×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۶ مرداد - ۱۳۹۹  
false
true
ساختمان قدیمی روزنامه اطلاعات واگذار می‌شود

به گزارش خبرنگار مهر،  دفتر روزنامه اطلاعات در زمان انتشار، در کوچه وثوق خیابان لاله‌زار واقع بود که بعدها به خیابان خیام تهران انتقال داده شد. مدیر روزنامه اطلاعات در سال ۱۳۷۱ تصمیم گرفت، ساختمان جدیدی در خیابان میرداماد بنا کند به همین دلیل این بنا در سال ۷۹ تخلیه و روزنامه به ساختمان جدید منتقل شد.

این ساختمان که سال ۹۴ جزو آثار ملی قرار گرفت، شاید دارای تزئینات داخلی ویژه ای نباشد ولی نمای آجری ویژه ای دارد و  به عنوان یکی از ساختمانهای قدیمی مطبوعات می توانست مرمت شده و با نام موزه مطبوعات مورد استفاده قرار گیرد ولی گویا چنین کاربری برای آن مدنظر نیست.

ساختمان قدیمی روزنامه اطلاعات واگذار می‌شود

چون به تازگی سردر ساختمان قدیمی روزنامه اطلاعات در خیابان خیام تهران آگهی واگذاری نصب شده است. در این باره سید محمود دعایی سرپرست موسسه اطلاعات با تاکید بر اینکه تنها سرقفلی این ساختمان در اختیار ماست نه خود ملک به خبرنگار مهر درباره اینکه این ساختمان چه کاربری خواهد داشت گفت: بستگی به توافق معامله بین مالک و خریدار دارد. ما تعیین کننده کاربری نیستیم. 

وی درباره تخریب این بنا هم گفت: اگر قرار بر این باشد که ساختمان را تخریب کنند باید مجوز آن را از شهرداری و میراث فرهنگی بگیرند به نظر می رسد این روند مشکل باشد.

این ساختمان که روزگاری مهمترین ساختمان مطبوعاتی بوده، شاهد اتفاقات مهمی در راسته میدان مشق و سردرباغ ملی بوده است. در جریان کودتای ۲۸ مرداد نیز درب قدیمی آن آتش گرفت و از همان زمان تاکنون یک درب آهنی جای آن را گرفت. دری که خیلی وقت ها روی آن قفل و زنجیر است اما حالا ساختمان خاکستری روزنامه اطلاعات به یک مخروبه ای تبدیل شده که هر روز هم وضعیتش بدتر می شود. 

تنها نمای آجری آن سالم باقی مانده تا یادآور بافت قدیمی محله خیام تهران باشد. این نمای آجری که هویت این ساختمان است هنوز هم زیباست.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true