×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
مقالات شمس تبریز از منظر سبک عراقی بررسی می‌شود

به گزارش شبکه خبری ایرانا، بیست‌وهشتمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ شمس تبریزی با عنوان «مقالات شمس، روایتی تازه از آموزه‌های سبک عراقی» روز چهارشنبه ۲۲ مرداد در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

اثری که با نام مقالات شمس _به همین شکل و شمایل و اصالت _ شناخته می‌شود، در یکی از فشرده‌ترین دوره‌های فکر و فرهنگ ایرانی و اسلامی که با گسترده‌ترین کارکردهای ادبی و هنری هم‌همراه بوده؛ بازتابی از کنش‌ها و کوشش‌های عرفانی و معنوی است که بازگویی روایتی‌ تازه از آن را شمس تبریز به عهده‌ داشته‌ است.

این‌که عمده مفاهیم و مضامین مندرج در این‌مقالات را می‌توان در آثار فاخر ادبی سبک دوره عراقی به‌گونه‌هایی دیگر و با تغییرات مصداقی و ساختاری نشان داد، به‌ معنی آن است که این‌سخنان فشرده و کوتاه‌گونه، روایتی تازه و بی‌سابقه است که می‌توان با زبان آنها را از منظر دانش‌هایی چون روایت‌گری و نشانه‌شناسی هم بررسی و دنبال کرد.

هم‌خوانی مضامین مندرج در مقالات شمس با آثار ادبی و عرفانی سبک عراقی نشان از آسیب‌شناسی دقیقی دارد که در این‌مقالات و در آن اشعار رخ داده است و از این‌جهت، شاید بتوان آن را گونه‌ای از تاثیرگذاری این مفاهیم از زبان شمس بر دیگران دانست.

بیست و هشتمین نشست درس‌گفتارهایی درباره شمس تبریزی با سخنرانی عبدالرضا مدرس‌زاده همراه است.

این‌برنامه، چهارشنبه ۲۲ مرداد از ساعت ۱۲ در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار و به‌صورت زنده از حساب کاربری اینستاگرام مرکز فرهنگی شهر کتاب به‌نشانی Instagram/bookcityculturalcenter  پخش می‌شود.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true