×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
آشنایی با مهم‌ترین جشن مذهبی مردم بلاروس

به گزارش ایرانا، بسیاری از مردم اروپا به افتخار برآمدن آفتاب در تابستان جشن می‌گیرند: در میان اسلاوهای شرقی، این جشن به نام ایوان کوپالا معروف است، اما شاید بتوان گفت که تنها در بلاروس است که سنت جشن مذهبی کوپالیه به طور کامل حفظ شده است. این جشن شباهت‌های زیادی به چهارشنبه سوری ایرانیان دارد.

این جشن باستانی، ریشه در آیین‌های پاگانیستی دارد؛ دورانی که به خدایان متعدد و نیروهای طبیعی و جادو اعتقاد داشتند. آیین «ایوان کوپالا»، درباره تطهیر انسان، عشق و زایندگی و راندن نیروی‌های اهریمنی با استفاده از آب و آتش (دو نیروی متضاد طبیعت) است. اعتقاد بر این است که در این روز، طبیعت نیروی شفا دهنده پیدا می‌کند. درختان با خش خش برگ هایشان با هم حرف می‌زنند و حیوانات با هم صحبت می‌کنند. حتی علف‌ها نیروهای جادویی پیدا می‌کنند. مردم و به خصوص دخترها، صبح خیلی زود بیدار می‌شوند و پای برهنه در طبیعت قدم می‌زنند تا شبنم شفا دهنده به پایشان بخورد. هوا که رو به تاریکی می‌رود خرمن آتشی برپا کرده و با شادمانی از روی آن می‌پرند.

اسلاوهای باستان این آیین را در بلندترین روز سال (انقلاب تابستانی) جشن می‌گرفتند. روزی که خورشید بیشتر از همه روزهای دیگر به زمین می‌تابد. با ورود مسیحیت ارتودوکس به روسیه (حدود هزار سال پیش) این جشن با روز «یحیی تعمید دهنده» (یوحنا) آمیخته شد و امروزه، با چند روز جا به جایی، در ۱۵ تیر برگزار می‌شود.

از سال ۲۰۱۰، در شب ایوان کوپالا، که مصادف است با ۱۱-۱۲ جولای، هزاران مهمان، گروه‌های هنری حرفه‌ای و آماتور، هنرمندان و صنعت گران برای برگزاری جشن به منطقه شکلوفسکی در استان ماگیلف می‌آیند. هر ساله در این رویداد الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهور بلاروس حضور دارد. این جشن به طور سنتی در سواحل رودخانه دنپر برگزار می‌شود، که به عنوان مهد فرهنگ بسیاری از اقوام اسلاوی در نظر گرفته شده است.

از زمان‌های قدیم دنپر، بلاروس‌ها، روس‌ها و اوکراینی‌ها را به هم متصل می‌کرد. امروزه نیز این مهمترین محور ارتباطات این کشورهاست و به همکاری‌های تجاری، اقتصادی و فرهنگی بین بلاروس، روسیه و اوکراین و گسترش روابط بین منطقه‌ای کمک می‌کند. این جشن در مقیاس بزرگ با هدف حفظ و توسعه سنت‌های فرهنگی و غنای متقابل بین فرهنگی برگزار می‌شود. هر سال به مدت دو روز، برگزارکنندگان این جشن، برنامه‌های کنسرت و سرگرمی و مسابقاتی را برگزار می‌کنند که در آن گروه‌های مختلف از استان ماگیلف و دیگر استان‌های بلاروس و همچنین از روسیه، اوکراین، لتونی، لیتوانی، استونی و لهستان حضور پیدا می‌کنند.

این خبر بر اساس اطلاعات ارسالی از رایزنی فرهنگی ایران در بلاروس تنظیم شده است.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true