×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
«درآمدی بر زندگانی و سخنان امام هادی (ع)» منتشر شد

به گزارش ایرانا، کتاب «درآمدی بر زندگانی و سخنان امام هادی (ع)» به قلم محمد جواد گودینی استاد حوزه و دانشگاه و پژوهشگر علوم دینی و ادبی، با شمارگان ۳۰۰ نسخه، ۱۶۱ صفحه و بهای ۲۵ هزار تومان توسط انتشارات نظری منتشر شد.

این اثر در سه فصل تدوین شده و نویسنده در فصل نخست با عنوان از ولادت تا شهادت، به شرح زندگانی پیشوای دهم حضرت علی بن محمد الهادی (ع) پرداخته و زندگانی سراسر معنویت و هدایت امام (ع) را مورد بحث و بررسی تاریخی قرار داده است.

عنوان فصل دوم، شرایط سیاسی عصر امامت حضرت هادی (ع) است. نویسنده در این فصل به دوران عصر دوم خلافت عباسی پرداخته و به معرفی خلفای همدوره امام (ع) اشاره کرده و سیاست‌های امام دهم (ع) در مواجهه با خلفای عباسی در آن روزگار را مورد تحلیل قرار داده است.

خلفای همزمان با امامت حضرت هادی (ع) عبارتند از: معتصم، واثق، متوکل، منتصر، مستعین و معتز. امام هادی (ع) در زمان خلافت متوکل که دشمنی بسیاری با علویان در دل داشت، از مدینه به سامرا فراخوانده شد تا زمان شهادت، در این شهر نوبنیاد سکونت گزید و شهادت امام علی النقی (ع) نیز در سال ۲۵۴ هجری به دستور خلیفه عباسی معتز انجام پذیرفت و امام (ع) را در منزلش در شهر سامرا به خاک سپردند.

نویسنده در فصل سوم که واپسین فصل از این نوشتار است، به ترجمه و شرح گزیده‌ای از سخنان گهربار امام هادی (ع) با بهره گیری از منابع موثق روایی همت گماشته است و شمه‌ای از سخنان دُرربار امام دهم (ع) را نقل و شرح کرده است.

در این اثر کوشش شده با بهره گیری از منابع تاریخی- روایی، فرازهایی از زندگانی امام هادی (ع) مورد بحث و بررسی قرار گیرد. با توجه به کمبود منابع مطالعاتی درباره امام هادی (ع) مطالعه این اثر برای دوستداران آثار دینی بویژه شیفتگان زندگی و سیره اهل بیت (ع) می‌تواند مفید باشد.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true