ریزی و مدیریت سرزمین همواره از آن عقب افتاده و گسترش و رشد مناطق شهری آن عمدتاً خارج از ضوابط و به شکلی نا بهنجار اتفاق افتاده است. بارگذاری‌های جمعیتی در مجموعه شهری تهران و نقاط پیرامونی از ظرفیت اکولوژیکی آن فراتر رفته و اگر این روند متوقف نشود بدلیل عدم تأمین زیرساخت‌های اساسی، کمبود منابع و تخریب محیط زیست زندگی میلیون‌ها نفر از ساکنین در معرض تهدید قرار خواهد گرفت.

همچنین در استان نگاه جامعی در حمل‌ونقل مجموعه شهری وجود نداشته و حمل‌ونقل ریلی حومه‌ای و یکپارچه نیز در این مجموعه شهری به سرانجام نرسیده و به نابسامانی در این مجموعه انجامیده و این مسائل موجب افت کیفیت زندگی در استان تهران شده است.

سالاری در ادامه نامه خود، مجموعه مشکلات موجود در کلان شهر تهران را حاصل تفرق سیاسی تمام‌عیار و تصمیم‌گیری‌های جزیره‌ای و سلیقه‌ای این محدوده سرزمینی دانسته است.

وی در این نامه به این نکته اشاره کرد، سند مجموعه شهری تهران که اول‌بار در دولت اصلاحات تهیه شد، اگر به اجرا درمی‌آمد، می‌توانست گام مهمی در جهت توسعه متوازن و تحقق حکمرانی منطقه‌ای باشد که متأسفانه با پایان دولت اصلاحات، این سند به بوته فراموشی سپرده شد و اکنون ضرورت دارد هرچه سریع‌تر مدیریت هماهنگ و یکپارچه با احیا و اجرای سند مجموعه شهری در استان به مورد اجرا درآمده و به تحقق حکمرانی منطقه‌ای منجرشود.

در همین راستا اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در پی نوشت نامه مذکور از وزیر راه و شهرسازی خواست بررسی مشکلات کلان شهر تهران و شهرهای پیرامون آن، در دستور کار دبیرخانه “شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و تمرکززدایی از تهران” که در آن وزارتخانه مستقر است، قرار گیرد.

جهانگیری همچنین در نامه‌ای دیگر با اشاره به مصوبات آخرین جلسه شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و تمرکززدایی از تهران در سال ۹۷ که با حضور وزیران راه و شهرسازی، اطلاعات، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، شهردار تهران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران و تعدادی از نمایندگان مردم استان تهران در مجلس برگزار شد، از محمد اسلامی – وزیر راه و شهرسازی خواست – تا دبیر شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و تمرکززدایی از تهران را منصوب کند و دستور کار جلسات، نهایی و مصوبات آن شورا ابلاغ شود.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true