×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۵ خرداد - ۱۳۹۹  
false
true
معضلات اقتصاد کشور ناشی از تئوری‌های روشنفکرنماها است

لطف الله فروزنده عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در گفتگو با ایرانا، با اشاره به فرمایشات رهبر انقلاب درخصوص بی‌صبری برخی مسئولین و روشنفکرنماها، گفت: آنها به انحاء مختلف تلاش می‌کنند تا قوی نشویم و فشار بر ما چند برابر شود از این رو وقتی چنین نگاهی حاکم شود که اقتصاد خودکفا نشود و اقتصاد مقاومتی شکل نگیرد و به توانمندی‌های داخل نیز توجه نشود، طبیعتاً قوی نخواهیم شد.

وی تصریح کرد: بزرگترین اشتباهی که روشنفکر نماها مرتکب شدند این بود که اجازه ندهند کشور در بخش‌های مختلف مستقل شود و از ظرفیت‌های داخل استفاده شود.

معاون پارلمانی دولت دهم تاکید کرد: به هر حال آنچه برای ما مهم است و باعث پیشرفت می‌شود توجه و بها دادن به توانایی‌ها و ظرفیت‌های داخل کشور است، البته باید به این نکته هم اذعان کرد که توجه به توانایی داخلی باید از نظر گفتمانی نهادینه شود.

فروزنده گفت: برخی روشنفکران در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی براین باور بوده و هستند که پیشرفت صرفاً با ارتباط گیری با غرب امکان پذیر است که این تئوری در انقلاب اسلامی باطل شد.

وی خاطرنشان کرد: بعد از تحریم‌ها و فشار حداکثری آمریکا علیه ما و همچنین خروج آمریکا از برجام این امر ثابت شد، راه حل فقط توجه و بها دادن به ظرفیت‌های داخل کشور است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، تئوری روشنفکر نماها را استراتژی واردات محور دانست و تصریح کرد: وقتی اساس اقتصاد کشور، واردات شد و دیگر به ظرفیت‌های داخلی توجه نشود، نتیجه آن می‌شود که یک اقتصاد نفتی خواهیم داشت و با کوچک‌ترین تکانه که در قیمت دلار و بازارهای جهانی ایجاد می‌شود، آسیب می بیند.

فروزنده تصریح کرد: مشکلات و معضلات اقتصاد ناشی از تئوری‌های روشنفکرنماها است که بدون توجه به شرایط و مسائل کشور آن را در جامعه ترویج و آموزش دادند، بنابراین ما امروز با یک اقتصاد آسیب پذیر مواجه هستیم در حالی که اگر اقتصاد ما بر مبنای توانمندی‌های داخلی حرکت می‌کرد، امروز نه تنها با آسیبی مواجه نمی‌شد بلکه فرصت‌های بسیار بالایی برای ما ایجاد می‌شد که هم بتوانیم از تحریم‌ها عبور کنیم و هم به عنوان کشور قوی در صحنه اقتصادی ظاهر شویم.

وی روشنفکرنماها را افراد لیبرال و غرب گرا خواند و افزود: این جریان از زمان رضا خان شکل گرفت و عده‌ای برای این کار در غرب آموزش دیده بودند و باور آنها براین بود که بدون غرب نمی‌شود زندگی کرد، همان حرفی که تقی زاده بیان کرد و گفت از فرق سر تا نوک انگشتان را باید غربی کنیم.

معاون پارلمانی دولت دهم گفت: متأسفانه بخشی از این جریان هم اکنون در دانشگاه‌ها، مراکز علمی و رسانه‌ها حضور دارند و مردم هم آنها را می‌شناسند؛ آنها کسانی هستند که مانع حرکت‌های انقلابی می‌شوند.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true