×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۳۰ شهریور - ۱۳۹۸  
false
true
تماشاچیان تحریم‌ــ‌۲: کارنامه ضعیف مجلس ایران در جنگ پارلمان‌ها

خبرنگار پارلمانی شبکه خبری ایرانا؛ یونس ترکچین: رهبر انقلاب در 11 اردیبهشت سال 98 ضمن تبیین آرایش جنگی دشمن به ضرورت آرایش جنگی مسئولان اشاره کردند:

“امروز دشمن از همه‌ی اطراف مشغول تهاجم است؛ از لحاظ اقتصادی، سیاسی، نفوذ اطلاعاتی و ضربه زدن در فضای مجازی مخصوص این دولت فعلی آمریکا هم نیست… آحاد مردم و مسئولین باید در مقابل این تهاجم، خود را آماده کنند و در هر زمینه‌ای که مشغول کارند، احساس مسئولیت کنند و وارد میدان شوند… آرایش دشمن، آرایش جنگی است … در مقابل آرایش جنگی دشمن علیه ملت ایران، ملت هم باید آرایش جنگی بگیرد و همه‌ی مسئولان، آحاد ملت و افراد توانا و نخبه در هر زمینه‌ای مشغول کارند با احساس مسئولیت و آمادگی وارد میدان شوند”.

پیش از آن نیز در نوروز امسال ایشان به‌صورت خاص از مجلس شورای اسلامی خواستند تا در برابر آرایش جنگی کنگره آمریکا و 226 طرح ضدایرانی کنگره، مجلس نیز اقدام متناسب نماید و این‌چنین گلایه نمودند:

«کنگره در دو سال گذشته، 226 طرح و لایحه علیه جمهوری اسلامی ارائه و یا تصویب کرده است که البته باید از مجلس خودمان هم گلایه و سؤال بکنیم که؛ مجلس شورای اسلامی تاکنون چند طرح و یا لایحه علیه خباثت‌های آمریکا ارائه یا تصویب کرده است؟».

در شرایطی که کشور درگیر جنگ اقتصادی گسترده‌ای با آمریکاست، مجلس به‌مثابه «خانه ملت» می‌توانست ریل‌گذاری مناسبی برای اقدامات دولت انجام داده و قوه مجریه را در مسیر بهتری برای مقابله با کمپین فشار حداکثری آمریکا قرار دهد و از این طریق اجازه دست‌اندازی آمریکا به منافع ملی و مردم ایران را ندهد. اگر امروز فشار تحریم‌ها بر مردم مؤثر شده است، بخشی از آن به‌دلیل کم‌کاری مسئولان در حوزه اقتصاد مقاومتی و انفعال مسئولان در مقابله با تحریم‌های آمریکاست.

مقابله مجلس با کنگره و دولت ایالات متحده آمریکا یک امر صرفاً سیاسی و جناحی نیست و یک مسئله کاملاً ملی است، و مردم منتظر اقدام جدی مجلس در برابر دشمنی‌ها و تحریم‌های ضدانسانی و تروریستی ایالات متحده آمریکا هستند.

متأسفانه در مقایسه اقدامات ضدایرانی کنگره آمریکا و مجلس شورای اسلامی، نه‌تنها از لحاظ کمی که از لحاظ کیفی نیز قابل مقایسه نیست. اگرچه بعد از گلایه مقام معظم رهبری از مجلس با تلاش فراکسیون «اقدام پیشدستانه علیه تهدیدات آمریکا» طرحهای ضدآمریکایی طراحی شده در پژوهشکده شهید صدر (20 طرح)، اخیراً در مجلس اعلام وصول شده است، ولی عزم جدی را در ریاست مجلس، مرکز پژوهشهای مجلس و دیگر بخشهای مجلس برای اقدامات جدی در حفظ منافع مردم در برابر تحریم‌ها و تروریسم اقتصادی و سیاسی آمریکا شاهد نیستیم.

از لحاظ کمی در مجلس دهم (تا پیش از گلایه مقام معظم رهبری) تنها ۱ طرح (طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه) در مجلس اعلام وصول و تصویب شده بود، که البته بعد از گلایه مقام معظم رهبری تا به امروز هم فقط یک طرح ضدآمریکایی دیگر در مجلس تصویب شده است.

از لحاظ کیفی نیز طرح‌های تصویب‌شده بسیار ضعیف‌تر از طرحهای کنگره آمریکا بوده است، از مهم‌ترین نقاط ضعف این طرح‌ها و برخی طرحهایی که در کمیسیون امنیت ملی در حال بررسی هست، کلی بودن و غیرعملیاتی بودن آنهاست، به‌عنوان مثال در طرح «مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» مجلس از چند وزارتخانه و نهاد هم‌زمان خواسته که ظرف مدت شش ماه پس از تصویب یک طرح جامع ارائه دهند؛ طرح جامعی که ابعاد و نتایج آن اصلاً مشخص نیست!

“وزارت امور خارجه،‌ وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش جمهوری اسلامی با هماهنگی شورای عالی امنیت ملی موظف است ظرف مدت 6 ماه پس از تصویب این قانون و پس از آن به‌صورت سالانه، نسبت به تهیه گزارش و ارائه جامع مقابله با تهدیدات آمریکا و فعالیت‌های ایذایی این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران، سیاست‌های سلطه‌جویانه، تروریستی و تفرقه‌افکنانه مداخلات امنیتی و نظامی غیرقانونی در منطقه، حمایت نظامی و اطلاعاتی آمریکا از تروریسم و افراط‌گرایی و سیاست‌های سلطه‌طلبانه دولت آمریکا در سطح منطقه‌ای و جهانی اقدام و آن را به مجلس شورای اسلامی ارائه نماید”.

در همین طرح به تحریم برخی اشخاص آمریکایی اشاره شده است، اما در این بند نیز اساساً افراد تحریم‌شده مشخص نیستند و کلی به آنها اشاره شده است، تشخیص مصداق این افراد خود یک کار زمان‌بر و تخصص حقوقی و اطلاعاتی است که اصلاً در طرح به آن اشاره نشده است؛

«الف ــ اشخاصی که به‌دنبال افشای فعالیت‌های غیرقانونی مقامات دولت ایالات متحده آمریکا باشند.

ب ــ اشخاصی که به‌دنبال افشای شکنجه و جنایت آمریکا در اشغال عراق اقدام کرده‌اند.

ج ــ اشخاصی که به‌دنبال افشای و جنایت آمریکا در افغانستان اقدام کرده‌اند.

د ــ اشخاصی که به‌دنبال افشای تقلب در انتخابات اخیر آمریکا بوده‌اند.

هـ ــ اشخاصی که در حمایت از حقوق و آزادی‌های پیروان ادیان مختلف به‌خصوص مسلمانان بودند.

و ــ اشخاصی که به‌دنبال افشای جنایات مقامات آمریکا در مورد سیاه‌پوستان و سایر گروه‌ها نظیر دیویدیان بوده‌اند.

ز ــ اشخاصی که در جهت مبارزه با دستورات اجرایی غیرانسانی اخیر رییس جمهوری آمریکا در قانون مهاجرت مسلمانان اقدام کرده‌اند».

  نکته مهم بعدی آن است که به‌فرض آنکه این طرح‌ها دقیق و مصداقی و مشخص هم باشد عملاً توسط مجلس پیگیری و مطالبه نمی‌شود، به‌جز دو طرح و قانون فوق که مصداق همین امر هستند، می‌توان به طرح پیگیری حقوقی ــ سیاسی کودتای 28 مرداد توسط آمریکا و انگلیس که در سال 92 تصویب شده است اشاره کرد که به آن عمل نشده است و بعد از حدود 6 سال از تصویب هیچ ثمره‌ای نداشته است، و پیگیری خاصی هم از سوی مجلس صورت نگرفته است.

البته اخیراً در آستانه ۱۲ تیر و همچنین ۲۸ مرداد دو بسته جداگانه طرحهای دهگانه ضدآمریکایی در مجلس اعلام وصول شده است، که به‌خلاف طرح‌های سابق، مصداقی هستند و می‌تواند تغییری در طرحها و قوانین ضدآمریکایی باشد، به‌عنوان مثال در این طرح‌ها افراد مشخص با ذکر نام مورد تحریم قرار گرفته‌اند، همچنین از کنفرانس مشخصی با ذکر نام حمایت شده است. در این طرح‌های 20گانه علاوه بر اینکه شاهد رویکرد مصداقی هستیم، شاهد این هستیم که ناظر بر منافع مشخص آمریکا و شرکتها و مؤسسات آمریکایی طراحی گردیده است و بعضاً ابزار فشار را نیز مشخص نموده است؛ به‌عنوان مثال در یکی از این طرح‌ها آمده است که خبرنگاران رسانه‌های همسو با تحریم‌های آمریکا اجازه ورود به ایران را نخواهند داشت.

لذا در چند ماه باقی‌مانده از عمر مجلس امیدواریم نمایندگان مجلس عزم جدی خود را در مقابله با آمریکا نشان دهند و برای صیانت از حقوق مردم اگر انقلابی عمل نمی‌کنند حداقل به بخشی از وظیفه ملی خود عمل کنند. در این راستا ضروری است تا رئیس مجلس،کمیسیونها و فراکسیونها اقدام به طراحی طرحهای کیفی، دقیق، مصداقی و شفاف ضدآمریکایی داشته باشند و در گام بعد چنین طرحهایی را به‌تصویب برسانند و در نهایت با جدیت مستمراً این طرح‌های ملی را پیگیری کنند.

انتهای پیام/+

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true