×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۵ تیر - ۱۳۹۹  
false
true
خانه‌تئاتر اکو ایجاد می‌شود

به گزارش شبکه خبری ایرانا به نقل از روابط عمومی خانه‌تئاتر، شامگاه ‌۲۲ مهر و در خلال جلسات هفتگی هیأت مدیره‌ مرکزی خانه‌تئاتر برگزار شد ایرج راد رییس هیأت مدیره‌ مرکزی خانه‌تئاتر، بهزاد فراهانی و اصغر همت اعضای هیأت مدیره‌ مرکزی خانه‌تئاتر، نادر برهانی مرند نایب رئیس هیأت مدیره‌ مرکزی، کوروش نریمانی و محمودرضا رحیمی اعضای این هیأت مدیره، شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه‌تئاتر، آرش دادگر مدیر تماشاخانه‌ جوانمرد پذیرای مهدی مظاهری رئیس موسسه‌فرهنگی اکو و معاونان وی مجتبی مشیری و زهرا اسماعیل تبار بودند.

در ابتدا مدیر عامل خانه‌تئاتر ضمن خوشامد گویی گفت: بر اساس تصمیمی که در هیأت مدیره‌ مرکزی خانه‌ تئاتر گرفته‌ شد و با دکتر مظاهری طرح شد، در نظر داریم با توجه به گسترش فعالیت‌های بین‌المللی و گسترش فعالیت‌های متعدد خانه‌ تئاتر اکو را راه‌اندازی کنیم و بتوانیم ارتباطی را بین کشورهای عضو اکو با خانه‌تئاتر برقرار کنیم. طی جلسه‌ای که با بهزاد فراهانی اصغر همت و دوستان دیگر بازدیدی از اکو داشتیم، تفاهم نامه‌ای تنظیم شد که این تفاهم نامه‌ در هیأت مدیره مرکزی نیز مورد بررسی قرار گرفت و مصوب شد که این تفاهم‌نامه‌ بین ۲ طرف امضا شود تا بتوانیم کارهایی عملیاتی و جدی را بتوانیم در حوزه‌ فرهنگ و هنر برای خدمت‌رسانی به تئاتر داشته‌ باشیم. امروز نیز پذیرای دکتر مظاهری و معاونان ایشان در هیأت مدیره‌ هستیم تا این تفاهم‌نامه‌ امضا شود. با توجه به اینکه نادر برهانی مرند را در جمع خود داریم که دبیر جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر است از طریق اکو می توان کار جدی دیگری را نیز انجام داد. برخی از فعالیت‌های خصوصی را در نظر گرفتیم به سمت اکو بفرستیم، مانند جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر الف که با موضوع صلح در حال فعالیت هستند و به اکو معرفی کرده‌ایم.

سپس رئیس هیأت مدیره‌ مرکزی خانه‌ تئاتر ایرج راد ضمن ابراز خوشبینی به این تفاهم نامه‌توضیح داد: خانه‌تئاتر همواره‌درصدد بوده‌و هست که زمینه‌ مسائل تئاتر و همچنین مسائل فرهنگی بتواند ارتباطات گسترده‌تری پیدا کند و تلاش خود را از طریق شورای عالی، کمیسیون‌های مختلف و انجمن‌های متعددی که در خانه‌تئاتر وجود دارد انجام داده‌است و اکنون آمادگی این را دارد تا بضاعتی موجود را در زمینه‌های مختلف به خصوص گسترش تئاتر و مسائل فرهنگی هنری  گسترش دهد.

در روزگارانی که اختلافات عمیقی در حوزه‌های مختلف به لحاظ سیاسی وجود دارد فرهنگ و هنر و ادب می تواند آلام و مرحمی باشد که این تنش ها را تا حدی کنترل کند و کاهش دهد. ما برای نزدیکی و همکاری با خانه‌تئاتر آمادگی داریم و امیدواریم این خانه‌که یک نهاد خودجوش مردمی است پیش از آن که دولت محور شود بتواند همزاد خود را در کشورهای عضو اکو پیدا کندپس از وی محمد مهدی مظاهری رئیس موسسه‌ فرهنگی اکو گفت: خوشحالم که در حضور پیشکسوتان حوزه‌ تئاتر هستیم. همیشه‌ حرفم این بوده‌است که تئاتر هم یکی از مولفه‌های مهم دیپلماسی فرهنگی است و به نظر من اگر از بیشتر از سینما تاثیرگذار نباشد جهت حضور زنده‌ نیروی انسانی کمتر تاثیرگذار نیست. لذا در متن تفاهم نامه‌ بحث خانه‌تئاتر اکو مطرح شد. در روزگارانی که اختلافات عمیقی در حوزه‌های مختلف به لحاظ سیاسی وجود دارد فرهنگ و هنر و ادب می تواند آلام و مرحمی باشد که این تنش ها را تا حدی کنترل کند و کاهش دهد. ما برای نزدیکی و همکاری با خانه‌تئاتر آمادگی داریم و امیدواریم این خانه‌که یک نهاد خودجوش مردمی است پیش از آن که دولت محور شود بتواند همزاد خود را در کشورهای عضو اکو پیدا کند.

مظاهری با اشاره‌به حضور دبیر سی و هشتمین جشنواره‌بین‌المللی تئاتر فجر در هیأت مدیره‌ مرکزی خانه‌ تئاتر افزود: این آمادگی را داریم که مانند جشنواره‌ موسیقی فجر بخش پژوهش جشنواره‌ تئاتر فجر را نیز بر عهده‌ بگیریم. در این راستا تفاهم نامه‌ای که با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امضا کرده‌ایم نیز کمک کننده‌خواهد بود.

در ادامه‌ این جلسه‌ اصغر همت عضو هیأت مدیره‌ مرکزی خانه‌ تئاتر با توضیح پیش بینی فعالیت‌های بین‌المللی در اساسنامه‌ خانه‌ تئاتر گفت: این تفاهم نامه می تواند بخشی را که در خصوص فعالیت بین‌المللی در اساسنامه‌ خود پیش بینی کرده‌ایم در کنار شما سرعت ببخشد. شاید این بهترین اتفاقی بود که برای خانه‌ تئاتر می تواند به جهت معرفی خانه‌به سازمان‌های بین‌المللی اتفاق بیفتد به خصوص که این ارتباط و معرفی به صورت ۲ جانبه رخ می دهد.

سپس نادر برهانی مرند، دبیر ۲ دوره‌ سی و هفتم و سی و هشتم جشنواره‌بین‌المللی تئاتر فجر و جشنواره‌ بین‌المللی الف بیان کرد: این تعامل و هم افزایی را به فال نیک می گیرم و مطمئنم که اتفاقات خوبی از قبل این همراهی خواهد افتاد. واقعیت این است که ما با همسایه های خود به خصوص در حوزه‌ تئاتر تعامل فرهنگی بسیار کمی داشته‌ایم در حالی که همیشه‌ چشم غربی ها برای یافتن تازه‌ها در حوزه‌ تئاتر به شرق بوده‌ و این فرصت مغتنمی برای ماست. هر چند دیر هم شده‌ اما خوشحالیم این اتفاق در حوزه‌ تشکل مردم نهاد اتفاق می افتد. اگر در مورد جشنواره‌ تئاتر هم بتوانیم هم افزایی بیشتری داشته‌ باشیم من حتما کمک خواهم کرد. ممنون همراهی و همکاری موسسه‌ اکو با جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر الف نیز هستم. 

سپس محمودرضا رحیمی سخنگوی هیأت مدیره‌مرکزی خانه‌تئاتر گفت: اتفاق امروز اتفاقی بسیار شگفت انگیز است. با توجه ‌به همزبانی ما با برخی از کشورهای همسایه و مشترکات فرهنگی با دیگر همسایه ها قطعا نیاز به مراوداتی با خارج از کشور داشته و داریم.

پس از آن آرش دادگر مدیر تماشاخانه‌ جوانمرد خانه‌ تئاتر نیز به این مقوله‌ اشاره‌ کرد که چنین تفاهمی سبب آشنایی و نزدیکی هرچه‌بیشتر فرهنگ و هنر ما به کشورهای هم‌فرهنگ همسایه ‌خواهد شد و گفت: اگر این تفاهم نامه‌صورت پذیرد فرهنگ بیشتری به ما اضافه‌خواهد شد و امیدوارم که با این تفاهم نامه‌ما بتوانیم بیشتر از این در مورد پیرامون کشور خود بدانیم.

کوروش نریمانی نیز امیدواری خود به دستاورهای این تفاهم نامه‌را چنین بیان کرد: به عنوان یک تئاتری و من‌باب تذکر امیدوارم این تفاهم نامه‌و اقدامات بعدی که اتفاق خواهد افتاد منجر به تعاملات فرهنگی بین ملت ها و دولت ها در جهت تقویت تئاتر ملی و بومی ما شود. منتها وقتی حرف از تئاتر ملی می شود مدام راجع به شکل خاصی از نمایش سنتی (یک شکل موضعی) می کنیم که به عقیده‌ من صدور چنین شکلی از تئاتر بومی و سنتی برای معرفی تئاتر ما به دیگر کشورها مناسب نخواهد بود. امیدوارم نمایش‌هایی که از کشور ما به نمایندگی در کشورهای دیگر اجرا می شود و نمایش‌هایی که از کشورهای دیگر در کشور ما به نمایش درمی آیند هم رنگ و بوی تئاتر ملی داشته‌باشد و هم برآیند تئاتر روز آن کشورها باشد.

سپس مجتبی مشیری دبیر فرهنگی اکو و معاون محمد مظاهری گفت: فرصت ها مانند برق و باد می گذرد و امیدوارم برخی از مسائلی که امروز در مورد آنها صحبت کردیم به سرعت اجرایی کنیم که مهمترین مبحث آن خانه‌تئاتر اکوست.

پس از وی زهرا اسماعیل تبار معاون دیگر موسسه‌ فرهنگی اکو نیز ابراز امیدواری کرد: امیدوارم این تفاهم نامه‌ بابی برای همکاری بیشتر باشد، تلاش کنیم تا کشورهای عضو اکو از فضایی که این تفاهم نامه‌به وجود می آورد بهره‌مند شوند، در حد همین امضا باقی نماند و به سمت اجرایی شدن پیش رود.

شهرام گیل آبادی نیز در پاسخ به این ۲ درخواست اشاره‌ کرد: در راستای این تفاهم نامه‌به سرعت و بدون اتلاف وقت دو نمایشگاه‌ عکس و نسخ تعزیه‌ را برگزار خواهیم کرد و از یکشنبه هفته‌ آینده‌ نیز آمادگی پذیرش سفرای اکو را در خانه‌ تئاتر داریم؛ قصدمان اجرایی کردن این تفاهم نامه‌عملیاتی است.

در پایان تفاهم نامه توسط شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه تئاتر و مهدی مظاهری رئیس موسسه اکو امضا شد و سپس حاضران به بازدید از بخش‌های مختلف خانه‌ تئاتر پرداختند.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true