×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۹ فروردین - ۱۳۹۹  
false
true
خلا برنامه‌سازی برای داغ‌دیدگان «کرونا» در سیما/ حداقل شوخی نکنیم

به گزارش ایرانا، این روزها در کنار آموزش‌های متعدد رسانه ملی در خصوص مواجهه با بحران کرونا برای مردم و اینکه چگونه موارد بهداشتی را با ماندن در خانه، سفر نرفتن و دورکاری رعایت کنند، نکات دیگری هم لازم است مورد توجه قرار گیرد.

برنامه «سمت خدا» با اجرای نجم‌الدین شریعتی در شبکه سوم سیما هر از گاهی میزبان حجت الاسلام سیدحسین حسینی قمی است و این کارشناس مذهبی در کنار توصیه‌های معمول در برنامه بخش عمده‌ای را هم به سفارش‌هایی مرتبط با چالش کرونایی این روزها اختصاص می‌دهد. روز گذشته چهارم فروردین یکی از توصیه‌های حسینی قمی احوالپرسی از عزاداران و داغ‌دیدگان این روزها بود. احوالپرسی‌هایی که لازم است به شیوه‌های تلفنی یا حتی تماس‌های تصویری برقرار شود.

حجت‌الاسلام قمی سفارش کرد که باید با این افراد که فرزند یا عزیز خود را از دست داده‌اند و نمی‌توانند عزاداری‌های مرسوم بگیرند و یا از منازل خود بیرون بیایند تماس گرفته شده و به نوعی با آن‌ها ارتباط برقرار شود.

حسینی قمی در بخشی از سخنانش نیز اشاره کرد که چند روز پیش در قم شاهد بوده که در این مدت حتی دفتر یک مرجع تقلید روضه‌خوانی نداشته و این اتفاق را براساس یک ضرورت عقلانی دانست. همانطور که طبق دستورات دینی گفته می‌شود اگر احتمال عقلایی می‌دهید که روزه ضرر داشته باشد نباید بگیرید.

در راستای همین توصیه کارشناس مذهبی سیما، به نظر می‌رسد تلویزیون هم این روزها با خلایی جدی مواجه است؛ چه از منظر دینی و چه از منظر روانشناسی.

طبق آمارهای رسمی روزانه بیش از صد نفر به دلیل ابتلا به کرونا در کشور فوت می‌کنند که به خاطر نوع فوت و همچنین به دلیل دوری از اجتماعات در این روزها مراسم معمول عزاداری را نمی‌توان و نباید برای آن‌ها برگزار کرد. از طرفی عده‌ای از هموطنان جان خود را در راستای مبارزه با این بیماری شوم از دست می‌دهند و تلویزیون این روزها لازم است در کنار برنامه‌های شاد و مفرح و عیدانه و حتی توصیه‌های مراقبتی و سلامتی برای بازماندگان این افراد نیز تولیداتی متناسب داشته باشد.

هرچند جسته و گریخته در تلویزیون از این مباحث مطرح شده اما آنقدر محدود و ناچیز بوده است که نمی‌تواند با حجم اتفاقاتی که این روزها می‌تواند به مرگ منجر شود و بازماندگان را با حجمی از اندوه، افسردگی و حتی خشم مواجه کند برابری داشته باشد.

مرگ در آیین اسلام «حق» است، پس پرداختن به آن، چه قبل از این اتفاق که به نوعی آمادگی محسوب می‌شود و چه بعد از آن، امری طبیعی و لازم است و چه بهتر که بخشی از آن به صورت علمی و همراه با تجربه‌های روانشناسی و توصیه‌های دینی باشد.

مثال خیلی حداقلی‌تر چنین برنامه‌هایی، آیتمی از برنامه «کتاب باز» با حضور مجتبی شکوری است که چند باری در آن با استفاده از ترجمه‌هایی از کتاب‌هایی که برای مخاطب عنوان می‌کرد به چگونگی سوگواری داغدیدگان برای عزیزانشان و زندگی دوباره بر این اساس اشاره می‌کرد که مورد توجه هم واقع می‌شد؛ اتفاقی که این روزها بیشتر و هدفمندتر باید در تولیدات سیما مورد توجه قرار بگیرد.

اما متاسفانه گاهی دیده می‌شود در خلا و نبود چنین برنامه‌هایی، در یک برنامه پربیننده به شوخی با بازماندگان چنین حوادثی پرداخته می‌شود درصورتی که حتی یک شوخی کوچک هم می‌تواند آسیب‌زننده باشد. شوخی با کسانی که به صورت مجازی مراسم برگزار می‌کنند و از سر ناچاری و مقابله با کرونا حتی با یک گروه تلگرامی سوگواری می‌کنند نه خنده‌دار است و نه جالب و قطعاً باید از آن پرهیز شود.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true