×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۶ اسفند - ۱۳۹۸  
false
true
اهداف پنهان عربستان و امارات از ایجاد پایگاه «برنیس»

شبکه خبری ایرانا، سرویس بین الملل فاطمه صالحی: در سایه تنش هایی که این روزها منطقه خاورمیانه شاهد آن است در کنار رقابت های منطقه ای و بین المللی برای حضور در دریای سرخ و به ویژه اقدامات رژیم صهیونیستی در این خصوص، شاهد افتتاح بزرگترین پایگاه نظامی در منطقه با نام برنیس توسط عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر بودیم.

افتتاح این پایگاه در آن موقعیت حساس و کلیدی و در این شرایط پر تنش منطقه بسیاری از سؤالات و ابهامات را در میان تحلیل گران و رسانه ها برانگیخته است.

دریای سرخ از اهمیت استراتژیک بسیار زیادی برای اشغالگران صهیونیست برخوردار است چرا که این منطقه به مثابه شریان اقتصادی صهیونیستها با شرق آسیا و کشورهای آفریقایی به شمار می رود.

این پایگاه که چند روز قبل با حضور محمد بن زاید ولی عهد ابوظبی و شخصیت نزدیک به صهیونیستها افتتاح شد در نزدیکی سواحل دریای سرخ واقع شده است. این پایگاه از مساحت بسیاری زیادی برخوردار بوده و دربرگیرنده پایگاه هوایی، دریایی، بیمارستان نظامی و تعدادی از یگان های رزمی، اداری، میادین آموزشی و غیره است.

پیش از این، رژیم صهیونیستی برای آنکه به دریای سرخ بیش از پیش نزدیک باشد دو پایگاه رواجیات و مکهلاوی را در مرزهای سودان ایجاد کرد تا بتواند به باب المندب نزدیک شود. تنگه باب المندب، دریای سرخ را از خلیج عدن و اقیانوس هند جدا می کند هم چنین دو قاره آفریقا و آسیا را از یکدیگر جدا می کند و از موقعیت استراتژیک بالایی برخوردار است.

اهمیت این منطقه از آن رو است که تنها طی سال ۲۰۱۶ روزانه ۴ میلیون و هشتصد هزار بشکه نفت خام و مشتقات نفتی از این منطقه به سمت اروپا، آمریکا و آسیا روانه شد.

اهداف پنهان عربستان و امارات از ایجاد پایگاه «برنیس»

صهیونیستها نتوانستند بعد از افتتاح این پایگاه نظامی، ذوق زدگی خود را پنهان کرده و از این اتفاق خوشحال نشوند به طوریکه شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی اذعان کرد که این پایگاه نظامی مصری، در حمایت از امنیت این رژیم سهیم است.

یک تحلیلگر صهیونیست در این خصوص اعلام کرد: علاوه بر اتفاق تاریخی آغاز صادرات گاز از اسرائیل به مصر، اتفاق مهم دیگری رخ داده است؛ مصر یک پایگاه نظامی بزرگ در سواحل دریای سرخ، احداث کرد. اسرائیل در این منطقه حساس، حضور محدودی دارد، ولی گسترش حضور مصر در آنجا می‌تواند به حفظ امنیت کشتی‌هایی کمک کند که به اسرائیل می‌روند و از آنجا بازمی‌گردند.

وی بر این باور است که هدف از این پایگاه که در ساحل جنوبی دریای سرخ احداث شد، تأمین امنیت «تسلط راهبردی مصر بر مسیرهای دریانوردی از تنگه باب المندب تا کانال سوئز است».

این کارشناس صهیونیست همچنین مدعی شد که این پایگاه بدین منظور است که جمهوری اسلامی ایران و جنبش انصار الله یمن نتوانند «مسیر کشتی‌ها به مقصد العقبه (اردن) و ایلات (اراضی اشغالی) را تهدید کنند. این مسئله برای اسرائیل، بسیار مهم است».

مسأله مهم در روند تأسیس این پایگاه، کمک های مالی امارات و عربستان برای ایجاد آن است. برخی تحلیل گران معتقدند که تأسیس این پایگاه علاوه بر تقویت مرزهای این کشور با سودان، می‌تواند برای حمایت از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و متحدان غربی آن‌ها برابر ایران باشد.

این در حالی است که آمریکا هیچ پایگاه نظامی در مصر ندارد و تنها از پایگاه هوایی «قنا» برای عملیات لجستیکی و حمایت از نیروی هوایی خود در منطقه استفاده می‌کند.

رژیم صهیونیستی به شدت از تهدیداتی که ممکن است امنیت این رژیم را از سوی دریای سرخ مورد هدف قرار دهد بیم دارد به همین دلیل تجهیزات نظامی و نیروهای زیادی در منطقه جنوبی در نزدیکی دریای سرخ مستقر کرده و با همکاری آمریکایی ها، عملیات اطلاعاتی در این منطقه انجام می دهد. به همین دلیل به شدت به همکاری امنیتی با مصر نیازمندند. نمی توان منکر آن بود که امضای توافق نامه گازی میان اسرائیل و مصر و صادرات گاز به مصر در واقع زمینه سازی برای یک همکاری بزرگتر در زمینه نظامی بود.

صهیونیستها به خوبی از اهرم ایران هراسی برای کشیدن کشورهای عربی به سمت خود و تغییر جایگاه خود از دشمن درجه یک به دوست و هم پیمان این کشورها استفاده می کند.

علاوه بر تمام آنچه گفته شد، ائتلاف متجاوز سعودی نیز از این پایگاه به عنوان مقری برای استقرار نظامیان خود علیه گروه های مقاومت یمن استفاده می کند.

اهداف پنهان عربستان و امارات از ایجاد پایگاه «برنیس»

البته نباید در این بین، مقابله میان ترکیه و عربستان سعودی و رقابت دو کشور برای تقویت حضور در دریای سرخ را نادیده گرفت. ترکیه پیش از این یک توافق نامه با سودان برای تحویل گرفتن جزیره سواکن در ساحل دریای سرخ امضا کرده بود. این توافق نامه گرچه به بهانه سرمایه گذاری ترکیه در این جزیره امضا شده اما هدف اصلی آن مقابله با نفوذ عربستان در این منطقه بود. بنابراین ایجاد این پایگاه با حمایت مالی عربستان و نزدیکی آن به دریای سرخ می تواند در همین راستا صورت گرفته باشد.

بنابراین اهداف تأسیس پایگاه نظامی مصر در نزدیکی دریای سرخ را می توان این گونه توصیف کرد:

۱- حمایت از امنیت رژیم صهیونیستی و مقابله با تهدیدات نظامی علیه این رژیم از سمت دریای سرخ

۲- مقابله با نفوذ منطقه ای ایران از طریق کنترل بر دریای سرخ

۳- تقویت حضور ائتلاف متجاوز سعودی در این منطقه برای مقابله با گروه های مقاومت یمن

۴- رقابت ترکیه و عربستان بر سر حضور در منطقه دریای سرخ

به تمام اینها، باید پست توئیتری اخیر «مجتهد»، افشاگر اسرار خاندان آل سعود را نیز اضافه کرد؛ وی در این پست توئیتری نوشته است: «پایگاه برنیس که در دریای سرخ اخیراً افتتاح شده است، در راستای یک توطئه‌ای از سوی السیسی و بن زاید از سال‌ها پیش، صورت گرفته است. هدف اصلی تسلط بر حرمین [مکه و مدینه] در صورت بروز هرج و مرج در عربستان است». به نوشته مجتهد، داخل این پایگاه نیروهای واکنش سریع حضور دارند و همچنین برنامه عملیاتی آماده‌ای برای انتقال نیروها از هوا و دریا به «جده» و «ینبع» در مسیر مکه و مدینه وجود دارد.

در هر صورت باید گفت که بی شک یکی از مهم ترین اهداف تأسیس چنین پایگاه عظیم نظامی از سوی مصر، عربستان و امارات در نزدیکی دریای سرخ تأمین امنیت رژیم صهیونیستی از یک سو، و مقابله با نفوذ منطقه ای ایران در سایه حضور گروه های مقاومت یمن در این منطقه از سوی دیگر است.

کشورهای عربی مذکور بار دیگر در راستای خدمت رسانی به صهیونیستها در مقابل دشمن فرضی خود یعنی ایران، در زمین دشمن اصلی امت عربی و اسلامی بازی کردند و به بهانه مبارزه با ایران بیش از پیش همکاری های نظامی، امنیتی و سیاسی خود را با تل آویو تقویت بخشیدند.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true