×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۵ خرداد - ۱۳۹۹  
false
true
پایدارسازی وکیفی سازی زیرساخت های ارائه خدمات به زائران اربعین

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی جمالی نژاد رئیس کمیته زیرساخت ستاد اربعین حسینی صبح امروز در جلسه مانیتورینگ وزارت کشور با بیان اینکه کمیته زیرساخت به عنوان یکی از کمیته های ستاد مرکزی اربعین حسینی، موضوعات مرتبط با پروژه های عمرانی را برنامه ریزی و بر اقدامات اجرایی نظارت می نماید، گفت: این کمیته یکی از کمیته های ۱۴ گانه ستاد مرکزی اربعین حسینی است که دارای ۱۵ مأموریت‌ و وظیفه اساسی در حوزه احداث و تکمیل پروژه های عمرانی و راه های مواصلاتی و بناهای ثابت، جانمایی و تأمین امکانات برای پارکینگ های خودروهای شخصی و اتوبوس های بین شهری، تأمین امکانات اضطراری و رفاهی ، تکمیل پایانه های مرزی و رفع خلاءهای مرزی، توسعه زیرساختهای ارتباطی حوزه فضای مجازی و افزایش پوشش مخابراتی، ارائه خدمات پولی و بانکی، ایمنی راه های مواصلاتی و حذف نقاط حادثه خیز، احداث بناهای ماندگار در پایانه های مرزی استانهای هدف می باشد.

وی با اشاره به اینکه تحقق اهداف و وظایف کمیته با برگزاری جلسات کمیته اصلی و حضور در جلسات کمیته‌های استانی و رصد پیشرفت اجرای مصوبات جلسات و انجام بازدیدهای میدانی از مرزهای چهارگانه و پایانه‌های مرزی پیگیری شده است، اظهار داشت: برای تحقق این ماموریتها ابتدا آسیب شناسی مجموعه فعالیت های دستگاههای اجرایی عضو کمیته انجام و با برگزاری نشست های مشترک نسبت به تهیه نقشه راه و برنامه سال ۱۳۹۸ کمیته زیرساخت و تقسیم کار و تفکیک وظایف اقدام شد و به منظور عینی شدن‌برنامه های تعریف شده، از ابتدای امسال بازدیدهای ادواری از مرزهای چهارگانه صورت گرفته است .

جمالی نژاد با بیان اینکه استفاده از ظرفیت واحدهای استانی دستگاههای اجرایی برای پیشبرد برنامه های عمرانی تعیین شده در دستور کار کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین قرار گرفته و معاونین امور عمرانی استانداریها مسئولیت کمیته زیرساخت استانها را عهده دار شدند، گفت:به موجب سیاست های تعریف شده برای برنامه ریزی بلند مدت، تهیه طرحهای جامع و تفصیلی مرزها در دستورکار قرار گرفت تا به عنوان مبنای انجام فعالیت های عمرانی ماندگار و پایدار قرار گیرد.

وی افزود: سیاست های کلیدی برای توسعه زیرساخت ها در مرزهای چهارگانه با نگاه آینده نگرانه و مبتنی بر ایجاد زیرساخت های دائمی و ماندگار، پایداری در ارائه خدمات به زائرین و کیفی سازی خدمات استوار بوده است.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه به برخی اقدامات کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین در سال 98 اشاره نمود و گفت: در حوزه راههای مواصلاتی تمرکز برنامه ریزی بر ایمن سازی مسیرهای منتهی به مرز بود و ‌برای تحقق این مهم،‌ لکه گیری موضعی و روکش آسفالت ۴۶۳ کیلومتر از راهها در سه استان خوزستان،ایلام و کرمانشاه انجام شد.

وی اضافه کرد: حدود ۴۰ کیلومتر هم راه احداثی در مرز مهران و چذابه احداث شد که مهمترین آن احداث کمربندی غربی در شهر مهران بود که باعث تفکیک ترافیک ورودی به پایانه برکت به عنوان مبدا و خروجی اتوبوس های برون شهری گردید.

جمالی نژاد همچنین از خط کشی ۲۵۰۰ کیلومتر از راههای منتهی به مرزهای مجاز خبر داد و گفت: نصب حفاظ و گاردریل به طول ۴۰ کیلومتر به ویژه در مرز مهران وچذابه و نصب علائم راهنمایی و رانندگی برای ایمن سازی مسیر توسط کمیته زیرساخت استان و وزارت راه و شهرسازی انجام شد.

رییس کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین همچنین اظهار داشت: در حوزه تقویت زیرساخت و ارتقاء ظرفیت ارتباطی جهت برقراری مکالمات و استفاده از اینترنت، با تقویت شبکه و آنتن‌های BTS در مرزهای چهارگانه، افزایش ظرفیت شبکه تلفن‌های همراه توسط اپراتورهای سه‌گانه و نصب و بهره‌برداری از Wi_Fi رایگان در پایانه‌های مرزی با بهره گیری از 47 سایت دائمی، 16 سایت ثابت و 16 سایت متحرک امکان برقراری 60 میلیون دقیقه مکالمه و تأمین اینترنت پرسرعت رایگان در پایانه های مرزی فراهم شده است.

جمالی نژاد اضافه کرد: کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین در راستای ارائه خدمات پولی و بانکی به زائرین اربعین حسینی(ع) به ویژه در شهرهای منتهی به مرز و پایانه های مرزی محل تردد زائرین اقدام به تعیین شعب و باجه های کشیک در استان های ایلام، کرمانشاه و خوزستان و تدارک لازم برای افزایش میزان نصب، راهبری و نگهداری امکانات پرداخت الکترونیک در نقاط مرزی چذابه ،شلمچه، مهران وخسروی نموده است.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه به برخی از اقدامات صورت گرفته برای توسعه زیرساخت‌ پایانه‌های مرزی اشاره نمود و از محوطه‌سازی ورودی پایانه‌های مرزی مهران، شلمچه و چذابه و تکمیل عملیات اجرایی و بهره برداری از آنها در سالجاری خبر داد.

وی همچنین گفت: احداث و تقویت گیت‌های گذرنامه پایانه‌های مرزی از جمله اقدامات اساسی دیگری بود که برای تحقق این موضوع اقداماتی صورت گرفت و در حال حاضر 96 گیت در پایانه مرزی مهران، 48 گیت در پایانه مرزی شلمچه شامل احداث خروجی اتباع خارجی در سالجاری با ایجاد 24 گیت، 24 گیت در پایانه مرزی چذابه و 29 گیت با 58 خروجی در پایانه مرزی خسروی راه اندازی شده است.

وی افزود: همچنین برای شرایط اضطراری تعدادی گیت سیار تهیه و در مرزها تعبیه شد تا در صورت ازدحام جمعیت مورد استفاده قرار گیرد.

جمالی در ادامه اظهار کرد: زیرساخت پارکینگ خودروهای شخصی و عمومی به دلیل استفاده زائران از خودروهای شخصی تکمیل و بهسازی شد و در حال حاضر ظرفیت پارکینگ خودروهای شخصی در مرز مهران 100 هکتار، ظرفیت پارکینگ پایانه برکت در مرز مهران برای اتوبوس‌های برون شهری با گنجایش حداقل 1000 دستگاه، ظرفیت پارکینگ خودروهای شخصی در مرز شلمچه 90 هکتار، ظرفیت پارکینگ خودروهای شخصی در مرز چذابه 100 هکتار، ظرفیت پارکینگ خودروهای شخصی در مرز خسروی 140هکتار می باشد.

وی همچنین از اجرای برنامه زمان بندی برای حصارکشی و تامین امنیت پارکینگ ها و تعیین متولی برای آنها خبر داد و گفت: در مجموع ۴۴۰ هکتار پارکینگ در مرزهای چهارگانه تعبیه و زیرساختهای آن تکمیل شده است.

رییس کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین در ادامه با بیان اینکه در حوزه زیرساخت‌ها و تأسیسات آب، برق و فاضلاب توجه به پایداری خدمات و کیفی سازی آن در دستور کار قرار گرفت از احداث روشنایی و نصب برج نوری در مسیرهای منتهی به مرز(120کیلومتر) و 440هکتار پارکینگ ایجادشده، نصب و بهره‌برداری از 10 دستگاه تولید و بسته‌بندی آب در پایانه‌های مرزی و شهرهای نجف و کربلا با ظرفیت تولید 300 هزار بسته آب کیسه‌ای و جرعه‌ای در روز خبر داد.

جمالی نژاد همچنین از اعزام ۴۰ اکیپ فنی آب و برق، اعزام ۱۰۰ تانکر برای آب رسانی در پایانه‌های مرزی و کشور عراق، تأمین 8 دستگاه ژنراتور برق اضطراری برای پایانه‌های مرزی، ایجاد 2 کارخانه یخ در پایانه‌های مرزی، اعزام 10 آزمایشگاه سیار توسط وزارت نیرو و واحدهای تابعه خبر داد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور همچنین اعلام کرد: تأمین ۲۵۰۰ دستگاه ناوگان حمل و نقل درون شهری برای جابجایی زائرین در پایانه‌های مرزی و داخل کشور عراق انجام شد که ۱۲۵۰دستگاه آن در ایران و ۱۲۵۰ دستگاه برای داخل خاک عراق برنامه ریزی و اختصاص یافت.

وی از کمک به توسعه و عمران شهرهای واقع در مسیر تردد زائرین با محوریت شهرداریها با هدف ایجاد زیر ساخت های ماندگار و دائمی اعم از ایجاد مجتمع های خدماتی و رفاهی و بهسازی معابر مسیرهای مربوطه توسط شهرداریها خبر داد.

وی در پایان ابراز امیدواری نمود که مجموعه اقدامات زیرساختی انجام شده فرصت ارائه خدمات بهینه را به زائرین محترم اربعین حسینی(ع) فراهم نموده باشد.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true