×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۶ خرداد - ۱۳۹۹  
false
true
ارسال بیش از ۵۰۰ اثر به جشنواره/حال بد کتاب‌های دانشجویی

ایرانا :دبیر اجرایی جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی گفت: ۵۱۸ اثر به دبیرخانه ارسال شد، ۶۴ درصد آثار در حوزه تالیف و ۳۶ درصد در حوزه ترجمه بودند.

به گزارش‌خبرنگار ایرانا ، عادل تقوی در نشست خبری بیست و ششمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی که صبح امروز در ساختمان جهاد دانشگاهی‌ برگزار‌‌ شد، اظهار‌ کرد: بیست و ششمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی فعالیت خود را با اعلام فراخوان در اردیبهشت ماه در سطح دانشگاه و حوزه‌های علمیه آغاز کرد. ۵۱۸ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد. ارزیابی آثار هم‌زمان با دوران تحصیل دانشجویان یا طلاب در‌۶ گروه اصلی آغاز شد.

وی ادامه داد: فرآیند داوری در ۴ مرحله صورت می‌گیرد، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها، استادان و برخی برگزیدگان ادوار گذشته به ارزیابی آثار کمک می‌کنند. آثار پس از داوری به ۶ گروه علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، هنر و معماری، کشاورزی و منابع طبیعی، پزشکی و دامپزشکی منتقل می‌شوند. در‌برخی گروه‌ها علاوه بر افزایش کمّی آثار شاهد افزایش کیفی آثار بودیم.

دبیر اجرایی جشنواره کتاب سال دانشجویی گفت: هفت اثر به عنوان آثار برگزیده و ۱۴ اثر به عنوان شایسته تقدیر شناسایی شدند که در‌ مراسم اختتامیه ۲۸ آبان که در دانشگاه تهران برگزار می‌شود، از آن‌ها تقدیر خواهد شد.

وی بیان کرد: تقدیر از دانشجویان اهل قلم، مؤلف و مترجم از بخش‌های اصلی جشنواره به شمار می‌رود. تقدیر استاد خادم کتاب از برنامه‌های جانبی این جشنواره به شمار می‌رود. در این دوره از استاد سید مصطفی محقق داماد تقدیر خواهد شد.

تقوی افزود: بحث تقدیر از ناشران آثار دانشجویی از دیگر برنامه‌های جانبی این جشنواره به‌شمار می‌رود، در بحث حمایت از آثار دانشجویی، ناشران نقش پررنگی دارند. بسیاری از دانشجویان که در این جشنواره شرکت کردند به اصطلاح نوقلم هستند یعنی اولین آثار خود را تألیف کرده ‌و نویسنده یا مترجم حرفه‌ای به‌شمار نمی‌روند. این جشنواره به آن‌ها کمک خواهد کرد که آثار آنان با کمک ناشران به حوزه نشر راه یابد.

وی با اشاره به برنامه‌های هفته کتاب در فضای فرهنگی جهاد دانشگاهی اضافه کرد: نشست‌های تخصصی در غالب نشست‌های فصل سخن در راستای نقد کتاب‌های علوم انسانی از جمله‌ برنامه‌های این هفته به شمار می‌رود، جلساتی با حضور دانشجویان و استادان برگزار و کتاب ها مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت. تاسیس باشگاه کتابخوانی فرزندان جهادگران از جمله دیگر برنامه‌های جهاد دانشگاهی در هفته کتاب به‌شمار می‌رود.

دبیر اجرایی جشنواره کتاب سال دانشجویی با اشاره به جزئیات آثار ارسال شده به دبیرخانه این جشنواره گفت: ۵۱۸ اثر به دبیرخانه ارسال شد، ۶۴ درصد آثار در حوزه تالیف و ۳۶ درصد در حوزه ترجمه بودند. ۸۷ درصد آثار از دانشگاه‌های دولتی ۱۰ درصد از دانشگاه آزاد و ۳ درصد آثار از سایر دانشگاه‌ها بود. همچنین ۸۵ درصد مولفان را آقایان ۲۵ درصد را خانم‌ها تشکیل می‌دادند.

وی‌ ادامه داد: ۶۴ درصد دانشجویان در مقطع دکتری، ۲۵ درصد در مقطع ارشد و ۱۱ درصد در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل بودند که در این جشنواره آثار خود را ارائه کرده‌اند.

تقوی بیان کرد: موضوعاتی متناسب با نیاز‌های‌کشور در این جشنواره پیش‌بینی می‌شود، همچنین آثاری که در این حوزه تالیف می‌شود مورد تقدیر قرار خواهد گرفت. ظرفیتی در حوزه رسانه در حوزه علمی و اجرایی وجود دارد، با توجه به نیاز جامعه و اتفاقاتی که در حوزه رسانه افتاده است، باید بتوانیم بستری فراهم کنیم تا آثار بهتر شناسایی شود و دانشجویان نیز بتوانند در این حوزه آثار خود را تولید کنند.

وی‌افزود: فرهنگ عمومی و آسیب‌های اجتماعی، مدیریت بحران و پدافند غیر عامل، تولید ملی و حمایت از کالای ایران از جمله موضوعات ویژه کتاب سال دانشجویی به شمار می‌رود. در صورتی که آثار ویژگی‌های نشر کتب که در‌ وزارت ارشاد تعریف شده را داشته باشد و بتواند مجوز رسمی را کسب کند، می‌تواند به صورت الکترونیک نیز ارائه شود.

***حال کتاب دانشجویی خوب نیست

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی گفت: هر چند شعار جشنواره امسال را “حال خوش خواندن” گذاشته ایم، اما واقعیت این است که حال کتاب دانشجویی و کتابخوانی در کشور خوب نیست و عوامل مختلفی در این موضوع نقش دارند.

آقای عیسی علیزاده در ادامه این نشست افزود: اینکه یکی از با سابقه‌ترین برنامه‌های جهاد دانشگاهی به حوزه کتاب تعلق دارد، درحالی که پرداختن به موضوع کتاب وظیفه ذاتی ما نیست، این امر نشان از اهمیت کتاب برای جهاد دانشگاهی حتی در سخت‌ترین شرایط مالی و کمبود کاغذ دارد.

رئیس شورای سیاستگذاری بیست وششمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی با اشاره به چالش‌های موجود در حوزه کتاب و نشر دانشگاهی گفت: معمولا در حوزه کتاب دانشگاهی، دانشجویان پایان نامه هایشان را تبدیل به کتاب می‌کنند که قطعا کار حرفه‌ای نیست و نمی‌توان مخاطب را مجاب به خواندن کند، دانشجویان باید بدانند که اصول نگارش کتاب با پایان نامه تفاوت دارد.

وی با بیان اینکه بسیاری از دانشجویان از برگزاری کتاب سال دانشجویی اصلا اطلاع ندارند و حتی برخی از شرکت کنندگان صاحب اثر در جشنواره حتی خودشان اهل مطالعه نیستند، افزود: واقعیت این است که برای هیئت داوران، انتخاب کتاب برتر در بسیاری از حوزه‌ها کار سختی است و ما باید در سال‌های بعد، فکری برای این موضوع کنیم.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی و رئیس شورای سیاستگذاری بیست وششمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی گفت: ناشران معمولا به خاطر گرانی کاغذ حمایتی از چاپ دانشگاهی نمی‌کنند و ترجیح شان چاپ چندم کتاب‌های پرفروش است، حتی خود دانشجویان باوجود آنکه می‌توانند کتاب‌های تخصصی بخوانند بیشتر علاقه به پیگیری کتاب در حوزه‌های ادبیات و عمومی دارند.

علیزاده افزود: مشکل دیگری که در زمینه نشر دانشجویی وجود دارد این است که اگر قرار باشد انتشاراتی از تالیف یک دانشجو حمایت کند حتما باید اسم یک استاد را بالای سر دانشجوی مولف بگذارند، هرچند اگر آن استاد هیچ نقشی در آن کتاب نداشته باشد که این اجحافی در حق دانشجوی نو قلمی است که با همه انگیزه و توان همت و کتابی را گرداوری کرده است.

از ۵۱۸ اثر ارسالی به دبیرخانه ۲۶اُمین دوره جشنواره کتاب سال دانشجویی ۶۴ درصد در حوزه تالیف و ۳۶ درصد ترجمه است. ۸۷ درصد آثار مربوط به دانشجویان دولتی، ۱۰ درصد مربوط به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی و ۳ درصد از دیگر دانشگاه هاست. ۷۵ درصد آثار مربوط به دانشجویان مرد و ۲۵ مربوط به دانشجویان زن است. ۶۴ درصد آثار از دانشجویان دکترا، ۲۵ درصد از دانشجویان ارشد و ۱۱ درصد متعلق به دانشجویان مقطع کارشناسی است که همگی مشغول به تحصیلند.
بحث فرهنگ عمومی، مدیریت بحران و پدافند غیرعامل، علوم اسلامی و انسانی، تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی جز موضوعات ویژه جشنواره امسال است.
جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی در ۲۵ سال گذشته همزمان با هفته کتاب سال جمهوری اسلامی ایران برگزار شده است.

بنابراین گزارش ،بیست و ششمین دوره جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی ۲۸ آبان ساعت ۹ ونیم صبح در تالار شهید دَهِشوَر دانشکده علوم پایه دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true