×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۲ آذر - ۱۳۹۷  
false
true
هفته کودک با شعار «آینده را باید ساخت» برگزار می شود

ایرانا : نشست رسانه‌ای مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اصحاب رسانه صبح امروز سه‌شنبه (۱۰ مهرماه ۱۳۹۷ با حضور فاضل نظری؛مدیرعامل کانون و حامد رهنما؛ دبیر هفته ملی کودک در سالن کنفرانس مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

به گزارش ایرانا ، م آینده می‌توانیم سه مواجهه داشته باشیم. مواجهه اول به این صورت بوده که ما از آینده هیچ خبری نداریم و معلوم نیست که در آن چه اتفاقی رخ می‌دهد که رویکردی منفعل است و در آن برای آمدن آینده تنها باید منتظر اتفاق‌ها بود. اما در مقابل رویکرد دیگری هم وجود دارد که فعال است و با توجه به گذشته می‌توان آینده را پیش‌بینی کرد و خود را برای فرا رسیدن فردا آماده کرد.

فاضل نظری رویکرد سوم را فوق فعال نامید و گفت: در این رویکرد می‌توان براساس بررسی گذشته و اینکه چه اتفاق‌هایی سبب وضعیت حال شده است، برای آینده هدف‌گذاری و پیش‌بینی کرد که بر چه اساسی می‌توان به هدف مورد نظر رسید. بنابراین شعار امسال هفته ملی کودک بر این اساس است که آینده ساختنی است و برای این هدف نیازمند منابع و سرمایه‌های اطلاعاتی، مالی و انسانی هستیم.

به گفته نظری، مهمترین سرمایه‌ای که برای ساخت آینده و اصلاح و بهبود جامعه در اختیار ماست، کودکان امروز هستند و سرمایه‌گذاری روی پرورش و تربیت کودکان و نوجوانان سرمایه‌گذاری برای آینده ایران و طرحی برای بهتر کردن جامعه است. زیرا جامعه‌ای که برای کودکانش زمان می‌گذارد جامعه‌ای بانشاط بوده که برای فردا برنامه‌ریزی می‌کند.

وی با بیان اینکه جوامع موفق امروزشان را برای آینده‌شان سرمایه‌گذاری می‌کنند، گفت: وقتی اهمیت نظام آموزش و پرورش ترسیم می‌شود باید توجه داشت بین شرایط موجود و شرایطی که قرار است ساخته شود، فاصله‌ای وجود دارد به نام «تغییر» که باید انجام شود. نظام آموزش و پرورش و سایر نظام‌های موجود باید خودشان را با این نگاه هماهنگ کنند و به نظر می‌رسد نیازمند شتاب فزاینده‌ای در این زمینه هستیم.

نظری با بیان اینکه هفته کودک نمی‌خواهد و نمی‌تواند که در یک هفته تغییر بنیادین انجام دهد، گفت: هفته کودک نماد رزمایشی بنیادین برای ایجاد تغییر در مسیر تعالی جامعه است و این اتفاق نیازمند توجه همگان ازجمله اصحاب رسانه است.

به گفته مدیرعامل کانون پرورش فکری، گاهی شناخت غلط اولویت‌ها در جامعه باعث شده که ما نتوانیم برنامه‌ریزی درستی برای آینده داشته باشیم. ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که اولویت‌های پژوهشی متناسب با نیازهای آینده ما نیست. باید این حق را برای کودکان قائل باشیم که چیزهای مورد نیاز و کاربردی برای آینده‌شان را بیاموزند. ما به کودکان و نوجوانان ۱۲ سال آموزش رسمی می‌دهیم اما باید ببینیم چه چیز مفیدی در طول این سال‌ها به آن‌ها می‌دهیم و چه نفعی برای زندگی‌شان دارد. شاید بتوان همه این چیزها را در یک ترم ساده در دوران دانشگاه به آن‌ها یاد داد، بنابراین محتوای آموزشی اهمیت خاصی دارد.

نظری گفت: موضوع بعدی روش آموزش است که اهمیت زیادی دارد، آیه‌ای در قرآن است که می‌فرماید پناه می‌برم از علمی که هیچ فایده‌ای ندارد. متاسفانه در حال حاضر روش آموزش ما نیز بر طبق الگوهای تکراری بوده که تاثیر چندانی ندارد. کودکان ما دوست دارند در بازی چیز یاد بگیرند و علاوه بر این موضوع آنها جدای از آموزش نیاز به کسب مهارت دارند.

وی در ادامه بیان کرد: نظام فرهنگی تربیتی جامعه ما باید تغییر کند و این تغییر قطعا هزینه‌هایی خواهد داشت. متاسفانه از زمان گذشته تا به حال هیچ کدام از اولویت‌های آموزشی ما تغییر نکرده است. سال‌هاست از برداشتن کنکور صحبت می‌شود ولی هر سال زمان کنکور دادن بچه‌های ما نزدیک‌تر می‌شود. کودکان ما هر سال با کنکورهای متعددی در جامعه مواجه می‌شوند که از طریق جامعه به آن‌ها تحمیل می‌شود.

به گفته مدیر عامل کانون پرورش فکری، فرهنگ جامعه زمانی شکل می‌گیرد که آن را از کودکان آغاز کنیم. کودکان ما نیازمند آموختن موارد کاربردی مانند مهارت‌های زندگی، اجتماعی، کنترل خشم، مهارت نه گفتن، رفتار ترافیکی صحیح، مهارت دوست‌یابی و مهارت انجام کارگروهی هستند.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این مراسم با اشاره به شعار امسال هفته کودک با عنوان «آینده را باید ساخت» هدف از انتخاب این شعار را تشریح کرد و گفت: ما در مواجهه با مفهو

بنا براین گزارش ،هفته ملی کودک به مناسبت روز جهانی کودک از ۱۴ تا ۲۰ مهرماه با شعار «آینده را باید ساخت» در تهران و استان‌های مختلف برگزار می‌شود.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true