×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۱ مرداد - ۱۳۹۹  
false
true
تاثیر افزایش سهام شناور شرکت‌ها بر معاملات بازار سرمایه

به گزارش پایگاه خبری ایرانا ، علی زارع  گفت: هر چند که این روزها کلیت بازار سرمایه تحت تاثیر نقدینگی قابل توجهی است که به سمت این بازار آمده، اما باید در تحلیل این بازار و شرایط آن عوامل دیگر را نیز دخیل دانست.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بر این اساس تورمی که از ابتدای امسال تاکنون در بازارهای مختلف و در مجموع در اقتصاد کشور رخ داده نیز یکی از مولفه‌هایی است که مطابق آن انتظارات تورمی وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال هم تورم تحمیلی به اقتصاد کشور ادامه داشته باشد و اثرات خود را در قالب تداوم روند صعودی شاخص و قیمت‌ها به جای بگذارد.

وی اضافه کرد: افزون بر این، رکود تورمی حاکم بر سایر بازارها نیز موجب شده تا نقدینگی میل به رفتن به این بازارها نداشته باشد و از آنجا که سرمایه و نقدینگی هوشمند است و به سمت بازاری می‌رود که سود بیشتری را نصیب خود می‌کند، طبیعی است که نقدینگی سرگردان به سمت بازار سرمایه برود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: از سوی دیگر این روزها تب و تاب آزادسازی سهام عدالت نیز خوابیده است و دیگر آزادسازی این سهام به عنوان ریسک بازار سرمایه به شمار نمی‌آید. ضمن اینکه با رشدهایی که این بازار در چند ماه گذشته تجربه کرده، تمایل سهامداران نیز بر حفظ سهام خود و عدم فروش آن است.

وی همچنین در خصوص خبر منتشر شده در خصوص لزوم افزایش سهام شناور شرکت‌های دولتی و تاثیر آن بر معاملات بازار سرمایه گفت: بدون شک با توجه به نقدینگی قابل توجهی که در بازار سرمایه حضور دارد، با اقداماتی همچون افزایش عرضه‌های اولیه و سهام شناور شرکت‌ها می‌توان به عطش نقدینگی پاسخ داده و به متعادل کردن کلیت بازار سرمایه کمک کرد. هر چند که این اتفاق می‌تواند به‌ صورت تدریجی انجام شود و نمی‌توان از آن به عنوان عامل ریزشی شاخص و قیمت سهام شرکت‌ها یاد کرد.

این کارشناس بازار سرمایه در پیش‌بینی وضعیت کلی بازار سهام هم اذعان داشت: تا مادامی که نقدینگی به سمت بازار سرمایه روانه شود، نباید منتظر افت شدید این بازار بود. بنابراین سرمایه‌گذاران باید به این نکته توجه کنند که افت و خیز ذات بازار سرمایه است و در میان‌مدت حضور در بازار سرمایه می‌تواند نفی و سودی بیشتری را نصیب آنها در مقایسه با سایر بازارها کند.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true