×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
هسته بورس ایران برای معامله کارگزاری ها طراحی شده نه عموم مردم

به گزارش پایگاه خبری ایرانا ، مهرداد رجبی، کارشناس مسائل مالی  در خصوص کندی هسته معاملات اظهار داشت: حقیقت این است که هسته معاملات فعلی که در سالهای گذشته خریداری شده به دلایل تحریم امکان پشتیبانی از آن وجود ندارد و عملکرد فعلی آن حاصل تلاش شبانه روزی کارشناسان و مدیران در شرکت مدیریت فناوری بورس تهران است.

وی با بیان اینکه ساختار اولیه هست معاملات خریداری شده بروکر محور بوده است ادامه داد: در ساختار بروکر محور می بایست سفارشات از مردم توسط شرکتهای کارگزاری دریافت و تجمیع و توسط خود شرکتهای کارگزاری در هسته معاملات صورت گیرد و نباید خود افراد مستقیم و در هسته معاملات فعالیت کنند.

رجبی ضمن بیان این موضوع که سامانه معاملاتی بورس مشکل خاصی ندارد، تصریح کرد: این مساله که همه افرادی که وارد بورس می شوند، می توانند معامله کنند تا حدود زیادی این مشکل را تشدید کرده و باعث شده تعداد سفارش‌ها زیاد شود و در سیستم اشکال به وجود بیاید. به عبارت دیگر، کارگزاری ها با روش تجمیع سفارش باید در این هسته معاملاتی، معامله انجام دهند.

این کارشناس بورس تاکید کرد: بخش فناوری سازمان بورس به دنبال روشهایی برای رفع مشکلات مذکور از جمله تولید یک سامانه بومی معاملات است که این امر با توجه به پیچیدگی های فنی و بیزنسی وسیعی که دارد بسیار زمان بر است. بطور کلی تولید هسته معاملات یک فعالیت هایتک بشمار میرود و در دنیا کشورهای معدودی موفق به تولید و استفاده عملیاتی از آن شده اند. همچنین ایجاد یک سامانه معاملات سوم و انتقالی برخی از صنایع یا نمادها به آن هسته و نیز راه اندازی سامانه تجمیع سفارشات توسط شرکتهای کارگزاری روش های دیگری است که در روزهای اخیر در مورد آن اخباری منتشر و توسط کارشناسان این حوزه در حال بررسی است.

وی تصریح کرد: تغییر ساعت معامله برخی نمادها مسکن مقطعی است که این امکان را فراهم می آورد که کلیه نمادها بتواند در یک روز معاملاتی و ساعت های مختلف معامله شوند. به همین دلیل نمادهایی که دارای بعضا دارای صف خرید و فروش سنگین هستند را به راند دوم بازار می فرستند تا مشکل کندی هسته معاملات تا حدودی برطرف شود.

به گزارش فارس ، رجبی ضمن رد مباحث مطرح شده درباره حمایت های دولت از برخی نمادهای خاص، اضافه کرد: جنس تغییر ساعت معاملات فنی است و هیچ گونه ارتباطی به حمایت از سوی دولت برای برخی نمادهای خاص ندارد. تعداد سفارشات و مچ شدن معاملات در برخی از نمادها بقدری زیاد است که هسته معاملات را به شدت با مشکل مواجه می کند. معاملات سهم هایی مانند خودرو و خساپا، و شستا و برخی عرضه های اولیه را بعد از ساعات ۱۲:۳۰ انجام می دهند تا برای سایر نمادها مشکل کندی هسته معاملات کمتر شود.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true