×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۴ شهریور - ۱۳۹۸  
false
true
روایت یک دانشجو از چرایی و عوامل پشت پرده در تجمع دانشگاه تهران+ تصاویر

به گزارش گروه دانشگاه شبکه خبری ایرانا، تجمع غیرقانونی عده‌ای در اعتراض به بخشنامه اخیر دانشگاه تهران درباره ضوابط پوشش دانشجویان، ظهر روز گذشته (دوشنبه 23 اردیبهشت) در محل این دانشگاه برگزار شد که این تجمع با هوشیاری و اعتراض دانشجویان پایبند به قوانین خنثی شد.

 برهمین اساس، یکی از دانشجویان دانشگاه تهران که در تجمع روز گذشته حضور داشت روایتی از این تجمع و عوامل پشت پرده آن‌را به شرح زیر روایت کرده است:

وضعیت فرهنگی دانشگاه تهران به علت بی عملی و احیانا سیاست های مروج اباهه گری معاونت فرهنگی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران مثل تاسیس کافه های متعدد در اطراف درهای دانشگاه و خرید سینما! طی چند سال گذشته رو به افول گذاشته و طی سال ۹۷ شاهد سیر نزولی پوشش و رفتار دانشجویان بودیم که با نامه ۱۱۸ استاد دانشگاه تهران در مهر ماه ۹۷ ، از وضعیت موجود ابراز نگرانی شد در این نامه از مسوولین امر خصوصا دکتر نیلی ریاست دانشگاه برای برنامه ریزی و اقدام در جهت رعایت قوانین و ضوابط پوشش و رفتار دانشگاهیان درخواست موکد شد.

اما این هشدار منجر به تغییر سیاست ها نگشت و با آغاز سال ۹۸ متاسفانه شاهد افزایش رفتارهای هنجارشکنانه، کشف حجاب و … در فضاهای عمومی و اطراف مسجد دانشگاه تهران بودیم. این وضعیت منجر به تهیه ی نامه‌ای توسط دانشجویان و اساتید شد که تا امروز به امضای بیش از 2000 نفر از اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران- علوم پزشکی – تهران رسیده است. این نامه با 1814 امضا برای دفاتر روسا و مسوولین نهاد دو دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران حدود سه هفته پیش ارسال شده است.


با فاصله ی کوتاهی از ارسال نامه و علیرغم تاکید نگارندگان نامه بر « توجه به ملاحظات و پیچیدگی های مسایل فرهنگی و اجتماعی خصوصا در برخورد با جوانان» و درخواستشان مبنی بر “توجه” ویژه به این موضوع و نه اقدام سریع و نپخته، متاسفانه دانشگاه تهران اقدام به راه اندازی گشت در دانشگاه نمود که با جبهه گیری و برخورد عده ای از دانشجویان و صدور بیانه ای عجیب و خارج از چارچوب از سوی یکی از تشکل های دانشکده فنی منجر شد. پیرو این بیانیه و با محوریت گروه های دانشجویی در پیام رسان تلگرام هماهنگی تجمعی در تاریخ 23 اردیبهشت در مقابل دانشکده هنر انجام گرفت. آنچه دانشجویان را به شرکت در این تجمع ترغیب می کرد شعارهای آزادی خواهی و مقابله با استبداد و زورگویی بود و متاسفانه عده ای هر چند قلیل با محوریت دانشجویان چپ(کمونیست) در این تاریخ تجمع کردند و با شعارها و دست نوشته هایی بر آزادی پوشش و حجاب اختیاری تاکید کردند و به مخالفت با قانون و ضوابط پرداختند.

این تجمع و شعارهای هنجارشکنانه با ورود گسترده ی اساتید و دانشجویان موافق رعایت قوانین و ضوابط پوشش تا حد زیادی کنترل شد و پس از یک ساعت محاصره در جمع اساتید و دانشجویان مدافع قانون و درگیری های جزیی، شعار دهندگان به سالن هنر برگشتند و با اجازه و بستر سازی معاونت فرهنگی دانشگاه تهران در سالن مستقر شدند و عمده‌ی صندلی های سالن را اشغال نمودند و موافقین اجرای قانون در سالن اجازه حضور زیادی پیدا نکردند. در سالن به ایشان اجازه داده شد بیانه ی خود را بخوانند و شعر یار دبستانی را هم همخوانی کردند، اما مجال درستی به بیانیه خوانی نماینده یکی از گروه های مدافع قانون، از سوی معاونت فرهنگی داده نشد و در نهایت تجمع با پراکنده شدن دانشجویان به پایان رسید و رسانه های معاند از همین تحرک کوچک مستمسکی برای ترغیب به شلوغی و اغتشاش درست کردند.

به عنوان مثال شبکه ی من و تو فیلم اعتشاشات دی ماه ۹۶ در اطراف دانشگاه را به عنوان گزارش اتفاقات ۲۳ اریبهشت ماه پخش کرد و گزارش لحظه به لحظه نیز در کانال آمد نیوز و سایر رسانه های معاند به صورت غیر واقعی و دروغپردازانه دنبال شد.

اما ریشه‌ی اقدام نپخته و حساسیت برانگیز دانشگاه یا به اهمال و کوتاهی های مکرر معاونت فرهنگی در اجرای طرح های گام به گام و مصوب و ناامیدی آنها از آن معاونت بر می گردد و یا خدایی نکرده جریانی قصد تحت تاثیر قرادادن و بی اثر کردن نامه را داشته اند و می خواستند با این روش و ایجاد التهاب و اغتشاش درخواست به حق نویسندگان نامه را خنثی نمایند.

در این میان، از عملکرد دکتر نیلی به عنوان رییس دانشگاه تهران و کسی که طی سال جاری تحصیلی دو نامه هشدار آمیز در خصوص وضعیت رفتار و پوشش دریافت نموده و هیچ واکنش درخوری نشان نداد است بسیار گلایه مندیم.

 انتهای پیام/

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true