×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۳ تیر - ۱۳۹۹  
false
true
صندوق سرمایه گذاری بیمه ایران و گنجینه الماس بیمه دی در بین ده صندوق برتر سرمایه گذاری ۹۸

به گزارش پایگاه خبری ایرانا ،سایت سیگنال در گزارشی از بازده ۱۰صندوق های سرمایه گذاری بورس گزارشی منتشر کرده است. در این میان نام صندوق سرمایه گذاری ارزش کاوان آینده متعلق به کارگزاری بورس بیمه ایران در بین برترین صندوق های سهامی و  گنجینه الماس بیمه دی در بین  برترین صندوق ها با درآمد ثابت نسبت به سود سپرده بانکی و اوراق به چشم می خورد.

در میانگین بازدهی در سال ۹۸ برای صندوق های سرمایه گذاری سهامی ۱۸۵ درصد، صندوق های سرمایه گذاری مختلط ۱۱۰ درصد، صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت ۲۵ درصد و برای صندوق های سرمایه گذاری طلا ۳۱ درصد بود.

نوع صندوق سرمایه گذاری

میانگین درصد بازدهی سال ۹۸

سهامی

۱۸۵

مختلط

۱۱۰

درآمد ثابت

۲۵

طلا

۳۱

میانگین کل

۸۷٫۷

با وجود انواع مختلف صندوق های سرمایه گذاری در کشور، میانگین بازدهی کل صندوق ها در سال ۹۸ معادل ۸۷٫۷ درصد بود. این بازدهی در حالی است که تورم سال ۹۸ حدود ۴۰ درصد گزارش شده است. همچنین بالاترین نرخ سود سپرده در سیستم بانکی نیز ۲۰ درصد بوده است.

ماجرای بازار سرمایه و سال ۹۸

سال ۹۸ برای بازار سرمایه ایران پر از اتفاقات ریز و درشت بود که نهایتا با رشدی بزرگ همراه شد. رکوردزنی های متوالی بازار بورس از نگاه بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران فوق العاده شگفت انگیز و رویایی بود.

رشد ۱۸۷ درصدی شاخص کل و ۴۵۸ درصدی شاخص هم وزن به عنوان دو معیار اصلی از وضعیت بازار سرمایه، نشان دهنده بازدهی بالای بازار بورس بوده است. تفاوت زیاد بین بازدهی شاخص کل و شاخص هم وزن نشان می دهد که شرکت های کوچک در سال ۹۸ بازدهی بهتری از شرکت های بزرگ داشته اند.

عنوان شاخص

درصد بازدهی سال ۹۷

درصد بازدهی سال ۹۸

شاخص کل بورس

۸۵

۱۸۷

شاخص کل هم وزن

۹۰

۴۵۸

با مقایسه شاخص ها در سال های ۹۷ و ۹۸ می توان به رشد شگفت انگیز بازار بورس در سال ۹۸ پی برد.

در ابتدای سال ۹۸ شاخص کل بورس، کار خود را با ۱۷۸ هزار واحد شروع کرد و در انتهای سال با رشد ۳۳۵ هزار واحدی کانال های پیش رو را یکی پس از دیگری درنوردید و با ۵۱۳ هزار واحد به کار خود پایان داد.

در سال ۹۸ بازدهی بالای بورس باعث شد تا بسیاری از افراد تازه وارد به سرمایه گذاری در بازار بورس علاقه مند شوند. بررسی ها نشان می دهد که به فعالان بازار بورس در سال ۹۸ حدود یک میلیون و دویست هزار نفر اضافه شده است.

میزان مشارکت سرمایه گذاران در عرضه های اولیه که همواره بیشترین درصد مشارکت را به نام خود ثبت می کنند حاکی از افزایش تعداد بالای کد های بورسی ست. برای مثال اولین عرضه اولیه سال ۹۸ مربوط به شرکت سرمایه‌گذاری صدر تأمین (تاصیکو) بود که ۴۲۷۵۲۷ کد بورسی در آن مشارکت کردند و آخرین عرضه اولیه سال 98 مربوط به شرکت تامین سرمایه ملت (تملت) بود که در آن 1681529 کد بورسی حضور داشتند. اختلاف بین تعداد کد های بورسی مشارکت کننده در اولین و آخرین عرضه اولیه سال نود و هشت 293 درصد است.

ارزش معاملات بورس در سال ۹۸ رشد ۲۳۰ درصدی را تجربه کرد. حجم نقدینگی تازه وارد شده به بازار مهمترین دلیل این مسئله مطرح شده است. افزایش ورود نقدینگی یکی از رکورد های مهم در سال ۹۸  برای بازار بورس ارزیابی می‌شود. رشد ارزش معاملات بازار سرمایه به طوری بود که ارزش بورس در سال 98 بیشتر از 2.6 برابر شد.

عملکرد انواع صندوق های سرمایه گذاری در سال ۹۸ چگونه بود؟

  • صندوق‌های سرمایه‌گذاری « ارزش کاوان آینده »، « مشترک بورسیران »، « مشترک بانک خاورمیانه »، « گنجینه رفاه » و « بانک توسعه تعاون » بیشترین بازدهی سالانه را بین صندوق سرمایه‌گذاری در سهام کشور کسب کردند.
  • علاوه بر این، در گروه صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت نیز به ترتیب صندوق‌های « مشترک اندیشه فردا »، « صنعت و معدن »، « مشترک صبای هدف »، « گنجینه الماس بیمه دی » و « نیکوکاری دانشگاه الزهرا » بالاترین بازده یکساله منتهی به 29 اسفندماه 98 را کسب کردند.
  • طی مدت مذکور، در گروه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک مختلط به ترتیب صندوق‌های « مشترک کوثر »، « ارمغان یکم ملل »، « نیکوکاری میراث ماندگار پاساگاد »، « کارگزاری بانک تجارت » و « مشترک آسمان خاورمیانه »

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true