×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۳ خرداد - ۱۳۹۹  
false
true
اختصاص ۱۵۰ میلیون یورو به آبخیزداری از محل صندوق توسعه ملی

ایرانا :معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور گفت: با توجه به اهمیت عملیات آبخیزداری برای مهار سیل، امسال ۱۵۰۰ میلیارد تومان به عملیات آبخیزداری اختصاص یافت.

به گزارش ایرانا ، خسرو شهبازی معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور امروز در نشست خبری اعلام کرد: امسال ۱۵۰ میلیون یورو معادل ۱۵۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی برای انجام طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری در کشور اختصاص یافت که پیش بینی می‌شود از محل این اعتبار یک میلیون و ۳۷۰ هزار هکتار عملیات آبخیزداری انجام شود که در ۹۰ درصد شهرستان‌ها اجرایی خواهد شد.

به گزارش فارس، پس از سیل‌های اخیر مناطق شمالی، شمال کشور و منطقه جنوب کشور اهمیت و پرداختن به مسئله آبخیزداری در کشور که مورد تاکید کارشناسان و راهکار مقابله با سیل است بیشتر شده است.

وی در ادامه به اهمیت آبخیزداری و آبخوان داری در کشور اشاره کرد وگفت: از ۴۱۳ میلیارد متر مکعب بارش سالانه ۱۲۰ میلیارد متر مکعب آن بهره‌برداری می‌شود و بقیه آن به واسطه تبخیر یا سیلاب از دست می‌رود.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه تبخیر در ایران ۳ برابر متوسط دنیا است، گفت: باید از قطره قطره آب در کشور استفاده کرد و راهکار آن این است که با عملیات آبخوان داری و آبخیزداری آب‌های روی زمین را به روی زمین هدایت کنیم.

شهبازی به تاکیدات مقام معظم رهبری به عملیات آبخیزداری برای کنترل آب اشاره کرد و گفت:‌پس از تاکیدات معظم له اعتبارات ویژه‌ای به این بخش داده شده است.

وی با بیان اینکه فرسایش خاک در کشور ما بالا است، گفت: سالانه ۹ تن در هکتار فرسایش خاک وجود دارد که عملیات آبخیزداری می‌تواند تا حدود زیادی آن را کنترل کند.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور اشاره کرد: عملیات آبخیزداری باعث کاهش ۱۰ درصدی تبخیر آب و ترسیب کربن ۶ تن در هکتار و افزایش میزان آب قنوات می‌شود.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true