×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۳۰ دی - ۱۳۹۹  
false
true
باید مصداق‌های پیوند دین و علم برای جوانان مشخص شود

به گزارش شبکه خبری ایرانا، حجت الاسلام والمسلمین ابوالفضل ساجدی در نشست هم اندیشی مبلغان نخبه در عرصه ایمان و باورهای دینی با موضوع «غرب زدگی و خرافه انگاری دین»، به خرافه و معنای آن اشاره و اظهار کرد: خرافه معنای روشنی دارد یعنی اعتقاد متعصبانه و بی مبنا و ضد عقل نسبت به یک موضوع. خرافه، اسطوره و افسانه سه واژه‌ای هستند که با هم در ارتباط اند و هر سه حکایت از سستی عقل و بی مبنایی فردی که از این سه واژه استفاده می‌کند را دارد.

وی گفت: غرب زدگی نوعی وابستگی همه جانبه و افراطی نسبت به کشورهای غربی می‌باشد که این نوع وابستگی باعث می‌شود نقاط ضعف کشورهای غربی را نادیده گرفت، وگرنه اصل توجه به غرب و استفاده از تجارب آنها امر بدیهی و عقلی می‌باشد؛ منظور ما از مواجهه با غرب نفی آن‌ها نیست، بلکه نقد نقاط ضعف و عقلی نبودن دلبستگی افراطی به آن‌ها می‌باشد.

این روانشناس متخصص در مسائل اجتماعی به موضوع گرایش به غرب اشاره و تصریح کرد: گرایش به غرب یک امر طبیعی است؛ اگر شما ببینید یک کشوری پیشرفت‌های زیادی در موضوعات مختلف داشته است، عقل می‌گوید برای استفاده از آن پیشرفت‌ها و یادگیری، به آن کشور مذکور تمایل داشته باشیم و پیشرفت‌های صورت گرفته در کشورهای مغرب زمین، این تمایل را در ذهن افراد کشورهای شرقی و مسلمانان به وجود آورده است.

وی با مهم برشمردن قدرت رسانه‌ای برای نمایش پیشرفت‌های هر کشور افزود: باید توجه داشت کشورهای غربی با قدرت بالای رسانه‌ای و تبلیغاتی خود حتی کارهای معمولی خود را نیز به عنوان پیشرفت به دیگر مردم جهان معرفی می‌نمایند و پیشرفت‌های صورت گرفته در کشورهای مسلمان را نیز یک امر عادی و گاهی اوقات مهمل می‌خوانند؛ نخبگان آزاده جهان باید دقت کنند تا زیر بار فریب این شیطنت رسانه‌ای نروند.

ساجدی اظهار داشت: متأسفانه در کشور ما با وجود بعضی دلباختگان افراطی به کشورهای غربی و ابراز شبهات از سوی آنها، یک حس خود کم بینی میان افراد جامعه ایجاد شده است که حتی پیشرفت‌های کشور عزیزمان ایران را منکر می‌شوند؛ باید توجه داشت این افراد، مردمانی بی هویت و سست عقل می‌باشند که از لحاظ روحی و روانی نیازمند درمان هستند.

استاد مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) گفت: همین نگاه‌های خود کم بینانه و استصحاب نادرست پیشرفت کشورهای غربی و عقب ماندگی کشورهای مسلمان باعث شده است نگاه جوانان به دین یک نگاه خرافی باشد؛ دشمنان برای القای این دسته از خرافه نگری ها به صورت شبانه روزی در تلاش هستند که مسئولین فرهنگی کشور باید برای مقابله با این القائات، تلاشی مضاعف داشته باشند.

این روانشناس متخصص در مسائل اجتماعی تصریح کرد: برای خرافه زدایی دینی از ذهن جوانان باید مصداق‌های پیوند دین و علم برای جوانان کشور مشخص شود.

وی خاطرنشان کرد: ما در کشور، موفقیت‌های فوق العاده و زیادی داشته ایم، اما چون دستگاه‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی ما با قدرت عمل نکرده اند، این موفقیت‌ها مغفول مانده و باعث شبهه در ذهن جوانان این کشور شده است که چون کشوری مسلمان هستیم، پیشرفت نکرده ایم که اضاله این شبهات، تلاش بی وقفه مسئولین ذی ربط را در نمایش موفقیت‌های کشور می‌طلبد.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true