×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۱ فروردین - ۱۴۰۰  
false
true
رفع تحریم‌های آمریکا اولین اقدام برای احیای برجام است/ پیش از بازگشت کامل آمریکا به برجام، هیچ تغییری در سیاست‌های ما اتفاق نخواهد افتاد

ایرانا : رئیس هیئت کشورمان در نشست کمیسیون برجام تاکید کرد رفع تحریم های آمریکا، نخستین و ضروری‌ترین اقدام برای احیای برجام است.

به گزارش ایرانا ، سید عباس عراقچی، رییس هیات کشورمان در نشست کمیسیون برجام تاکید نمود رفع تحریم های آمریکا، اولین و ضروری‌ترین اقدام جهت احیای برجام می‌باشد.
دور اول جلسه حضوری هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در گراند هتل شهر وین، با توافق جهت ادامه رایزنی‌ها در سطح کارشناسی پایان یافت.
براساس توافق صورت گرفته، دو نشست کارشناسی موازی میان اعضای کمیسیون مشترک برجام جهت انجام رایزنی‌های فنی در حوزه رفع تحریم و هسته‌ای تشکیل شد. این نشست‌های کارشناسی قرار است به بحث و رایزنی در خصوص جنبه‌های فنی و جزئیات مسائل مربوط به لغو تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای بپردازند و نتیجه بحث‌های خود را به کمیسیون گزارش نمایند.
سید عباس عراقچی، رییس هیات کشورمان در نشست کمیسیون تاکید نمود رفع تحریم های آمریکا، اولین و ضروری‌ترین اقدام جهت احیای برجام می‌باشد و جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد به محض رفع تحریم‌ها و پس از راستی آزمایی آن، اقدامات جبرانی هسته‌ای خود را متوقف نموده و به اجرای کامل برجام برگردد.
آمریکا در هیچ جلسه‌ای که ایران حضور داشته باشد نخواهد بود.
آقای عراقچی در پاسخ به این سئوال که نشست کمیسیون مشترک برجام پایان یافت در مورد این نشست به چه نتیجه گیری رسیدید و چه دیدار‌هایی انجام شد؟ گفت: این نشست معمولی کمیسیون مشترک بود که هر سه ماه یکبار برگزار می‌شود البته الان مصادف شده بود با شرایط جدیدی که به وجود آمده و فرصتی که برای بازگشت همه طرف‌ها به برجام پیش آمده است. ما نشست اول را به صورت ویدئو کنفرانس روز جمعه برگزار کردیم این نشست یا جلسه دوم بود. در مجموع جلسه سازنده‌ای بود. ما توافق کردیم که ۲ گروه کاری تشکیل بشود یکی در حوزه تحریم‌ها و دیگری در حوزه هسته ای؛ و این دو گروه کاری که متشکل از همه اعضای کمیسیون مشترک است یعنی کارشناسان ایرانی به اضافه کارشناسان کشور‌های ۴ به اضافه یک بدون حضور آمریکا. آمریکا در هیچ جلسه‌ای که ایران حضور داشته باشد نخواهد بود. این سیاست قطعی ماست و هیچ تردیدی در این نیست همه امور هم به همین ترتیب برنامه ریزی شده است. این جلسات کارشناسی تشکیل می‌شود دو کار گروه وظیفه این‌ها این است که مجموعه اقداماتی که آمریکایی‌ها باید انجام بدهند تا رفع کامل تحریم‌ها در یک مرحله صورت بگیرد را مشخص کنند.
وی در ادامه افزود: فهرستی از اقداماتی که باید صورت بگیرد و تحریم‌هایی که باید رفع بشود و این‌ها همه در یک مرحله خواهد بود. این در کمیسیون مشترک هم پذیرفته شده است که بازگشت طرفین به صورت گام به گام نیست اصلا احتیاجی ما به سیاست‌های گام به گامی نداریم. کاملا روشن است که آمریکایی‌ها چه کار باید بکنند در حوزه تحریم‌ها و کار‌هایی هم که باید ایران انجام بدهد برای بازگشت به اجرای کامل این‌ها هم مشخص است. بنابر این هر دو مجموعه اقدامات در یک مرحله می‌تواند انجام بشود. البته ما مجموعه اقدامات خودمان را بعد از اینکه آمریکایی‌ها انجام دادند و راستی آزمایی کردیم صورت خواهیم داد.
ما هیچ مذاکراتی با آمریکا یا هیچ کشور دیگری نداریم مذاکرات ما با ۴ به اضافه یک در قالب کمیسیون مشترک است.
عراقچی در ادامه تاکید کرد: کار این دو گروه کاری این است که این مجموعه اقداماتی که دو طرف در یک مرحله باید انجام بدهند را مشخص کنند و نهایی کنند و بعد ما دوباره در کمیسیون مشترک ترتیب و توالی اقدامات را هم مشخص بکنیم و جزئیات مربوط به زمان بندی آن‌ها را. در همه این مراحل بین ما و کشور‌های ۴ به اضافه یک مذاکرات صورت می‌گیرد. ما هیچ مذاکراتی با آمریکا یا هیچ کشور دیگری نداریم مذاکرات ما با ۴ به اضافه یک در قالب کمیسیون مشترک است. اینکه کشور‌های ۴ به اضافه یک این موارد را چگونه به طرف آمریکایی منتقل می‌کنند با آن‌ها چگونه صحبت می‌کنند تا آن‌ها را راضی بکنند به شرایط جمهوری اسلامی این موضوعی هست که به ما ارتباطی ندارد. از هر روشی که می‌خواهند خودشان استفاده کنند در هر جایی می‌خواهند در وین در هر جای دیگری که می‌خواهند این کار را انجام بدهند این موضوع ما، موضوع ما مذاکره با کشور‌های ۴ به اضافه یک است و این کار صورت گرفته است. حرکت گام به گام هم نداریم در یک گام نهایی همه امور انجام می‌گیرد مذاکره ما در خصوص آن گام نهایی است.
زمانی مذاکرات را جلو می‌بریم که بدانیم در راستای منافع ملی جمهوری اسلامی ایران جلو می‌رود.
عراقچی همچنین گفت: مذاکره در حقیقت گفتگو‌های فنی و حقوقی هست که صورت می‌گیرد چه برسد به فرابرجام چه برسد به موضوعات دیگر. ما فقط در مورد اینکه بازگشت به برجام شامل چه اقداماتی باید باشد گفتگو‌های فنی و حقوقی و حرفه‌ای در قالب دو گروه کارشناسی انجام می‌دهیم. امیدوار هستیم که ظرف روز‌های آینده گروه‌های کارشناسی به نتایجی برسند ما به طور مرتب کار این گروه‌ها را رصد خواهیم کرد قرار ما این است که در روز جمعه صبح یک بار دیگر کمیسیون مشترک تشکیل بشود و کار این دو کار گروه را بررسی بکند پیشرفت کار را ببینیم مشکلات و موانع اگر هست را ارزیابی کنیم. اگر هم پیشرفتی وجود ندارد که خوب ما به کار خاتمه خواهیم داد حتی زودتر ما اگر همین فردا هم ببینیم که طرف‌های مقابل ما در این کارگروه‌ها جدی نیستند طبیعی هست که اینجا نیامده ایم که وقت خودمان را تلف کنیم. عجله‌ای هم در این امر نداریم. ما زمانی مذاکرات را جلو می‌بریم که بدانیم در راستای منافع ملی جمهوری اسلامی ایران جلو می‌رود.
وی در ادامه افزود: بنابر این در دو سه روز آینده کار این کارگروه‌های دو گانه را به طور مرتب ارزیابی می‌کنیم گزارش همکاران مان را می‌شنویم. اگر کار به سمت پیشرفت هست کارگروه‌ها ادامه خواهند داد و اگر که پیشرفتی صورت نمی‌گیرد طرف‌های مقابل جدیت نداشت باشند طبیعی هست که این روند ادامه پیدا نخواهد کرد. ولی تا الان همه کشور‌های موجود در برجام کشور‌های ۴ به اضافه یک سه کشور اروپایی چین و روسیه جدیت خودشان را اعلام کردند و قصد خودشان را برای احیای مجدد برجام صراحتا اعلام کردند و برداشتی هم که ما از رفتارشان در جلسه کمیسیون مشترک و در جلسات دو جانبه‌ای که برگزار کردیم داریم همین است که همچین اراده‌ای وجود دارد.
عراقچی همچنین گفت: من قبل از جلسه امروز جلسات جداگانه‌ای را با هیئت‌های چین و روسیه داشتم ما همواره رایزنی‌های نزدیک با این دو کشور داشتیم الان هم به این رایزنی‌ها ادامه می‌دهیم الحمد الله مواضع مان در راستای خوبی با همدیگر قرار دارد؛ و همکاری خوبی هم در جریان کمیسیون مشترک بین ۳ کشور صورت می‌گیرد. با طرف‌های اروپایی هم صحبت داشتیم با آقای مورا که هماهنگ کننده برجام هست دو بار من قبل از جلسه کمیسیون مشترک با ایشان دیدار کردم تنظیمات اجرایی و ترتیبات کار را با هم مشخص کردیم. در مجموع فعلا در مسیر درستی قرار گرفته ایم، ولی ادامه این مسیر بستگی به رفتار طرف مقابل، بستگی به جدیت طرف مقابل، بستگی به حسن نیت طرف مقابل دارد و ما به محض اینکه احساس کنیم چنین حسن نیتی یا چنین جدیتی وجود ندارد طبیعی است که به این مسیر ادامه نخواهیم داد هیچ عجله و شتابی هم نداریم.
عراقچی در پاسخ این سئوال که آیا نشست روز جمعه حضوری خواهد بود نیز گفت: بله هیئت‌ها همه اینجا هستند جلسات هم در گروه‌های کاری و هم اگر لازم باشد کمیسیون مشترک حضوری برگزار خواهند شد. ما تا روز جمعه خواهیم ماند روز جمعه یک ارزیابی خواهیم کرد ممکن است که لازم باشد که هیئت‌ها برگردند به پایتخت‌های خودشان با دستور العمل‌های جدید برگردند ممکن است که تصمیم بگیریم همان جا ادامه بدهیم. به هر حال بستگی به روند پیشرفت کار دارد.
هیچ مذاکره‌ای حتی در مورد خود برجام هم نداریم چه برسد به موضوعات دیگری غیر از برجام. منتظر می‌شویم تا برخورد آمریکایی ها را با کشور‌های ۴ به اضافه یک ببینیم، میزان جدیت آن‌ها را در رفع تحریم‌ها مشاهده کنیم اگر جدیتی وجود نداشته باشد طبیعی است که ما وقت خودمان را تلف نخواهیم کرد.
آقای عراقچی در پاسخ این پرسش که ما از سوی آمریکا همیشه اظهاراتی می‌شنویم از سوی مقام‌های مختلف که همیشه موضوعاتی مطرح می‌کنند و می‌گویند محور‌های دیگری را هم ما مد نظر قرار می‌دهیم. شما آیا خوش بین هستید بعد از پایان این نشست مشترک آیا آمریکا واقعا هدفش این است که تحریم‌ها را بردارد یا یک بازی دوباره از ابتدا شروع کرده است؟ نیز گفت: همه چیز احتمالش هست ما نه خوش بین هستیم نه بدبین. ما رفتار‌های طرف مقابل را ارزیابی می‌کنیم. ما جدیت را در اعضای فعلی برجام ۳ کشور اروپایی چین و روسیه مشاهده کرده ایم. اینکه آمریکا چقدر جدی هست بستگی به این دارد که در عمل چگونه رفتار می‌کند و این را ما تحت نظر خواهیم داشت. هیچ مذاکره‌ای حتی در مورد خود برجام هم نداریم چه برسد به موضوعات دیگری غیر از برجام. اینکه آ‌مریکایی‌ها این موضوع را مدام تکرار می‌کنند ناشی از حسن نیست نمی‌تواند باشد با این حال ما منتظر می‌شویم تا برخورد آن‌ها را با کشور‌های ۴ به اضافه یک ببینیم، میزان جدیت آن‌ها را در رفع تحریم‌ها مشاهده کنیم اگر جدیتی وجود نداشته باشد طبیعی است که ما وقت خودمان را تلف نخواهیم کرد.
عراقچی در پاسخ این سئوال که بر اساس مذاکرات امروز و مذاکراتی که هفته گذشته داشتید تا چه اندازه امیدوار هستیم که اروپا همراه با ایران از حق ایران در مورد برداشتن همه تحریم‌ها حمایت کند. آیا واقعا امیدوار هستید که اروپایی که طی ۶ سال گذشته واقعا قدم آنچنانی بر نداشته بود درباره مسائل مختلف آیا این بار همراه ایران خواهد شد یا آمریکا نیز گفت: بحث همراهی نیست بحث امیدوار بودن به این کشور یا آن کشور هم نیست ما فقط به خودمان امیدوار هستیم و فقط به خودمان اتکا می‌کنیم. سیاست‌های ما کاملا روشن است، برنامه هسته‌ای ما، پیشرفت‌هایی که صورت گرفته است کاملا روشن است. اگر طرف‌های ما چه اروپایی‌ها چه آمریکایی‌ها و چه دیگران علاقه‌مند هستند که برجام مجددا به یک توافق معتبر تبدیل بشود باید خواسته‌های جمهوری اسلامی ایران را بتوانند تامین کنند و نظر ما را بتوانند جلب کنند در غیر اینصورت اتفاقی نخواهد افتاد. اروپا هم باید تصمیم خودش را بگیرد اگر علاقه‌مند به حفظ برجام و ادامه برجام هست به طور طبیعی باید خواست ایران که رفع کامل تحریم‌ها در یک مرحله است را باید بتواند اجابت بکند حالا با آمریکایی‌ها چگونه صحبت می‌کنند این دیگر به خودشان مربوط است. ما به هیچ کشوری متکی نیستیم چه آمریکایی‌ها چه اروپایی ها، ما فقط به خداوند متعال متکی هستیم و مردم خودمان.
رییس هیات کشورمان در نشست کمیسیون برجام تاکید کرد، ما هیچ گفتگویی با آمریکایی‌ها نداریم، حتی گفتگو‌های غیرمستقیم هم در دستور کار نیست.
عباس عراقچی، رییس هیات کشورمان در نشست کمیسیون برجام در وین در گفتگو با شبکه تلویزیونی پرس تی وی تاکید کرد، ما هیچ گفتگویی با آمریکایی‌ها نداریم، حتی گفتگو‌های غیرمستقیم هم در دستور کار نیست.
عباس عراقچی در ابتدا گفت: «دو کارگروه تخصصی گفتگو‌ها را بر سر دو موضوع مهم ادامه خواهند داد؛ نخست موضوع برداشتن تحریم‌های ضد ایرانی از سوی آمریکاست و دیگری بحث اقدام‌های هسته‌ای ایران. این گفتگو‌ها در سطح فنی برگزار می‌شود و تهیه فهرستی از اقدام‌هایی را در بر خواهد داشت که ایران و آمریکا قرار است انجام بدهند.»
عراقچی تاکید کرد هیچ فرایند گام به گامی در دستور کار نیست و قرار است در یک مرحله نهایی اتفاق بیافتد. همانگونه که ایران پیشتر گفته، اقدام‌های هسته‌ای خود را تنها زمانی متوقف می‌کند که همه تحریم‌ها برداشته شوند.

هیچ گفتگوی مستقیم و غیرمستقیم با آمریکایی ها نداریم
مذاکره کننده ارشد ایران در وین در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکا موافقت کرده پیش از توقف اقدام‌های هسته‌ای ایران همه تحریم‌ها را بردارد یا خیر گفت: «آمریکا در این نشست حضور نداشت. آنچه که امروز اتفاق افتاد نشست کمیسیون مشترک برجام بود و آمریکا هم اکنون در برجام عضویت ندارد. از این رو ما هیچ گفتگویی با آمریکایی‌ها نداریم، حتی گفتگو‌های غیرمستقیم هم در دستور کار نیست. کاری که ما داریم انجام می‌دهیم گفتگو با اعضای برجام است که شاید بتوان آن را گروه ۱+۴ خواند. این گروه سپس با آمریکایی‌ها جداگانه گفتگو خواهد داشت. این موضوع به خودشان مربوط است و ما در آن حضور نداریم. ما تنها با گروه ۱+۴ گفتگو می‌کنیم؛ و بسیار روشن و صریح به آن‌ها گفته ایم موضع ما چیست.

آمریکائیها جدی نیستند
وی افزود: آنچه که آقای مالی (رابرت مالی‏، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران) گفته در حقیقت نشانه آن است که آن‌ها (آمریکا) جدی نیستند. زیرا آن‌ها بودند که برجام را ترک کرده و تحریم‌ها را (ضد ایران) تحمیل کردند. از این رو روشن است که اگر بخواهند به برجام بازگردند باید همه آن تحریم‌ها را بردارند. همه تحریم‌ها باید در یک گام برداشته شوند. این خواسته‌ای کاملا منطقی و عقلانی از سوی جمهوری اسلامی ایران است.
وی تاکید کرد: ما تنها زمانی به پایبندی کامل به تعهدات مان در برجام باز می‌گردیم که آمریکا همه تحریم‌ها را برداشته باشد؛ تحریم‌هایی که پس از ژانویه سال ۲۰۱۷ تحمیل شده‏، بازتحمیل شده یا با برچسب دیگری (ضد ایران) تحمیل شدند. ایران پس از راستی آزمایی برداشته شدن همه تحریم‌ها پاییندی کامل خود را به برجام از سر می‌گیرد. از این رو بار دیگر تصریح می‌کنیم که این موضع ماست. اما کاملا جدی هستیم.
عراقچی گفت: من آمده ام اینجا که کاری انجام بدهم، اما تردید دارم که طرف مقابل (آمریکا) هم جدیت داشته باشد. اگر آمریکایی‌ها جدی باشند باید این آمادگی را داشته باشند که همه تحریم‌هایی را که ضد ایران تحمیل یا بازتحمیل کرده اند بردارند؛ و پس از راستی آزمایی برداشته شدن همه‌ی تحریم‌ها ما مسلما پایبندی کامل خود را به برجام از سر می‌گیرم. اگر می‌خواستیم از زیر بار پایبندی کامل به تعهدات مان در برجام شانه خالی کنیم پیشتر این کار را می‌کردیم.

اگر آمریکائیها بخواهند به برجام بازگردند باید یکجا همه تحریم‌ها را بردارند
هنگامی که دولت پیشین آمریکا از برجام خارج شد ما هم می‌توانستیم توافق هسته‌ای را به کلی کنار بگذاریم. پس ما کاملا جدی هستیم و هیچ کس نمی‌تواند در حسن نیت ایران تردید کند. برجام هنوز هم زنده است تنها به این علت که ایران به تعهداتش پایبند بوده و بهای بسیار سنگینی برای این پایبندی پرداخت کرده است. مردم ما به علت تحریم‌هایی که آمریکا ضد ایران تحمیل کرده درد و رنج فراوانی متحمل شده اند و اکنون اگر آن‌ها (آمریکا) بخواهند برجام را جان تازه‌ای ببخشند و اگر بخواهند به برجام بازگردند باید یکجا همه تحریم‌ها را بردارند.»

هیچ علاقه‌ای به بازگشت گام به گام به برجام نداریم
عباس عراقچی در پاسخ به این پرسش که آیا سخنی از توقف غنی سازی ۲۰ درصد در ازای دریافت یک میلیارد دلار به میان آمده است یا خیر تاکید کرد اگر چنین پیشنهاد از سوی هر کسی مطرح شده باشد پیشنهادی مسخره است. همانگونه که بار‌ها و بار‌ها تصریح کرده ایم ما هیچ علاقه‌ای به بازگشت گام به گام به برجام نداریم و پیشنهاد‌هایی از این دست، هرگز عملی نخواهند شد. آنچه که ما هم اکنون بر سر آن به توافق رسیده ایم اقدام‌هایی است که آمریکا باید در یک گام انجام بدهد و اقدام‌هایی که ایران پس از راستی آزمایی (اقدام‌های آمریکا) و در عوض آن باید انجام بدهد. هنگامی که این دو فهرست از اقدام‌ها به نتیجه رسید آنگاه می‌توانیم از پایبندی کامل هر دو طرف به تعهدات شان در برجام سخن بگوییم. پس چنین پیشنهاد‌هایی هرگز عملی نخواهد شد و فکر نمی‌کنم ارزش داشته باشد که وقت مان را برای چنین پیشنهاد‌هایی هدر بدهیم.

پیش از رسیدن به نتیجه، هیچ تغییری در سیاست‌های ما اتفاق نخواهد افتاد
عراقچی در پاسخ به این پرسش که آیا پس از این گفتگو‌ها در فعالیت‌های هسته‌ای ایران تغییر اتفاق خواهد افتاد یا خیر نیز گفت: خیر پیش از رسیدن به نتیجه، هیچ تغییری در سیاست‌های ما اتفاق نخواهد افتاد.
وی تاکید کرد میزان غنی سازی ۲۰ درصد از سوی ایران نیز تغییر نخواهد کرد و افزود آنچه که در زمینه غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم و یا هر فعالیت هسته‌ای دیگری در کشورمان انجام می‌شود بر پایه نیاز‌های کشور است و این فعالیت‌ها را سازمان انرژی اتمی ایران برنامه ریزی و تصمیم گیری می‌کند. پیش از بازگشت کامل آمریکا به برجام هیچ تغییری در سیاست‌های ما اتفاق نخواهد افتاد.

خیلی زود است بگوییم گفتگو‌ها موفقیت آمیز بود
عراقچی گفت فکر می‌کنم گفتگو‌ها سازنده بود و در مسیر درست قرار داشت. خیلی زود است که بگوییم گفتگو‌ها موفقیت آمیز بود. این را پس از پایان یافتن کار کارگروهها می‌توان ارزیابی کرد. البته ما امیدواریم و اگر امید نداشتیم اینجا نمی‌آمدیم. ما بر پایه سیاست‌ها و دستورالعمل‌های خودمان گام بر می‌داریم و اگر طرف مقابل بتواند نیاز‌های ما را برآورده سازد آنگاه می‌توانیم بگوییم گفتگو‌ها موفقیت آمیز بوده است.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true