×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۸ دی - ۱۴۰۰  
false
true
آزادسازی ارزهای بلوکه شده با طرح تهاتری مجلس

به گزارش پایگاه خبری ایرانا ، محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم درباره امکان کاهش نرخ ارز در روزهای آتی، اظهار داشت: اگر چهار پیشنهاد عملیاتی مطرح شده توسط رئیس مجلس در جلسه با پنج عضو اقتصادی دولت و رؤسای کمیسیون‌های اقتصادی، به دقت توسط دولت اجرایی شود، قطعا بلافاصله شاهد کاهش نرخ ارز خواهیم بود چراکه نرخ واقعی ارز از نرخ فعلی کمتر است.

* آزاد شدن ارزهای بلوکه شده خارجی با طرح تهاتری مجلس

زنگنه خاطر نشان کرد: همانگونه که در طرح پیشنهادی مجلس مطرح شده است، سازوکار تهاتر ارزهای صادرکنندگان در ازای واردات کالای اساسی می‌تواند، از یک سو باعث رونق گرفتن صادرات و از سوی دیگر موجب آزاد شدن منابع بلوکه شده ایران در خارج از کشور شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی باعث شده است خود دولت به یکی از متقاضیان بزرگ بازار ارز مبدل شود، عنوان کرد: با اجرای «طرح تهاتری» مجلس شاهد کاهش تقاضای دولت برای ارز خواهیم بود و همین قضیه باعث کاهش نرخ را رقم خواهد زد.

وی با بیان اینکه برای اولین بار در چند سال اخیر، شاهد منفی شدن تراز تجاری کشور همزمان با افزایش شدید قیمت ارز بوده‌ایم، افزود: عمده دلیل کاهش صادرات ما به موانعی مربوط می‌شود که به صادرکنندگان تحمیل کرده‌ایم.

زنگنه با اشاره به اینکه طبق اعلام وزارت صمت در ۳۰۰ نوع کالا نیازمند واردات از خارج هستیم که از این تعداد برخی کالای اساسی و برخی دیگر مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان داخلی است، ادامه داد: در «طرح تهاتری» این فرصت به صادرکنندگان داده می‌شود تا در ازای واردات این 300 قلم کالا بتوانند رفع تعهد ارزی خود را انجام دهند.

* آرامش نرخ با تعطیلی بازار دلالی فردایی؛ همتی برای ساماندهی قول داد

زنگنه با بیان اینکه در اولین جلسه‌ای که رئیس کل بانک مرکزی در مجلس یازدهم حضور پیدا کرد به وی عواقب بازار فردایی را گوشزد کردیم، خاطر نشان کرد: یکی از عوامل اصلی التهاب ارز، بازارهای فردایی است که در 24 ساعت شبانه روز در حال نرخ گذاری مصنوعی و غیرواقعی ارز هستند.

زنگنه با بیان اینکه در یک مقطع زمانی محدود برخی از این سایت‌ها و کانال‌های فردایی مسدود شد و از همان لحظات ابتدایی نرخ دلار کاهش قابل توجهی را تجربه کرد، افزود: آقای همتی به مجلس قول دادند تا این بازار کاذب را مدیریت کنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه در بازارهای مالی بین المللی نرخ فردایی ارز بر مبنای بازار رسمی آتی ارز معین می‌شود، افزود: اما در کشور ما این نرخ گذاری در بازارهای غیر رسمی هرات، سلیمانیه و تهران به شکل لفظی و دلالی انجام می‌شود.

به گزارش تسنیم، در هفته‌های گذشته شاهد اخبار مثبت آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده ایران در عراق و افزایش صادرات نفت خام و نیز افزایش عرضه ارز در بازار ثانویه از قول رئیس کل بانک مرکزی بوده‌ایم. از سوی دیگر در داخل کشور نیز طرح مجلس با ارائه ایده‌های جدید قصد دارد گام‌های رو به جلو در جهت تسهیل ورود ارز به داخل کشور و نیز واردات کالای اساسی بردارد.

 این 4 تصمیم عبارت‌اند از: 1.«تشکیل سندیکای صادرکنندگان خوشنام برای استفاده از ظرفیت اعتباری و تسهیل فعالیت بازرگانی آنها»، 2.«تشکیل اتاق تهاتری مرکزی کالا با کالا در وزارت صمت برای نظارت دقیق بر اجرای مستقیم عملیات واردات در برابر صادرات بدون نیاز به تبادل ارز و صرفا برای کالاهای ضروری و مواد اولیۀ تولید»، 3.«تشکیل پنجره واحد صادرات نفت در برابر واردات کالاهای اساسی که در دولت مسئولیت مستقیم آن با وزارت نفت است.» 4.« تامین کسری بودجه دولت از طرق کم هزینه مانند انتشار اوراق دولتی و بازارگردانی آن از سوی بانک مرکزی در قالب عملیات بازار باز»

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true