×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۲ آذر - ۱۳۹۷  
false
true
جامعه دامپزشکی با عرضه لبنیات سنتی موافق نیست

ایرانا :شاپور شجاعی اظهار داشت: ما طرفدار عرضه لبنیات پاستوریزه هستیم اما در این زمینه اختلاف نظر بین دامپزشکی و وزارت بهداشت وجود دارد.

به گزارش خبرنگار ایرانا ، شاپور شجاعی رئیس جامعه دامپزشکان ایران در نشست خبری به مناسبت روز دامپزشکی درباره مصرف لبنات سنتی یا فله خاطرنشان کرد: گرچه ما طرفدار عرضه لبنیات پاستوریزه هستیم اما در این زمینه اختلاف نظر بین دامپزشکی و وزارت بهداشت وجود دارد. به اعتقاد ما اگر از تولید لبنیات سنتی ممانعت نمی شود باید با موارد مشکوک برخورد قاطع صورت بگیرد.

وی درباره این ادعا که شیر برگشتی صنایع لبنی در واحدهای سنتی مورد استفاده قرار می گیرد، گفت: ممکن است در مواردی این مساله صحت داشته باشد؛ اما نمی توان گفت که همه واحدهای لبنی سنتی چنین شیری را مصرف و عرضه می کنند، چرا که به هرحال مردم متوجه کیفیت محصولات مصرفی خواهند شد و اینگونه نیست که بتوانند شیرهای باکیفیت خیلی پایین را به خورد مردم بدهند.

رئیس جامعه دامپزشکان کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا می‌توان به مردم برای عدم استفاده از گوشت حیوانات غیرمجاز در صنایع غذایی و رستوران‌ها اطمینان خاطر داد، تصریح کرد: اگر مردم از واحدهای دارای مجوز اقدام به خریداری مواد پروتئینی و کباب کنند، جای هیچگونه نگرانی نیست؛ چرا که عمدتاً در واحدهای غیرمجاز و فاقد پروانه چنین اتفاقاتی رخ می دهد که اطلاع رسانی مردم و برخورد واحدهای مسئول تاثیر به سزایی در کاهش تخلفات دارد.

وی با اشاره به اینکه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یکی از مهمترین موضوعات مطرح در صنعت طیور است، افزود: سازمان دامپزشکی و سایر نهادهای مربوطه برای کنترل این بیماری برنامه ریزی های لازم را انجام داده اند؛ ضمن اینکه کمیته های تخصصی طیور ما هم در این زمینه فعال هستند تا شاهد خسارات کمتری در حوزه مذکور باشیم. البته صنعت پرورش طیور کشور هم قدیمی است و واحدهای تولیدی فرسوده هستند و عملیات بهسازی این واحدها نیاز به زمان زیادی دارد.

رئیس جامعه دامپزشکان ایران با اشاره به ضرورت به کارگیری سازوکارهای مشخص ادامه داد: در کشورهای پیشرفته سال هاست که مرحله تولید، بسته‌بندی و توزیع از طریق کد روی محصول و کد رهگیری به سهولت قابل تشخیص است، از این رو کشور ما با کمک بخش خصوصی و اختصاص بودجه مناسب باید به این سمت و‌سو حرکت کند تا شاهد ارتقای کیفیت محصولات پروتئینی باشیم. شجاعی گفت: طی یک سال اخیر اقدامات خوبی در جامعه دامپزشکان انجام شده است که یکی از آنها برگزاری اولین نمایشگاه تخصصی بود که قرار است هر ساله با هدف متمرکزسازی و تخصصی‌سازی نمایشگاه‌ها برگزار شود. امیدواریم برای سال آینده با بهبود شرایط اقتصادی نمایشگاه‌های به روزتری را شاهد باشیم.

شجاعی با اشاره به اینکه در زمینه گیاهان دارویی خلا‌ءهای بسیاری در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: در ایران و در جامعه دامپزشکان خلاء استفاده از گیاهان دارویی احساس می‌شود که کمیته گیاهان دارویی در این یک سال فعال شده و ارتباط خوبی با دستگاه‌های ذیربط داشته است.

وی افزود: برای سال ۹۷ ضمن برنامه‌های اخیر جامعه دامپزشکان چند هدف داریم که یکی از آنها توسعه فعالیت‌های رسانه‌ای است. جلسات کارشناسی در زمینه دامپزشکی انجام خواهد شد تا کمکی به دامپزشکان کشور باشد، ما با صنوف و انجمن‌های قطعا همکاری‌های بیشتری داریم.

شجاعی در رابطه با شیوع طاعون در کشور تصریح کرد: پی‌پی‌آر طاعون نوشخوارکنندگان کوچک است که بیماری بومی ایران است و سالیان زیادی است که این بیماری شایع می‌شود. برای درمان این بیماری پیشگیری جهانی وجود دارد که در این زمینه بحث واکسیناسیون بسیار اهمیت پیدا می‌کند.

وی افزود: طبیعتاً ممکن است بخشی از کار مربوط به تامین این واکسن و بخشی هم مربوط به قاچاق دام باشد. در یک منطقه جغرافیایی که ارتباط دام و حیات وحش وجود داشته باشد این بیماری قابلیت شیوع پیدا می‌کند.

شجاعی با اشاره به شیوع طاعون دامی در طالقان تاکید کرد: طالقان جزو مناطقی است که دام کوچ‌رو با حیات وحش تداخل می‌یابد به همین دلیل این بیماری شایع شده است.

وی در رابطه با سهم گیاهان دارویی در بخش درمانی کشور اذعان داشت: سهم گیاهان دارویی در دسته دارویی کشور بسیار پایین است. دولت و سازمان دامپزشکی قصد افزایش و توسعه آن را دارد که در این زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان فعال شده‌اند و همچنین معاونت علمی-فناوری ریاست جمهوری هم به آن ورود کرده است.

رئیس جامعه دامپزشکان ایران با بیان اینکه باید از فارغ‌التحصیلان دامپزشکی در امور استفاده شود عنوان کرد: باید برای استخدام و استفاده از فارغ‌التحصیلان برنامه‌ریزی کنیم و بخش‌هایی را به این افراد اختصاص دهیم. استفاده از نیروی کار در خارج از کشور و انتقال نیروی کار به خارج از برنامه‌هایی است که باید در شورای هماهنگی دامپزشکان مطرح شود.

وی در رابطه با تعرفه‌های دامپزشکی گفت: تعرفه‌های دامپزشکی به صورت سالانه تشکیل می‌شود و پس از تصویب وزارت جهاد کشاورزی توسط سازمان دامپزشکی ابلاغ می‌شود اما معمولا یک سال عقب است و دیر ابلاغ می‌شود.

 

 

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true