×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳۱ شهریور - ۱۳۹۹  
false
true
واگذاری کارخانه ها در بورس به شرط سهامدار کردن کارگران

به گزارش پایگاه خبری ایرانا ، ناصر چمنی  واگذاری سهام کارخانه ها در بورس را مورد ارزیابی قرار داد و گفت: در کلیت قضیه اگر برای کارگران در مجموعه هایی که کار می کنند، درصدی از سهام آن مجموعه درنظر گرفته شود خوب است؛ همچنان که در اصل 44 هم تاکید شده که درصدی از سهام کارخانه ها هنگام واگذاری باید به کارگران تعلق بگیرد، اما این مساله در شرایط کنونی قابل تامل است.

وی ادامه داد: در شرایطی که بیشتر بورس های دنیا با وضعیت کرونا روند کاهشی داشته و برعکس عمل می کند، بورس ایران مدام بالا می رود که نگاه کارشناسی را می طلبد، با این حال معتقدم اینکه همه کارخانه ها را به یکباره وارد بورس کنیم، جای تامل دارد.

تاکید بر حفظ جایگاه کارگران در واگذاری ها

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با اشاره به خصوصی سازی کارخانه ها و بنگاه ها گفت: بخشی از کارخانه هایی که در اصل ۴۴ به اسم خصوصی سازی واگذار شده اند، با مشکل مدیریتی مواجهند و اهلیت در آنها رعایت نشده است.کارگران شرکتهایی مثل هپکوی اراک و نیشکر هفت تپه امروز تاوان عدم احساس مسئولیت و مدیریت را می دهند و  جایگاه کارگران در واگذاری ها دیده نشده است.

چمنی هرگونه واگذاری سهام کارخانه ها در بورس بدون توجه به کارگران را مردود دانست و گفت: باید درصدی از سهام کارخانه ها هنگام واگذاری به کارگران آنها اختصاص یابد و کارگران صاحب سهم و سهامدار شوند، در غیر این صورت واگذاری نتیجه مثبتی نخواهد داشت.

تحقیق و تفحص از کارخانه های خصوصی سازی شده

وی در عین حال تحقیق و تفحص از کارخانه هایی که در جریان خصوصی سازی واگذار شده اند را خواستار شد و گفت: اگر می خواهیم مشکل بنگاه هایی که به اسم خصوصی سازی در اصل ۴۴ واگذار شده اند، حل شود باید تحقیق و تفحص از آنها صورت گیرد.تمام مجموعه های واگذار شده اعم از تولیدی، صنعتی و نفتی باید تحقیق و تفحص شوند که بر چه اساس و استاندارد و پروتکل هایی فروخته شدند و آیا قیمت فروش آنها واقعی بوده یا در یک مناقصه آزاد به فروش رفته است؟

کارخانه های واگذار شده بیت المال است

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران در پایان با اشاره به ورود دیوان محاسبات به تحقیق و تفحص از شرکت هفت تپه، تصریح کرد: این کارخانه و کارخانه های نظیر آن همگی بیت المال هستند که توسط یک عده اندکی از جامعه مدیریت می شوند که ممکن است اهلیت و شایستگی لازم را در این خصوص نداشته باشند. معتقدم یک راه خوب برای شروع مبارزه با بی عدالتی های دوران گذشته تحقیق و تفحص از آنها است.

به گزارش ایسنا، در روزهای اخیر رئیس دیوان محاسبات دستور تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری و نظارت بر واگذاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه را به منظور احقاق حقوق کارگران آن صادر کرد.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true