×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۱۰ آبان - ۱۳۹۹  
false
true
صلح مقدس‌ترین پدیده انسانی است

به گزارش شبکه خبری ایرانا، آئین گرامیداشت روز جهانی صلح با حضور محسن هاشمی رئیس و تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد.

محسن هاشمی در این مراسم گفت: ۲۱ سپتامبر یا ۳۱ شهریور از ۴۰ سال قبل توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی صلح نامگذاری شد و در این روز فعالان صلح تلاش می‌کنند حتی برای یک روز جنگ و خشونتی را متوقف کنند.

وی ادامه داد: مصادف شدن این روز با آغاز حمله ارتش بعثی صدام به ایران، شاید برای ایرانیان بیش از هر ملت دیگری در جهان روز جهانی صلح را معنا دار کند.

هاشمی افزود: متأسفانه یکی از تحریفاتی که در فرهنگ و تاریخ معاصر ما صورت گرفته است، مقدس کردن جنگ و ننگ آمیز نمایاندن صلح است، موضوعی که در سخنان اخیر رهبر انقلاب نیز به آن تذکر داده شد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: در اسلام، جنگ بدترین و زشت‌ترین پدیده هاست که حتی الامکان باید از آن اجتناب کرد، خشونت و ریخته شدن خون هزاران انسان، حتی اگر در جبهه دشمن نیز باشند، پدیده مطلوبی نیست و سیره پیامبر و امیرمومنان نشان می‌دهد که بیشترین تلاش خود را در اجتناب از جنگ و خونریزی بکار می‌بردند و حتی پیروزی که با ریخته شدن خون سپاهیان دشمن نیز بدست می‌آمد، برایشان تلخ بود، به طوریکه علی علیه السلام پس از پیروزی در جنگ جمل بجای شادمانی گریست و پس از پیروزی در جنگ نهروان، بجای تبریک، حسرت و اندوه خود را بر زبان آورد.

هاشمی افزود: صلح، زیباترین و مقدس‌ترین پدیده انسانی است و قران نیز از صلح با عنوان خیر، بصورت مطلق نام می‌برد. در این نگاه، دفاع را نیز نباید جنگ ارادی دانست، دفاع تلاشی است برای دستیابی به صلح پایدار.

وی ادامه داد: صلحی پایدار است که حقوق همه ذی نفعان و صاحبان حق در آن تأمین شود و طبیعی است، برای این صلح باید متجاوز به جایگاه اولیه خویش بازگردد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: براساس این منطق انسانی و اسلامی، دفاع ملت ایران در جنگ تحمیلی، خواستی صلح جویانه و نه رفتاری جنگ طلبانه بود که به نتیجه و موفقیت نیز رسید و صلحی پایدار را که هم اکنون نیز پس از ۳۰ سال از آن بهره مند هستیم را به ارمغان آورد.

هاشمی در ادامه افزود: جادارد در اینجا یادی کنیم از تمامی مردان و زنانی که در تحقق این صلح و امنیت مؤثر بودند، بویژه شهدا و خانواده‌های آنان، رزمندگان وجانبازان، فرماندهان و سربازان و همه ایرانیانی که از پشت جبهه‌ها تا خطوط مقدم، حماسه آفریدند تا ایران و عزت ایران حفظ گردد.

هاشمی گفت: جای گله‌ای نیز وجود دارد از صداوسیما و برخی رسانه‌های رسمی که در چهلمین سالروز آغاز دفاع مقدس، تاریخ پرافتخار این حماسه را با خوانش امروزی و سانسور به نسل جدید ارائه می‌کنند و براساس سلیقه‌های جناحی و سیاسی، بخشی از درخشان‌ترین صفحات سرگذشت این سرزمین را انکار می‌کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: مگر می‌شود از جنگ تحمیلی و دفاع مقدس سخن گفت و نقش آیت الله هاشمی رفسنجانی که از عملیات خیبر در سال ۱۳۶۲ از سوی امام بعنوان فرمانده جنگ و در اواخر دفاع مقدس به عنوان جانشین فرمانده کل قوا منصوب شدند و نقش مؤثری در ادامه و پایان جنگ داشتند را نادیده گرفت؟ ایشان هم سردار جنگ بودند و هم فرمانده صلح و خاموش کردن آتشی که می‌توانست ایران را برای نسل‌ها به خاکستر تبدیل کند با تدبیر و فداکاری ایشان و اخلاص و شجاعت بی نظیر امام بدست آمد و بایست به روح این دو عزیز که امروز هم در کنار هم آرمیده اند در این ایام ادای احترام کنیم.

هاشمی همچنین در خصوص نقش زنان نقش زن در صلح، بخصوص در این شرایط که با پاندمی کرونا مواجه هستیم اظهار داشت: اگرچه ظاهر جنگیدن رفتاری مردانه و خشن است اما دفاع بدون حمایت و حضور همه جانبه زنان جامعه ممکن نیست.

وی ادامه داد: اگر ما امروز از نعمت صلح بهره می بریم نتیجه داغی است که بر دل مادران، همسران و دختران شهدا نشسته و میوه رنجی است که خانواده‌ها و پرستاران جانبازان در این ۴ دهه هر روز چشیده اند، زنانند که به مردان قدرت و شجاعت دفاع را می‌بخشند و پاسداران واقعی صلح در جهان را در زنان باید جستجو کرد چرا که بیش از دیگران طعم تلخ از دست دادن عزیزان وعشق به صمیمت و همزیستی مسالمت آمیز ملت‌ها را درک می‌کنند.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true