×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۲ تیر - ۱۳۹۹  
false
true
نگاهی به عملکرد بانک توسعه صادرات درآستانه۲۹مهرماه روزملی صادرات

به گزارش پایگاه خبری ایرانا، ۲۹مهرماه روز ملی صادرات، بهانه ای است تا علاوه بر پرداختن به نقش بی بدیل صادرات غیرنفتی، عملکرد بانک ها در عرصه تجارت بین الملل و سهم آنها در این حوزه معرفی شود.

تامین مالی صادرکنندگان که با هدف تولید صادرات محور و رونق آن توسط بانک توسعه صادرات دنبال می شود، به شیوه ای مشهود در کارنامه این بانک به ثمر نشسته است. نگاهی اجمالی به عملکرد اعتباری بانک توسعه صادرات در شش ماه اول سال ۹۸نشان می‌دهد که سهم این بانک در تامین مالی صادرات غیرنفتی در کشور با وجود برخی محدودیت ها در مسیرتعاملات اقتصادی جهانی، قابل توجه بوده است.

عملکرد اعتباری

بررسی ها نشان می دهد تسهیلات اعطایی بانک توسعه صادرات در شش ماهه اول سال ۹۸به مبلغ ۲۸.۹۷۱میلیارد ریال بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشدی ۶۵درصدی داشته است.

طی مدت یاد شده، تسهیلات پرداختی ارزی بانک توسعه صادرات ۲۲۰میلیون دلار بوده است که این تسهیلات از ابتدای سال ۱۳۹۸تا پایان‌ شهریور ماه در قالب بخشهای بازرگانی، خدمات، ساختمان، مسکن و اعتبارخریدار و تسهیلات ریالی نیز در قالب بخشهای بازرگانی، خدمات، صنعت و معدن، کشاورزی و ساختمان اعطا شده است.

طی مدت یاد شده تسهیلات پرداختی ریالی در قالب سرمایه در گردش۲۸.۵۰۱میلیارد ریال و تسهیلات ارزی در این بخش هفت میلیون دلار بوده است. تسهیلات پرداختی ریالی به طرحها و پروژه ها ۴۷۰میلیارد ریال و تسهیلات ارزی نیز ۲۱۳میلیون دلار برآورد شده است.

ارائه خدمات بانک توسعه صادرات طی مدت یاد شده در حوزه گشایش اعتباراسنادی صادراتی به مبلغ ۲۴میلیون دلار، در بخش اعتبارات اسنادی وارداتی ۱۷۳میلیون دلار و اعتبار اسنادی داخلی ریالی یکهزار و۹۴۶میلیاردریال بوده است.

قراردادهای فعال صندوق توسعه ملی در شش ماهه اول سال ۱۳۹۸شامل سپرده¬ گذاری ریالی به مبلغ ۱۶.۵۰۰میلیارد ریال، سپرده ¬گذاری ارزی به مبلغ ۱۰۰میلیون یورو و قرارداد عاملیت ارزی به مبلغ ۲۳۰میلیون دلار است.

نگاهی به ارائه تسهیلات اعطایی به شرکت‌های دانش بنیان نشان می دهد تا پایان مرداد ماه سال ۱۳۹۷مبلغ ۴۰۷میلیارد ریال به این شرکتها پرداخت شد و این امر در حالی است که تا پایان مرداد ماه سال۱۳۹۸مبلغ ۷۹۵میلیارد ریال با رشد ۹۵درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته پرداخت شده است.

همچنین در راستای حمایت از واحدهای تولیدی صادراتی تا پایان مرداد ۱۳۹۸مبلغ ۲۱.۱۷۹میلیارد ریال با رشد ۵۷درصدی نسبت به دوره مشابه در سال ۱۳۹۷تسهیلات اعطا شده است. گرچه تسهیلات اعطایی به شرکت‌های کوچک و متوسط تا پایان مرداد ماه سال ۱۳۹۷مبلغ ۱.۹۸۵میلیارد ریال بوده است اما این رقم تا پایان مرداد ماه سال ۱۳۹۸به مبلغ ۲.۳۵۸میلیارد ریال با رشد ۱۹درصدی بالغ شده است.

عملکرد بین المللی

بانک توسعه صادرات در حوزه روابط بین الملل با رصد تحولات بین المللی و ارائه گزارش های کاربردی، به بررسی راهکارهای لازم جهت برون رفت از تحریم های سیستم بانکی و ارتباط با بانکهای کارگزار خارجی جهت دریافت خدمات بانکی پرداخته است.

این بانک همچنین با تشکیل کمیته روابط کارگزاری، تعامل با بانکهای داخلی و حضور در کمیسیونهای مشترک امور اقتصادی و سایر سازمانهای ذیربط به تسهیل در برقراری روابط بانکی مبادرت ورزیده است.

این بانک در بخش تامین مالی و سرمایه گذاری بین المللی به منظور تامین مالی واردات کالاهای اساسی، ضروری، دارو و تجهیزات پزشکی و مواد اولیه واحدهای تولیدی از سال ۱۳۹۶بیش از ۲۹۰میلیون دلار قرارداد ریفاینانس و بیش از ۵/۲۲میلیارد دلار قرارداد خطوط دریافتی میان و بلند مدت (که در ادبیات کشور به فاینانس مشهور است) با بانکهای خارجی منعقد کرده است.

با توجه به مسدود شدن بخشی از منابع مربوط به بازپرداخت تسهیلات اعتبار خریدار به دلیل تحریمها در سالهای قبل، روند آزاد سازی منابع بانک در کشورهای مختلف از سال ۱۳۹۶آغاز گردید و با توجه به پیگریهای انجام شده تاکنون بسیاری از بازپرداختهای تسهیلات اعطایی بابت صادرات کالاها و خدمات دریافت شده است.

همچنین با استفاده از ابزار منحصر به فرد و کارآمد “اعتبار خریدار”، در شش ماهه اول سال ۱۳۹۸بیش از دومیلیون و ۵۸۰هزار دلار در قالب این نوع تسهیلات پرداخت شد. مبلغ مذکور بابت صادرات کالاها و خدمات به کشورهای مختلف اعطا شده است.

بی تردید نقش آفرینی بانک توسعه صادرات به منظور تلاش در مسیر ارائه خدمات و تسهیلات متنوع به فعالان اقتصادی کشور که با نگاه همزمان به تجارت بین الملل و حمایت از تولید ملی همراه است، تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی را به دنبال خواهد داشت

false
true
true
true

true