×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۸ مهر - ۱۳۹۸  
false
true
تقسیم سود ۵۰ درصدی در یکی از گران‌ترین نمادهای بازار سهام

ایرانا :مجمع عمومی عادی سالانه شرکت مبین وان کیش (با نماد اوان) صبح امروز با حضور ۸۵ درصد از صاحبان سهام برگزار شد. در حالی که سود محقق شده هر سهم «اوان» در سال مالی گذشته (منتهی به ۲۹ اسفند ۹۷) ۷۱۸ ریال بود، مجمع به تقسیم سود ۳۵۹ ریالی رضایت داد.

به گزارش خبرنگار ایرانا ، صبح امروز مبین وان کیش در حالی به مجمع رفت که قیمت سهامش در یک سال گذشته تقریبا ۲۶۷ درصد رشد نشان داده بود. سال گذشته در چنین مقطعی از سال قیمت هر سهم اوان در محدوده هزار و ۲۰۰ تومان قرار داشت، اما پیش از توقف نماد برای برگزاری مجمع اخیر، قیمت در نماد «اوان» به محدوده ۴هزار و ۴۰۰ تومان رسیده بود.

به عبارت دقیق‌تر سهامداران این شرکت در سال گذشته بیش از ۲۶۶ درصد بازدهی سرمایه‌ای کسب کرده بودند. گفتنی است که شرکت مبین وان کیش که هنوز شرکتی تازه‌وارد در بازار سرمایه ایران محسوب می‌شود، کمتر از ۲ سال پیش به تابلوی معاملات اضافه شد. قیمت هر سهم «اوان» در عرضه اولیه ۳۴۷ تومان در نظر گرفته شده بود. در این مدت قیمت سهام این شرکت تقریبا ۱۳ برابر شده است.

این در حالی است که سود خالص شرکت در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۷، نسبت به سال قبل از آن نه تنها افزایش نیافته بلکه با کاهش ۱۹ درصدی مواجه شده است. همین موضوع سبب شده است نسبت قیمت به درآمد هر سهم «اوان» (P/E) به ۶۰ مرتبه برسد.

نسبت بالای قیمت به درآمد برای شرکت‌هایی که در حوزه IT و ICT فعالیت می‌کنند چیز چندان عجیبی نیست. چرا که استنباط عمده فعالان بازار بر این است که سود اینگونه شرکت‌ها به صورت تصاعدی و جهشی رشد می‌کند و این موضوع نسبت بالای قیمت به درآمد هر سهم را توجیه‌پذیر می‌کند.

اما سهام شرکت مبین وان کیش نسبت به شرکت‌های مشابه نیز نسبت قیمت به درآمد بالاتری دارد. به طور معمول در بازار سرمایه ایران شرکت‌های مشابه با نسبت قیمت ۱۰ تا ۱۵ مرتبه معامله می‌شوند و چنانچه رشد سودآوری یک دوره نسبت به دوره قبلی شرکت چندان بالا نباشد منجر به تعدیل و اصلاح قیمت این گونه نمادها می‌شود.

اما با وجود آنکه سودآوری «اوان» در سال مالی گذشته نسبت به سال قبل از آن کاهش داشته خبری از اصلاح قیمتی نیست.

افزایش درآمدهای عملیاتی، نقطه امیدواری

با وجود آنکه سود خالص شرکت در سال گذشته کاهش داشته است، اما درآمدهای عملیاتی آن با رشد ۹۲ درصدی مواجه شده است که نشان از توسعه قابل توجه درآمدهای شرکت دارد. اما حاشیه سود ناویژه شرکت تقریبا ۵ واحد درصد کاهش یافته است. به عبارت دقیق‌تر بهای تمام شده خدمات شرکت به نسبت، بیش از درآمدهای آن رشد کرده است.

اما مدیران شرکت در این مجمع عنوان کردند که مبین وان کیش هنوز در مرحله رشد و نمو قرار دارد و هدف‌گذاری شرکت فعلا بر مبنای توسعه درآمدها و کسب سهم از بازار است. مدیران شرکت معتقد هستند فعلا نمی‌توان از درآمدهای شرکت انتظار رشد طوفانی داشت. شرکت در سال مالی گذشته تعداد اپلیکیشن‌های در حال توسعه خود را تقریبا دو برابر کرده و از ۴۰ تا ۵۰ اپلیکیشن به ۹۰ تا ۱۰۰ اپلیکیشن رسانده است.

در انتظار درآمدهای ارزی

مدیرعامل شرکت در این جلسه عنوان کرد: «مبین وان کیش گام بزرگی در راستای کسب درآمدهای ارزی برداشته و چارچوبی برای دریافت این درآمدها طراحی کرده است».

برای مثال این شرکت یکی از بازی‌های موبایلی خوش‌آتیه خود (پدرخوانده) را به زبان‌های عربی و انگلیسی ترجمه کرده و انتظار دارد درآمد ارزی مناسبی از این محل کسب کند.

ضمنا مدیران شرکت اگرچه انتظار دقیق خود از افزایش درآمدهای شرکت در سال ۹۸ اعلام نکردند اما معتقد هستند رشد درآمدهای شرکت به اندازه‌ای خواهد بود که نسبت قیمت به درآمد سهم را به طور معناداری اصلاح کرده و کاهش دهد.

همچنین، این شرکت در برنامه۹۸ خود قرار است در حوزه پیامک، شارژ، فینتک به افزایش فعالیت های اپلیکیشنی تمرکز بیشتری داشته باشد.

سال ۹۸ برای مبین وان سال اقتصاد چشمگیر نامگذاری شده است و بر این اساس قرار است تعداد اپلیکیشن‌های این مجموعه به ۱۸۰عدد افزایش پیدا کند.

گفتنی است، یکی از برنامه های سال۹۸ مبین وان انتقال تمامی سرویس‌های شرکت بر روی پلتفرم اختصاصی و افزایش پایش و نظارت بر سرویس‌ها اعلام شده و همچنین قرار است افزایش سرمایه سهامداران نیز اجرایی شود.

تصمیمات مجمع

در پایان با این توضیح که شرکت به نقدینگی در اختیار خود برای توسعه فعالیت‌هایش نیاز دارد، تنها ۵۰ درصد از سود محقق‌شده بین سهامداران تقسیم شد. پاداش هیأت مدیره نیز مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان به طور خالص در نظر گرفته شد.

گفتنی که شرکت در تاریخ ۲۹ خرداد ماه جاری مجمع فوق‌العاده‌ای برای تصویب افزایش سرمایه ۱۰۰درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران برگزار خواهد کرد.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true