×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۷ تیر - ۱۳۹۹  
false
true
صندوق سرمایه گذاری بیمه ایران و گنجینه الماس بیمه دی در بین ده صندوق برتر سرمایه گذاری ۹۸

به گزارش پایگاه خبری ایرانا ، سایت سیگنال در گزارشی از بازده ۱۰صندوق های سرمایه گذاری بورس گزارشی منتشر کرده است. در این میان نام صندوق سرمایه گذاری ارزش کاوان آینده متعلق به کارگزاری بورس بیمه ایران در بین برترین صندوق های سهامی و  گنجینه الماس بیمه دی در بین  برترین صندوق ها با درآمد ثابت نسبت به سود سپرده بانکی و اوراق به چشم می خورد.

در میانگین بازدهی در سال ۹۸ برای صندوق های سرمایه گذاری سهامی ۱۸۵ درصد، صندوق های سرمایه گذاری مختلط ۱۱۰ درصد، صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت ۲۵ درصد و برای صندوق های سرمایه گذاری طلا ۳۱ درصد بود.

نوع صندوق سرمایه گذاری میانگین درصد بازدهی سال ۹۸
سهامی ۱۸۵
مختلط ۱۱۰
درآمد ثابت ۲۵
طلا ۳۱
میانگین کل ۸۷٫۷

با وجود انواع مختلف صندوق های سرمایه گذاری در کشور، میانگین بازدهی کل صندوق ها در سال ۹۸ معادل ۸۷٫۷ درصد بود. این بازدهی در حالی است که تورم سال ۹۸ حدود ۴۰ درصد گزارش شده است. همچنین بالاترین نرخ سود سپرده در سیستم بانکی نیز ۲۰ درصد بوده است.

ماجرای بازار سرمایه و سال ۹۸

سال ۹۸ برای بازار سرمایه ایران پر از اتفاقات ریز و درشت بود که نهایتا با رشدی بزرگ همراه شد. رکوردزنی های متوالی بازار بورس از نگاه بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران فوق العاده شگفت انگیز و رویایی بود.

رشد ۱۸۷ درصدی شاخص کل و ۴۵۸ درصدی شاخص هم وزن به عنوان دو معیار اصلی از وضعیت بازار سرمایه، نشان دهنده بازدهی بالای بازار بورس بوده است. تفاوت زیاد بین بازدهی شاخص کل و شاخص هم وزن نشان می دهد که شرکت های کوچک در سال ۹۸ بازدهی بهتری از شرکت های بزرگ داشته اند.

عنوان شاخص درصد بازدهی سال ۹۷ درصد بازدهی سال ۹۸
شاخص کل بورس ۸۵ ۱۸۷
شاخص کل هم وزن ۹۰ ۴۵۸

با مقایسه شاخص ها در سال های ۹۷ و ۹۸ می توان به رشد شگفت انگیز بازار بورس در سال ۹۸ پی برد.

در ابتدای سال ۹۸ شاخص کل بورس، کار خود را با ۱۷۸ هزار واحد شروع کرد و در انتهای سال با رشد ۳۳۵ هزار واحدی کانال های پیش رو را یکی پس از دیگری درنوردید و با ۵۱۳ هزار واحد به کار خود پایان داد.

در سال ۹۸ بازدهی بالای بورس باعث شد تا بسیاری از افراد تازه وارد به سرمایه گذاری در بازار بورس علاقه مند شوند. بررسی ها نشان می دهد که به فعالان بازار بورس در سال ۹۸ حدود یک میلیون و دویست هزار نفر اضافه شده است.

میزان مشارکت سرمایه گذاران در عرضه های اولیه که همواره بیشترین درصد مشارکت را به نام خود ثبت می کنند حاکی از افزایش تعداد بالای کد های بورسی ست. برای مثال اولین عرضه اولیه سال ۹۸ مربوط به شرکت سرمایه‌گذاری صدر تأمین (تاصیکو) بود که ۴۲۷۵۲۷ کد بورسی در آن مشارکت کردند و آخرین عرضه اولیه سال 98 مربوط به شرکت تامین سرمایه ملت (تملت) بود که در آن 1681529 کد بورسی حضور داشتند. اختلاف بین تعداد کد های بورسی مشارکت کننده در اولین و آخرین عرضه اولیه سال نود و هشت 293 درصد است.

ارزش معاملات بورس در سال ۹۸ رشد ۲۳۰ درصدی را تجربه کرد. حجم نقدینگی تازه وارد شده به بازار مهمترین دلیل این مسئله مطرح شده است. افزایش ورود نقدینگی یکی از رکورد های مهم در سال ۹۸  برای بازار بورس ارزیابی می‌شود. رشد ارزش معاملات بازار سرمایه به طوری بود که ارزش بورس در سال 98 بیشتر از 2.6 برابر شد.

عملکرد انواع صندوق های سرمایه گذاری در سال ۹۸ چگونه بود؟

  • صندوق‌های سرمایه‌گذاری « ارزش کاوان آینده »، « مشترک بورسیران »، « مشترک بانک خاورمیانه »، « گنجینه رفاه » و « بانک توسعه تعاون » بیشترین بازدهی سالانه را بین صندوق سرمایه‌گذاری در سهام کشور کسب کردند.
  • علاوه بر این، در گروه صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت نیز به ترتیب صندوق‌های « مشترک اندیشه فردا »، « صنعت و معدن »، « مشترک صبای هدف »، « گنجینه الماس بیمه دی » و « نیکوکاری دانشگاه الزهرا » بالاترین بازده یکساله منتهی به 29 اسفندماه 98 را کسب کردند.
  • طی مدت مذکور، در گروه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک مختلط به ترتیب صندوق‌های « مشترک کوثر »، « ارمغان یکم ملل »، « نیکوکاری میراث ماندگار پاساگاد »، « کارگزاری بانک تجارت » و « مشترک آسمان خاورمیانه » بالاترین بازدهی را به خود اختصاص دادند.
  • صندوق‌های « هستی بخش آگاه »، « آسمان آرمانی سهام »، « سپهر کاریزما »، « توسعه اندوخته آینده » و « تجارت شاخصی کاردان » بالاترین بازدهی یک‌ساله منتهی به 29 اسفند 98 گروه صندوق‌های قابل معامله در بورس را به خود اختصاص دادند.
  • گروه صندوق های سرمایه گذاری طلا در مقایسه با سایر گروه های صندوق افت و خیز بیشتری داشتند. بازدهی شش ماهه این صندوق ها بسیار کم و بعضا منفی بود اما در شش ماهه دوم سال با رشد قیمت سکه و طلا توانستند بازدهی مثبتی کسب کنند. به گزارش سیگنال، در گروه صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلای قابل معامله در بورس به ترتیب صندوق‌های «پشتوانه طلای لوتوس»، «در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان»، « در اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيد» و « پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان» بالاترین بازدهی یکساله را به خود اختصاص دادند.

بهترین و پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری در سال ۹۸

در این گزارش به بررسی بهترین صندوق های سرمایه گذاری از نظر سودسازی و میزان بازدهی می پردازیم و بهترین صندوق های سرمایه گذاری در سال ۹۸ را مورد بررسی قرار می دهیم.

یکی از راه های انتخاب مطلوب برای سرمایه گذاری، بررسی عملکرد گذشته است. از همین رو در سیگنال گزارشات تحلیلی صندوق های سرمایه گذاری را برای مخاطبان گرامی تهیه می کنیم.

در این گزارش برترین صندوق های سرمایه گذاری بر اساس آخرین اطلاعات سالانه منتهی به تاریخ ۲۹ اسفندماه سال ۱۳۹۸ مشخص شده اند. صندوق های سرمایه گذاری در چهار طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط و صندوق های طلا تقسیم بندی شده اند.


۱۰ صندوق سرمایه گذاری برتر درآمد ثابت در سال ۹۸

برترین صندوق‌های بادرآمد ثابت در سال 98 توانستند با کسب بازدهی 41.5 درصد به طور متوسط از سایر صندوق ها بالاتر قرار بگیرند و ارزش سرمایه مشتریان شان را در مقابل تورم حفظ کنند. البته انتظار بازده از صندوق های با درآمد ثابت به دلیل ماهیت آنها سودی در محدوده 20 درصد سیستم بانکی و اوراق بدهی کشور است. چرا که صندوق‌های با درآمد ثابت بیشترین درصد سرمایه‌گذاری را در اوراق بهادار با درآمد ثابت و سپرده بانکی انجام می دهند و سبد سهام بسیار کوچکی می توانند داشته باشند.

صندوق سرمایه گذاری بیمه ایران و گنجینه الماس بیمه دی در بین ده صندوق برتر سرمایه گذاری 98

کسب سود دو برابری در برترین صندوق های درآمد ثابت نسبت به سود سپرده بانکی و اوراق، از عملکرد به مراتب قوی تر این صندوق ها حکایت دارد. همچنین طبق آخرین اطلاعات از بازدهی تمام صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، میانگین بازدهی آنها در سال ۹۸ حدود ۲۵ درصد برآورد شده است.

رتبه نام صندوق درصد بازدهی سال ۹۸
اول مشترک اندیشه فردا ۶۹٫۱۰
دوم صنعت و معدن ۵۲٫۸۰
سوم مشترک صبای هدف ۴۶٫۸۹
چهارم گنجینه الماس بیمه دی ۳۸٫۵۷
پنجم نیکوکاری دانشگاه الزهرا ۳۷٫۱۶
ششم نیکوکاری جایزه علمی فناوری پیامبر اعظم (ص) ۳۶٫۰۳
هفتم گنجینه الماس پایدار ۳۵٫۳۶
هشتم توسعه سرمایه نیکی ۳۵٫۱۴
نهم  فیروزه آسیا ۳۲٫۶۹
دهم گنجینه یکم آوید ۳۱٫۵۲

در صندوق های با درآمد ثابت کمترین بازدهی به صندوق نیکوکاری ورزشی پرسپولیس تعلق داشت که با سود ۴٫۸ درصدی همراه بود.


۱۰ صندوق سرمایه گذاری برتر سهامی در سال ۹۸

صندوق های سرمایه گذاری سهامی همگام با رشد بازار بورس در سال ۹۸ توانستند بالاترین بازدهی را کسب کنند.

در حالی که شاخص کل بورس تهران در سال ۹۸ بازدهی ۱۸۷ درصدی را به ثبت رساند، ۴۰ درصد از صندوق های سرمایه گذاری سهامی توانستند عملکردی بهتر از شاخص کل بورس داشته باشند و بازدهی بیشتری برای سرمایه گذاران خود به ارمغان بیاورند.

صندوق سرمایه گذاری بیمه ایران و گنجینه الماس بیمه دی در بین ده صندوق برتر سرمایه گذاری 98

۱۰ صندوق سهامی برتر در سال ۹۸ عملکرد درخشانی داشتند و به طور میانگین ۲۶۵ درصد بازدهی کسب کردند. این در حالی ست که بازدهی شاخص کل بورس ۱۸۷ درصد بوده است. به عبارت دیگر ده صندوق برتر سهامی توانسته اند با مدیریت منابع خود در سهام، ۴۱ درصد بهتر از میانگین رشد بازار، بازدهی کسب کنند.

طبق آخرین اطلاعات از بازدهی های تمام صندوق های سرمایه گذاری سهامی، میانگین بازدهی آنها در سال ۹۸ حدود ۱۸۵ درصد برآورد شده است.

رتبه نام صندوق درصد بازدهی سال ۹۸
اول ارزش کاوان آینده ۳۵۷٫۹۶
دوم مشترک بورسیران ۳۱۸٫۰۸
سوم مشترک بانک خاورمیانه ۲۷۵٫۵۴
چهارم گنجینه رفاه ۲۷۱٫۹۴
پنجم بانک توسعه تعاون ۲۵۹٫۷۸
ششم رشد سامان ۲۳۸٫۲۴
هفتم مشترک نقش جهان ۲۳۵٫۱۹
هشتم سهم آشنا ۲۳۲٫۴۷
نهم مشترک توسعه ملی ۲۳۲٫۴۷
دهم آهنگ سهام کیان ۲۳۰٫۸۱

در بین برترین صندوق های سهامی “صندوق ارزش کاوان آینده” پدیده امسال بود . در نیمه دوم سال 98 تحرکات خوبی در عملکرد این صندوق دیده شد و کارشناسان سیگنال در آذرماه 98 ضمن معرفی این صندوق به بررسی پرتفوی سرمایه گذاری آن پرداختند

بازدهی صندوق ارزش کاوان آینده از زمان معرفی سیگنال تا پایان سال ۹۸ بیش از ۸۵ درصد بوده است. صندوق مشترک ارزش کاوان آینده در سال ۹۸ حدود ۳۵۷ درصد سود نصیب سرمایه‌گذاران کرد.

بررسی پرتفوی این صندوق نشان داده است که ۹۶ درصد از دارایی های صندوق به سهام اختصاص یافته است. اولویت صندوق ارزش کاوان آینده در انتخاب صنایع به ترتیب، سرمایه گذاری ها، محصولات غذایی و معدنی بوده است. البته بخش عمده ای از سرمایه گذاری صندوق که حدود ۵۲ درصد می باشد در سایر صنایع سرمایه گذاری شده است.

یکی دیگر از برترین صندوق‌های سهامی صندوق مشترک بورسیران بود که در سال گذشته به سودی بالغ بر 315 درصد دست یافت. بورسیران تقریبا در تمامی گزارشات صندوق های سهامی سایت سیگنال در سال 98 در فهرست برترین ها قرار داشت. در بررسی پرتفوی صندوق مشترک بورسیران 97 درصد به سهام و 2 درصد به وجه نقد اختصاص یافته است. سهام شرکت های بانکی بیشترین حجم پرتفوی این صندوق را به مقدار 21 درصد در بر گرفته است و صنایع فلزات اساسی، م

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true