×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۳۰ مهر - ۱۳۹۸  
false
true
برگزاری نخستین کنگره ملی چالش‌های حقوقی و قضائی بیماران روانپزشکی، از پنجم تیر ۹۸

ایرانا :نخستین کنگره ملی ” چالش های حقوقی و قضایی بیماران روانپزشکی “از روز چهارشنبه (پنجم تیرماه) به مدت سه روز به همت انجمن ” حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا (احبا) “، و با حضور متخصصان و کارشناسان حوزه سلامت روان و حوزه حقوقی و قضایی، در سالن اجتماعات شهید احمدی روشن دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار ایرانا ،دکتر ” مهشید فروغان ” عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و رئیس این رویداد ملی، امروز در جمع خبرنگاران رسانه های همگانی، با توجه به تاثیرگذاری ویژه سلامت روان بر سلامت جامعه، هدف از برگزاری این کنگره را رفع خلاء های قانونی که در بروز مشکلات حقوقی و اجتماعی بیماران روانپزشکی نقش دارند، ذکر کرد.

وی با اشاره ای به فعالیت انجمن ” حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا (احبا) ” در حمایت از بیماران و خانواده های آنان، گفت: هر روز شاهد بهبود بیمارانی هستیم که می توانند به زندگی عادی برگردند و بطور مستقل در اجتماع به کاری مشغول باشند، اما مسایل حقوقی و مشکلاتی که در اداره امور خود دارند، سبب می شود که به دادگاه ها مراجعه داشته باشند ولی قوانین لازم برای حمایت از آنان وجود ندارد.

رئیس کنگره ملی ” چالش های حقوقی و قضایی بیماران روانپزشکی ” افزود: با برگزاری این کنگره درصددیم تا زبان مشترکی میان ارگانهای حقوقی جامعه با افرادی که در ارتباط با سلامت روان این بیماران فعالیت می کنند، ایجاد کرده و گامی در جهت رفع مشکلات بیماران روانپزشکی و خانواده هایشان برداریم.

وی تاکید کرد: قرار است که همه بخش های مرتبط با بیماران روانپزشکی در کنار یکدیگر و با همکاری هم، نسبت به شناسایی مشکلات، دستیابی به راهکارهای مربوط به آنها و افزایش حساسیت در جامعه، اقدام کرده و سیاستگذاران نیز گام های لازم را برداشته و خلاء های قانونی و اجتماعی مورد نیاز بیماران برطرف شود.

دکتر فروغان در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه چه امیدواری برای اجرای راهکارهای حل مسایل بیماران روانی وجود دارد؟، اظهارداشت: بعد از این کنگره، ستادی و یا دبیرخانه ای با مشارکت نهادها و ارگان های دغدغه مند در خصوص مسایل و مشکلات بیماران روانی ایجاد خواهد شد تا نتیجه کنگره و راهکارهای ارائه شده توسط متخصصان، پیگیری شود و مطمئنا حاصل این تلاش نیز در کنگره سال آینده مورد بررسی قرار می گیرد.

در ادامه این نشست مهدی نصر اصفهانی، گفت: برخی از چالش‌های حقوقی بیماران روانپزشکی در پیش نویس قانون «سلامت روان» که هم اکنون در دستور کار هیئت دولت قرار دارد، پیش بینی شده است.

وی افزود: چالش‌های جدی در خصوص مسائل حقوقی و قضائی بیماران روانپزشکی وجود دارد که امیدواریم با تسریع در روند بررسی پیش نویس قانون سلامت روان و تبدیل آن به لایحه و طرح در مجلس شورای اسلامی، شاهد تصویب این قانون و اجرای آن در جهت رفع بخشی از مشکلات حقوقی و خلاء های قانونی در ارتباط با بیماران روانپزشکی باشیم.

نصر اصفهانی با طرح این سئوال که آیا قوانین موجود کرامت انسانی بیماران روانپزشکی را حفظ می‌کند، تصریح کرد: نخستین کنگره ملی چالش‌های حقوقی و قضائی بیماران روانپزشکی، این قوانین را به چالش می‌کشد و با توجه به اینکه جامعه روانشناسان و جامعه حقوقدانان، هر یک به تنهایی نمی‌توانند این چالش‌ها را حل کنند، باید همه با هم و در کنار یکدیگر، راهکارهای لازم برای حل این مشکلات را پیدا کنیم.

وی ضمن بیان محورهای کار این کنگره ملی، بخشی از چالش‌های قانونی در ارتباط با بیماران روانپزشکی را نیز توضیح داد.

نصر اصفهانی به محور «تحولات بستری و درمان اجباری» اشاره کرد و گفت: بستری اجباری در کشور ما، قانون ندارد و تنها مرجعی که دستور بستری اجباری می‌دهد، قوه قضائیه و دادستان است اما در دیگر کشورهای دنیا، راهکارهایی برای آن اندیشیده شده است.

وی همچنین با اشاره به موضوع «تحولات مسئولیت کیفری و غیرکیفری» به عنوان یکی از محورهای کار کنگره، اظهار داشت: بیماران کیفری، بیمارانی هستند که جرمی را مرتکب شدند و مراکز خاصی نیز برای نگهداری آنان وجود دارد که به آنجا منتقل می‌شوند، اما آیا وضعیت موجود در خصوص این بیماران مطلوب است یا نه، و چه راهکارهایی برای بهبود وضعیت آنان می‌توان در نظر گرفت.

نصر اصفهانی، «بررسی قوانین قیمومیت» را از دیگر محورهای این کنگره کشوری ذکر کرد و افزود: شاید ۷۰ یا ۸۰ سال است که قوانین مربوط به قیمومیت به صورت ثابت مانده است در صورتی که درباره صلاحیت قیم و مادام العمر بودن اجرای این قانون در مورد بیماران روانپزشکی، نقطه نظرهای بسیاری وجود دارد.

دبیر علمی کنگره ملی چالش‌های حقوقی و قضایی بیماران روانپزشکی، یکی دیگر از اهداف این کنگره را بررسی واژگان مشترک میان کارشناسان علمی حوزه پزشکی با قوه قضائیه ذکر کرد.

وی خلاءهای قانونی در ارتباط با کودکان و نوجوانان بیمار را از دیگر چالش‌ها و محورهای این کنگره عنوان کرد و افزود: مثلاً طبق قوانین کشوری، حضانت کودک تا ۷ سالگی با مادر است، اما در مورد کودکان و نوجوانان بیمار روانپزشکی، اجرای این قانون با وجود قیمی جدای از مادر بیمار، مشکلاتی را به همراه دارد.

این استاد دانشگاه با ابراز خشنودی از اینکه گروه‌های مختلف متخصصان در حوزه‌های مرتبط با بیماران روانپزشکی برای نخستین کنگره چالش‌های حقوقی و قضایی بیماران روانپزشکی مقاله ارائه دادند، ادامه داد: این استقبال خوب متخصصان، نشان دهنده احساس نیاز همه گروه‌های مرتبط با این دسته از بیماران، به یک هم اندیشی و همکاری نزدیک جهت رفع مشکلات حقوقی و اجتماعی این بیماران است.

“طیبه ده باشی زاده” مدیرعامل انجمن احبا (انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا) و دبیر اجرایی نخستین کنگره ملی “چالش های حقوقی و قضایی بیماران روانپزشکی” نیز در بخش دیگری از این نشست خبری، با اشاره به فعالیت ۲۰ ساله انجمن احبا در زمینه سلامت روان بیماران اسکیزوفرنیا که جزو بیماران مزمن روانپزشکی محسوب می شوند، گفت: طی فعالیتم در تیم روانپزشکی به عنوان “مددکار اجتماعی “، همواره شاهد بودم که هرچند بیمار و خانواده او روند بهبود بیماری را طی می کنند اما نیاز است تا نگاه جامعه نسبت به آنان تغییر کند تا بیمار از یک حقوق نسبی برخوردار شده و امکان حضور بیشتر در جامعه را داشته باشد.

وی به عنوان مثال، مساله صدور حکم محجوریت و داشتن قیم برای بیمار را مطرح کرد (کسی که اهلیت قانونی برای اجرای حقوق نداشته و از تصرف در اموال و حقوق مالی خود ممنوع باشد) و افزود: ضمن آنکه قیم فرد باید آگاهی لازم را داشته باشد تا بتواند از حقوق انسانی فرد بیمار حمایت کند، از سویی بیمارانی که بهبودی برایشان حاصل شده و می توانند خودشان و خانواده خود را اداره کنند، طبق قانون همچنان قیم دارند و قیم باید در انجام برخی از امور، همچنان دخالت داشته باشد.

ده باشی زاده تاکید کرد که با برگزاری کنگره ملی چالش های حقوقی و قضایی بیماران روانپزشکی، قصد داریم تا به فصل مشترک و زبان مشترک با افراد حقوقدان در زمینه حل مشکلات بیماران برسیم.

وی افزود: خوشبختانه با آغاز فعالیت برای برگزاری این کنگره ملی، انجمن های علمی بسیاری اعلام آمادگی کردند که در این خصوص مشارکت کنند و این نشان می دهد که جامعه، نیازمند راهکارهای لازم در حل مشکلات حقوقی این بیماران است و آمادگی پرداختن به آن در جامعه وجود دارد.

بگفته دبیر اجرایی این رویداد ملی، کنگره “چالش های حقوقی و قضایی بیماران روانپزشکی” طی سه روز کار خود، شش سمپوزیوم تخصصی و سه کارگاه تخصصی با شرکت مددکاران اجتماعی، روانشناسان، روانپزشکان، پزشکان قانونی، پرستاران و متخصصان حوزه های توانبخشی و حقوقی، برگزار می کند و ۲۳ مقاله بصورت سخنرانی و ۱۶ مقاله بشکل پوستر، به شرکت کنندگان ارائه می دهد.

ده باشی زاده افزود: این کنگره کشوری که با حضور قائم مقام وزارت بهداشت و یکی از اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گشایش می یابد، برای شرکت کنندگان خود در تمامی گروه های تخصصی مرتبط با موضوع (روانپزشکان، پزشکان عمومی، پزشکان قانونی، روانشناسان، مددکاران اجتماعی، متخصصان حوزه توانبخشی، سالمندی، وکلا، قضات و…)، امتیاز بازآموزی از ۴/۵ تا ۱۴ امتیاز را در نظر می گیرد.

گفتنی است، نخستین کنگره ملی “چالش های حقوقی و قضایی بیماران روانپزشکی” ، از سوی ده ها ارگان و نهاد دولتی و غیردولتی مورد حمایت قرار گرفته است که دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبایی، معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران، سازمان پزشکی قانونی، سازمان بهزیستی کشور، اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران، موسسه تحقیقات جرم شناسی دانشگاه تهران، مرکز تحقیقات سایکوز دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، شبکه تحقیقات سلامت روان ایران و چندین انجمن علمی و حمایتی مرتبط با بیماران روانپزشکی، از آن جمله اند.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true