×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
کاهش ۱۰٫۴ درصدی نسبت تعداد چک‌های برگشتی به مبادله ای در خردادماه

 به گزارش پایگاه خبری ایرانا ، شیوع کرونا در ایران از اواخر بهمن ماه 98 سبب شد تا بسیاری از  واحدهای اقتصادی تعطیل یا نیمه تعطیل شوند، موضوعی که در تسویه تعهدات مالی آن ها به خصوص وصول چک های صادر شده توسط آنها نیز تاثیرگذار بود. به همین دلیل، دولت برخی از تنبیه های مربوط به چک برگشتی را  برای سه ماه به حالت تعلیق درآورد تا در صورت برگشت چک در روزهای کرونایی، فعالین اقتصادی دچار مشکلات زیادی نشوند.

بر همین اساس و همانطور که انتظار می رفت، گزارش بانک مرکزی از آمار چک های مبادله ای در خرداد ماه ۹۹ مشابه اردیبهشت ماه و فروردین ماه ۹۹ و اسفند ماه  98، نشاندهنده رقم قابل توجه تعداد و مبلغ چک های برگشتی بعد از طی یک سال روند کاهشی بوده است.

مطابق گزارش بانک مرکزی، در خردادماه ۱۳۹۹ در کل کشور بالغ بر ۷٫۹ میلیون فقره چک به ارزشی حدود ۱۵۴۴هزار میلیارد ریال مبادله گردید که نسبت به مـاه قبـل از نظـر تعـداد و مبلـغ بـه ترتیـب ۱٫۲ درصـد کاهش و ۱۳٫۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در خردادماه ۱۳۹۹، در کل کشور بیش از ۷ میلیون فقره چک به ارزشی حـدود ۱۳۵۸ هـزار میلیارد ریال وصول گردید که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۰٫۴ درصـد و ۱۴٫۱ درصـد افزایش نشان می‌دهـد. از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده در ماه مذکور به ترتیب 88.8 درصد و 88 درصد وصول گردیده است. درصد تعداد و مبلغ چک های وصول شده در اردیبهشت ماه 1399 به ترتیب معادل 87.5 درصد و 87.7 درصد و در خردادماه 1398 بـه ترتیـب برابـر 90.6 درصـد و 88.9 درصـد بوده است.

*برگشت خوردن ۱۱٫۲ درصد چک‌ها بخاطر شیوع کرونا

در خردادماه ۱۳۹۹، در کل کشور بالغ بر ۸۸۱ هزار فقـره چـک بـه ارزشـی حـدود ۱۸۶ هـزار میلیارد ریال برگشت داده شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۱۱٫۷ درصد کاهش و از نظر مبلغ ۱۱٫۲ درصد افزایش نشان می‌دهـد. دلیل افزایش 11.2 درصدی مبلغ چک های برگشتی با وجود کاهش تعداد آن، افزایش مبلغ چک‌های مبادله‌ای در خرداد 99 نسبت به اردیبهشت 99 بوده است.

براساس این گزارش، از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده در ماه مـذکور (خرداد 99) بـه ترتیـب 11.2 درصد و 12 درصد برگشت داده شده است. تعداد و مبلغ چک های برگشت داده شده نسبت به چک های مبادله شده در اردیبهشت ماه امسال به ترتیب معادل 12.5 درصد و 12.3 درصد و در خردادماه 98 به ترتیب برابـر 9.4 درصـد و 11.1 درصد بوده است. به عبارت دیگر، تعداد چک های برگشت داده شده نسبت به چک‌های مبادله شده در خردادماه 99 در مقایسه با اردیبهشت ماه امسال 10.4 درصد کاهش یافته است.

کاهش 10.4 درصدی نسبت تعداد چک‌های برگشتی به مبادله ای در خردادماه

کارشناسان اعتقاد دارند با اجرای بندهای عقب افتاده قانون جدید صدور چک (مصوب آبان ماه ۹۷) از جمله چک الکترونیک توسط بانک مرکزی، شاهد کاهش چشمگیر تعداد و مبلغ چک های برگشتی نسبت به مبادله ای در ماه های آتی خواهیم بود.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true