×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۴ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
نهادهای بین المللی حقوق بشر ابزار دست زورگویان شده اند

به گزارش شبکه خبری ایرانا به نقل از روابط عمومی وزارت دادگستری،  معاونت حقوق بشر وزارت دادگستری به مناسبت روز جهانی حقوق بشر بیانیه صادر کرد.

متن بیانیه معاونت حقوق بشر وزارت دادگستری به این شرح است:

بیش از هفت دهه از زمان تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر می گذرد. اعلامیه‌ای که هدف آن حفظ حقوق انسان‌ ها در عرصه‌های مختلف از بدو تولدش تا ختم حیات است. اعلامیه ای که قرار بود معیاری جهانی باشد برای احترام به حقوق بنیادین بشر. حقوقی همچون حق بر آزادی و برابری انسان‌ها، حق بر حیات، حق بر آزادی اندیشه و بیان و… که بر اساس اعلامیه حق همه‌ انسان‌ها است. حقوق بشر به منزله‌ی حقوق “بنیادین” و “فردی” نگریسته می‌شود که به هر انسانی در هر نقطه از جهان فقط به دلیل انسان‌بودنش تعلق می‌گیرد. حقوق بشر در دنیای امروز با چالش‌های گوناگونی روبه‌روست؛ و آن گونه که حقوق بشر امروز از نظر سیاسی بدیهی به نظر می‌رسد، اجرای کامل آن امری چندان آسان نیست.

با نگاهی گذرا به هفتاد سال اخیر و مسیری که بشریت تا امروز طی نموده است چندان کارنامه درخشانی از وضعیت حقوق بشر و حقوق انسانی به دست نمی دهد، و همین طور دورنمای آینده بشریت نیز با توجه به وضعیت امروز حقوق بشر چندان امیدوارانه به نظر نمی رسد. هنوز هم وضعیت جهان به گونه‌ای است که بسیاری انسان ها از اینکه حقوقی انسانی دارند آگاه نیستند و تنها آنجا که انسان بداند حقوقی دارد می‌تواند برای برخوردار شدن از آن حقوق مبارزه کند. حقوق بشر به عنوان یکی از مهم ترین شاخصه های تمدن و پیشرفت جامعه بشری، امروزه بازیچه قدرت های بزرگ شده است. ابهام در تعریف آن و استفاده ابزاری از آن و معیارهای دوگانه حقوق بشری، یکی از مهم ترین کاستی ها و چالش های کنونی ارتقای حقوق بشر در جهان به حساب می آید. بیش از هفت دهه از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر گذشته است اما همچنان در اقصی نقاط دنیا شاهد نقض حقوق بشر هستیم.

از یک سو خاورمیانه دست خوش حوادث بیشماری از جمله نقض حقوق انسانی در یمن و سوریه و عراق و افغانستان است؛ از سوی دیگر نقض حقوق انسانی در کشورهای غربی مدعی دموکراسی و حقوق بشر همگی حکایت از این دارد که همچنان تا رسیدن به نقطه ایده آل حقوق بشر فاصله بسیاری داریم.

طنز تلخ ماجرا اینجاست که در دوران کنونی دولت هایی علم حقوق بشر را به دست گرفته اند و پرچم دار مبارزه برای پیشبرد حقوق بشر شده اند که خود سیاهه ای از نقض حق های بشری را در کارنامه خود دارند. طنز تلخ تر اینکه این دولت ها با ادعای حقوق بشر و دموکراسی خواهی اقدام به مداخله در امور داخلی کشورهایی می نمایند که تنها تفاوت آنها، اختلاف ایدئولوژیک در تعریف و معیارهای حقوق بشر می باشد. شوربختانه نهادهای بین المللی حقوق بشر همچون شورای حقوق بشر سازمان ملل یا ارکان سیاسی همچون شورای امنیت نیز تبدیل به ابزاری در دست این زورگویان و ناقضین حقوق بشر در جهت مطامع آنها شده است. به نظر می رسد که در این شرایط ما اولا نیاز به یک تعریف مشترک از حقوق بشر در سطح جهانی داریم ثانیا ساختارهای بین المللی همچون سازمان ملل نیاز به یک بازنگری جدی با هدف برخورد و نگاه یکسان به مقوله حقوق بشر دارد.

مادامی که به مقوله حقوق بشر همچون ابزار نگریسته شود چشم انداز رعایت حقوق بشر در آینده همچنان مه آلود خواهد بود. معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری همواره کوشیده در این بین سهم و نقشی هرچند کوچک در شفاف تر شدن این آسمان غبارآلود نقض حقوق بشر در دنیا و پیشبرد وضعیت حقوق بشر به ویژه در ایران اسلامی داشته باشد. امید است که چشم انداز پیش رو با تمامی این تلاش ها به ویژه تلاش های کنشگران و فعالین بی ادعای حقوق بشری، آسمان غبارگرفته نقض حقوق بشر تبدیل به آسمان آبی و شفاف گردد.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true