×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۵ تیر - ۱۳۹۹  
false
true
ضرورت شفاف‌سازی و جلب اعتماد عمومی در میان مردم

به گزارش خبرنگار مهر، احمد میدری در نشست بررسی مشکلات مؤسسات خیریه و سازمان های مردم نهاد، گفت: ابعاد فقر در ایران گسترده است و مشکلات عدیده ای در این خصوص داریم که باید برای متوقف کردن چرخه فقر، چارچوب مشخصی تعیین شود.

وی با اشاره به اینکه درآمد و ثروت و یا فقر محصول سرمایه هستند، تصریح کرد: این سرمایه شامل سرمایه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می شود و امروزه وجود سرمایه های اجتماعی مهم است.

وی با تأکید بر اینکه مهمترین رکن سرمایه اجتماعی، اعتماد بین افراد، مردم به دولت و دستگاه ها و تعاملات بین آنها است، اظهارداشت: در حال حاضر اعتماد عمومی مردم و اعتماد مردم به دولت کاهش پیدا کرده که در این صورت راهکارهای اقتصادی نیز نتیجه عکس می دهد.

معاون رفاهی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: در شرایطی که اعتماد وجود ندارد، افزایش سرمایه گذاری های اقتصادی نیز منجر به فساد اداری می شود و زمانی که نظام اداری ناکارآمد باشد، مدیران منابعی را که باید صرف سرمایه گذاری و کاهش فقر شود، خرج حمایت از حامیان خود می کنند.

میدری با اشاره به اینکه در زمانی هنگامی که افشاگری فرد و یا سازمانی انجام می شد، همه هورا می کشیدند گفت: اما این شرایط دامن همه را گرفته که نتیجه آن سلب اعتماد افراد بوده است.

وی به زلزله بم اشاره کرد و گفت: در آن هنگام مردم به دولتی ها اعتماد نمی کردند و اعتمادشان به یکدیگر بیشتر بود اما بعد از آن هر چه جلو رفتیم، این شرایط زیر سؤال رفت به طوری که در زلزله کرمانشاه مردم به سراغ سلبریتی ها رفتند اما باز هم شاهد این بودیم که فرد نمی تواند مانند سازمان عمل کند و در نتیجه اعتماد مردم از آنها نیز سلب شد.

به گفته میدری، این موارد باعث شد تا بی اعتمادی از دولت و حکومت شروع شود و بازار شایعه داغ شد و در این میان کسی در امان نماند.

معاون رفاهی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه بی اعتماد باعث شد حرمت و آبروی برخی از افراد پاکدامن برود، افزود: باید ببینیم برای بازگشت اعتماد اجتماعی چه کاری می توان انجام داد تا هم شفافیت به میان بازگردد و هم مردم به سازمان ها و یکدیگر اعتماد کنند.

وی با اشاره به اینکه بهزیستی برای افزایش شفافیت، مستمری های مددجویان را شفاف کرده است، گفت: مستمری ها مستقیما به حساب مددجویان واریز می شود، در حالی که در گذشته به حساب بهزیستی استان ها واریز و سپس به مددجویان پرداخت می شد.

میدری ادامه داد: بعد از شفاف سازی مشخص شد که ۴۰۰ مددجو که فوت کرده بودند هنوز مستمری می گرفتند، در حالی که بعد از تغییر روند، مستمری آنها در مسیر دیگری هزینه شد.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true