×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۹ آبان - ۱۳۹۹  
false
true
شاخص بهره وری و کارآمدی در شهرداری تهران ارتقا می یابد

به گزارش شبکه خبری ایرانا، سید حسن رسولی، در دویست و سی و هشتمین جلسه شورای شهر تهران، درباره لایحه «سند راهبردی توسعه منابع انسانی شهرداری تهران» اظهار کرد: جذب نیروی انسانی برگزیده و خروج داوطلبانه و هدایت شده نیروی انسانی شهرداری یکی از راهبردهای اصلی برنامه سوم مصوبه شورای پنجم است.

وی ادامه داد: در عمل به مواد این برنامه، لایحه «توسعه سرمایه انسانی» که امروز در دستور کار شورای اسلامی شهر تهران قرار گرفته است و مبنای علم مدیریت استوار است و در این حوزه در حقیقت  شهرداری و شورا به دنبال اصلاح فرایند منابع انسانی هستند از اولین موارد این لایحه توسعه نیروی انسانی از طریق نخبه‎گزینی، برگزاری آزمون‎های رقابتی عادلانه، آموزش مناسب، سازماندهی مطلوب و نیز تلاش برای نگهداری مناسب نیروی انسانی است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران همچنین تصریح کرد: بدون شک در بین خانواده بیش از شصت هزار نفری شهرداری از نعمت وجود کارشناسان ارشد نخبه فراوانی برخورداریم که تاکنون حداقل ۱۰۰ نفر از متخصصین، فارغ‎التحصیلان معتبرترین دانشگاه‌های کشور در شهرداری شناسایی شدند که راهبری تخصصی بهسازی ساختار نیروی انسانی را در شهرداری بر عهده دارند.

رسولی جهت گیری اصولی کاهش ۶ درصدی سالیانه و خروج رضایت مندانه سه درصدی نیروی انسانی را یکی از راهبردهای اصلی درج شده در لایحه” توسعه سرمایه انسانی” دانست و خاطر نشان ساخت:  قطعا مهم‎ترین سرمایه شهرداری، کارکنان شریف و دلسوز آن هستند و شورا و شهرداری وظیفه دارند نسبت به تکریم و تجهیز هر چه بیشتر این ثروت ارزشمند معنوی اقدام کنند.

وی افزود: در بند ۱ ماده ۹ برنامه پنج ساله سوم شهرداری که طی بازه زمانی ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۲ سرلوحه اداره شهر تهران خواهد بود، شهرداری موظف شده است که «سند راهبردی توسعه منابع انسانی شهرداری» را ارائه کند. آنچه که امروز طی لایحه شهرداری تقدیم شده است مفصلا در کمیسیون برنامه و بودجه، با حضور مدیران معاونت منابع انسانی ذی‎ربط به بحث گذاشته شده و گزارشی که تقدیم شما می‌شود حاصل نقطه نظر مشترک شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران است. 

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران ادامه داد: آنچه ما با دنبال آن هستیم عبارت است از اینکه در کنار پرداختن به چالش‎های اساسی پایتخت کشور، با نگاه به درون شهرداری و با یک رویکرد آسیب‎شناسانه نسبت به اصلی‎ترین سرمایه شهرداری یعنی نیروی انسانی سازمان و مدیریت و نیز الزامات اداری و مالی و استخدامی بر اساس قول و وعده‎ای که به مردم دادیم، به صورت شفاف و به گونه ای زمینه‎سازی و ریل گذاری کنیم که شاخص بهره‎وری و کارآمدی در شهرداری تهران بیش از آنچه که امروز است ارتقاء پیدا کند.

وی درباره مواد و تبصره‎های این سند گفت: تلاش شده است که این مواد و تبصره‎ها مبتنی بر داده‎های علم و هنر مدیریت و تصویربرداری صحیح از وضعیت فعلی نیروی انسانی شهرداری باشد و به گونه‏ای عمل کنیم که دو هدف با موازات هم به اجرای این جهت‎گیری‏های راهبردی منجر شود.

رسولی ادامه داد: به طور طبیعی هدف اول این سند، کمک به افزایش کاربری و نرخ بهره‎وری نیروی انسانی شهرداری است و طبعا این هم میسر نمی‌شود جز اینکه تک‎تک همکاران ما در شهرداری ضمن اینکه برای تحقق اهداف سازمانی تلاش می‌کنند و برای تعالی سازمانی کوشش می‌نمایند، سازمان شهرداری و شورا به گونه‎ای نسبت به نیازهای مالی و معنوی آنان توجه کنند که از یک سطح مطلوبی از رضایت شغلی و انگیزشی برخوردار باشند. به عبارتی سازمان شهرداری مثل همه سازمان‌ها اهدافی دارد که در غالب ماده ۵۵ قانون شهرداری خلاصه شده است. 

وی ضمن اشاره به اینکه طبعا تک‎تک کارکنان شهرداری نیز به عنوان نیروی انسانی شهرداری در این خانواده بزرگ منویات و مطالبات مادی و معنوی خاص خودشان را دارند، گفت: چنانچه اهداف سازمان با اهداف و خواسته‎های کارکنان انطباق و همسویی بیشتری داشته باشد، وضعیتی بر سازمان حاکم می‌شود که از آن به عنوان تعلق خاطر سازمانی و به عنوان برندسازی سازمانی یاد می‌کنیم. و این امر در احساس همکاران نسبت به سازمان و ماموریت‎های سازمانی همبستگی ایجاد می‌کند.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true