×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۱ مرداد - ۱۳۹۹  
false
true
لزوم تشکیل فوری مرکز واحد فرماندهی پایش و مهار آتش سوزی جنگل‎ها

به گزارش شبکه خبری ایرانا، اعضای هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور با انتشار یک نامه سرگشاده خطاب به رئیس جمهور خواستار تشکیل مرکز واحد فرماندهی پایش و مهار آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع، در سطح ملی و استانی شدند و اظهار داشتند: نسبت به تأمین اعتبارات، تجهیزات، نیروی انسانی ماهر و آموزش دیده در حوزه آتش سوزی جنگل‌ها اقدام شود.

متن این نامه به شرح زیر است:

«به نام خدا
جناب آقای دکتر حسن روحانی
رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران
موضوع: آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع کشور و لزوم تدابیر جدی و فوری
با سلام و احترام
به استحضار آن مقام عالی می‌رساند که به دلیل قرار گرفتن کشور عزیزمان برروی کمربند خشک کره زمین، محدودیت‌ها و چالش‌های زیادی در زمینه منابع طبیعی (جنگل‌ها و مراتع) ایجاد شده است. کمبود بارندگی سالیانه و گرم بودن محیط از محددیت‌های استقرار پوشش گیاهی در این سرزمین است. از طرفی دیگر این موقعیت جغرافیایی باعث ایجاد چالش‌های محیطی بزرگ و زیاد زیست-محیطی مانند تغییر اقلیم و پیامدهای آن مانند بروز طوفان‌های ریزگرد، فرونشست زمین به دلیل کاهش سطح سفره‌های آب زیرزمینی، سیل‌های ویرانگر در زمان ترسالی‌ها، و آتش سوزی‌های پی در پی و ویرانگر در عرصه جنگل‌ها و مراتع شده است. یکی از این چالش‌ها که این روزها به سمت تبدیل شدن به یک بحران ملی پیش می‌رود، پدیده آتش سوزی پی در پی در سال ۱۳۹۹ در عرصه جنگل‌ها و مراتع کشور است.

متأسفانه شیوه مدیریت در شرایط بحران و مواجهه با این چالش‌ها نیاز به نقد اساسی داشته و خسارات ناشی از سو مدیریت در این حوادث بسیار زیاد و غیر قابل جبران است. برخی از این حوادث از جمله آتشسوزی‌های عرصه‌های طبیعی قابل پیشبینی بوده و خسارات ناشی از آن می‌تواند بسیار کمتر از آنچه در کشور اتفاق می‌افتد باشد. اگر مسئولین ما عرصه‌های طبیعی را مانند خانه خود تصور می‌کردند، آیا با این چالش‌ها همین گونه برخورد می‌کردند. زیست بوم‌های کشور را موجودات زندهای (تاکید می‌کنیم موجودات زنده) تشکیل می‌دهند که متأسفانه در فاجعه آتش سوزی همه آنها به خاکستر تبدیل می‌شوند و در شعله‌های آتش و شعله‌های بی‌تدبیری ما انسان‌ها می‌سوزند.

آتش سوزی‌هایی که در جنگل‌های کشور اتفاق افتاد نه اولین و نه آخرین آتش سوزی است. جناب آقای دکتر روحانی متأسفانه کارنامه دستگاه‌های مربوط به کنترل آتش سوزی‌ها، کارنامه قابل قبولی نیست و انتظار می‌رود در فرصت باقیمانده از دوره ریاست جمهوری جنابعالی این نقیصه جبران شود. تفاوت آتش سوزی با بحران‌های دیگر این است که اگر آتش سوزی در ساعات اولیه کنترل نشود و دامنه آتش سوزی گسترش پیدا کند هم مهار آن مشکل شده و هم هزینه مهار آن چندین برابر خواهد شد. بنابر این مدیریت این بحران باید ویژه و هماهنگ عمل نمایند و از امکانات و شرایط مناسبی برخوردار باشند.

متأسفانه در آتش‌سوزی‌های اخیر شاهد نبود هماهنگی بین سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، سازمان حفاظت محیط زیست، نیروهای مسلح و سازمان برنامه بودیم و شد آنچه نباید می‌شد. افکار عمومی انتظار دارند که جنابعالی در این خصوص اقدام مؤثری به عمل آورید تا شاهد فجایع دیگری در سرزمین عزیزمان ایران نباشیم.

انجمن اعضای هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور با کارشناسان مجرب آمادگی هر گونه همراهی و کمک کارشناسی در این خصوص را دارد.

خواهشمند است دستور فرمائید با تشکیل مرکز واحد فرماندهی پایش و مهار آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع، در سطح ملی و استانی، نسبت به تأمین اعتبارات، تجهیزات، نیروی انسانی ماهر و آموزش دیده، اقدام عاجل فرمایند، تا انشاالله شاهد جلوگیری هر چه سریع‌تر از بروز آتش سوزی‌ها باشیم.

با احترام
سیدموسی صادقی
رئیس انجمن اعضای هیئت علمی
مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور»

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true