×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۹ اسفند - ۱۳۹۸  
false
true
بررسی کارکرد نهادهای فرهنگی برخوردار از بودجه فرهنگی

به گزارش شبکه خبری ایرانا، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در قالب یک کتاب جدید به بررسی کارکرد نهادهای فرهنگی برخوردار از بودجه فرهنگی پرداخته است. خسرو طالب‌زاده در این گزارش با آوردن این مقدمه که ظهور پدیده فرهنگی انقلاب اسلامی، هم همسو با تحولات جهانی فرهنگ بوده‌ و هم خود منشأ و غایتی فرهنگی داشته ‌است، به این موضوع اذعان می‌کند که پس از انقلاب اسلامی، کانون­‌ها و نهادهای بی­‌شمار غیررسمی و مردمی- فرهنگی به حیات فرهنگی و سیاسی خود ادامه‌ دادند و یا خود را در متن جمهوری اسلامی بازتعریف، یا به‌عبارتی، بازتولید کردند. 

به باور نویسنده، این فرآیند به رشد فزاینده نهادهای فرهنگی- دینی بیش از رشد نهادهای مدنی و سیاسی و حزبی منجر ‌شده و تقویت مبانی و سرشت انقلاب اسلامی مشوق رشد نهادهای فرهنگی- دینی بوده ‌است. او در ادامه نتیجه می‌گیرد تداوم حیات نهادهای فرهنگی- دینی چالشی را، حداقل از منظر برخی نخبگان و بخشی از افکار عمومی پدید آورده و نسبت به کارآمدی آن در وضعیت فرهنگی کنونی ایران و جهان تردیدهایی را ایجاد ‌کرده ‌است. از سوی دیگر پژوهش‌هانشان می­ دهد به‌رغم هزینه ­های بسیاری که در حوزه فرهنگ و باورهای هویتی و ارزشی صورت گرفته، بازخوردها و پیامدهای آن ارتباط مستقیمی با این هزینه­ ها ندارد. بر این اساس، بازنگری و بازتعریف یا تجدید ساختاری نهادهای فرهنگی، امروزه به‌عنوان مسئله­‌ای فرهنگی جدی تلقی‌ شده ‌است که هدف از این گزارشِ تحلیلی و تجویزی، بررسی ابعاد این “مسئله فرهنگی” است. 

بخش اول این گزارش، به تعریف و طبقه‌بندی نهادهای فرهنگی پرداخته و سپس «مسائل اساسی» نهادهای فرهنگی و هم‌چنین «سطوح» این مسائل و نیز «بودجه» اختصاص‌یافته به هر کدام به صورت موردی  بررسی  شده است.  در بخش دوم نیز با عنوان «آسیب‌شناسی کارکرد نهادهای فرهنگی» سطوح مطرح شده در بخش اول، آسیب‌شناسی و در پایان پیشنهادهایی جهت حل آن‌ها ارائه شده است.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true