×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۴ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
تاکید بر هوشمند سازی مصرف آب در پایتخت

به گزارش خبرنگار مهر، محسن هاشمی،در نخستین نشست تخصصی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با عنوان «آب، فضای سبز و مدیریت شهری»  با اشاره به افزایش تعداد پارک های شهر گفت: در ۴۰ سال گذشته تعداد پارک های تهران از ۲۰۰ به دو هزار عدد رسیده است.

وی با اشاره به اهمیت آب در تهران گفت: یکی از معیار های استفاده مناسب از آب کاشت الگو های مناسب از گونه های درختی کم آب است که می توان از آنها در فضای سبز تهران استفاده کرد.

هاشمی افزود: این الگوها باید به گونه ای باشد که به اندازه مناسب آب مصرف کنند، زیرا امروز کشور با خشکسالی رو به رو است؛ امروز در رفسنجان چاه ۲۰ لیتری آب  قیمت ۲۰ میلیاردی دارد که اهمیت مصرف بهینه آب را نشان می دهد.

وی ادامه داد: استفاده از فناوری می تواند به موضوع استفاده بهینه از آب کمک کند؛ زیرا اهمیت آب در صنعت کشاورزی بسیار بالاست و اگر از  تکنولوژی بهره بگیریم می توان از سبک های آبیاری فشاری، آبیاری قطره ای، آبیاری بارانی در تهران استفاده کرد.

هاشمی بیان داشت: آبیاری نشتی و جذبی  از به‌روز ترین روش های آبیاری است که می توان با استفاده از تکنولوژی از آن استفاده کرد و باید این روش ها حمایت شوند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: اخیرا آقای فراهانی به خشکی پارک چیتگر اشاره کرد که طی بازدیدی که داشتیم متوجه شدیم پارک چیتگر در حال خشک شدن است؛ وقتی  با مدیریت پارک صحبت کردیم متوجه شدیم حقآبه که۵۰۰ میلیون تومان است به پارک نمی رسد که همین موضوع باعث خشکی پارک چیتگر می شود،  در حالی که در همین پارک چیتگر ۱۰ میلیارد هزینه کارگر داده می‌شود؛  جالب است به خاطر ۵۰۰ میلیون تومان داشتند باعث می‌شدند که یک پارک با عظمت مثل چیتگر خشک شده و از بین برود.

وی ادامه داد: امروز اگر قرار است میزان جنگل‌های‌مان به ۱۰۰ هزار هکتار برسد حتما با مشکل آب و کمبود آن مواجه می‌شویم؛ مگر اینکه روش‌های آبیاری خود را تغییر دهیم.

هاشمی افزود: امروز دنیا از گونه‌های گیاهی به نام گونه‌های خاکستری و کم آب بر استفاده می‌کنند و بهتر بود ما هم در سال‌های اخیر به این سمت حرکت می‌کردیم.

وی بیان داشت: توصیه می کنم به مسئله فناوری در مصرف آب و علاوه بر آن به استفاده از گونه های کم آب و خاکستری توجه بیشتری شود.

هاشمی با اشاره به استفاده از فاضلاب و پسآب گفت: در حوزه تصفیه خانه عقب هستیم، متاسفانه فاضلاب به جنوب تهران می رود و به عنوان حق سهم به کشاورزها داده می شود که این موضوع باعث فرونشست زمین می شود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: باید مسئله آب را حل کنیم و برای این کار نیاز به هوشمند سازی مصرف آب در تهران داریم، زیرا با استفاده از رایانه های هوشمند می توانیم میزان مصرف آب در تهران را کنترل کنیم تا بتوانیم فضای سبز مطمئن و پایدار داشته باشیم؛ اما نباید فراموش کرد سختگیری زیاد در حفظ فضای سبز ممکن است جوابی برعکس به ما بدهد بنابر این باید کنترل شده باشد

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true