×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۹ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
false
true
تعطیلی تهران منوط به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا است/ ۵۰ درصد تخت‌های بیمارستانی تهران را به بیماران کرونایی اختصاص داده‌ایم

ایرانا : استاندار تهران گفت: میزان فوتی‌های استان نسبت به جمعیت شاخص اش پایین است.

به گزارش ایرانا ، انوشیروان محسنی بندپی در جلسه ستاد مدیریت و مقابله با بیماری کرونا گفت: این پایین بودن شاخص فوتی‌ها ناشی از اقدامات و عملکرد خوب بیمارستان‌های بزرگ تهران است.
وی گفت: از بهمن سال ۹۸ که این ویروس در کشور ما شیوع پیدا کرد تا امروز همه کادر سلامت اقدامات بسیار ارزشمندی انجام دادند و باید در هفته سلامت که در آن هستیم قدردان زحمات آن‌ها باشیم.
استاندار تهران افزود: آمار‌ها نشان دهنده این است که ما دراوج سوم، دوم و اول بیماری یک مدت زمان بیماران سرپایی ما افزایش پیدا می‌کرد و در پی آن تعداد بستری‌ها افزایش پیدا می‌کرد و تعداد فوتی‌ها افزایشی می‌شد، اما در اوج چهارم همه چیز فرق کرده است و همه آن‌ها همزمان اتفاق می‌افتد اعم از مراجعان سرپایی، بستری‌ها و میزان فوتی‌ها روند صعودی دارند.
آقای محسنی بندپی گفت: آن چیزی که می‌تواند در مهار این بیماری کمک کند این است که از هیچ کوششی فروگذار نباشیم.
وی افزود: اکنون واکسیناسیون استان نسبت به جمعیت نتوانسته به آن جامعه هدف خود برسد.
استاندار تهران در ادامه به اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره کرد و گفت: در شرایط قرمز و نارنجی که اعلام شد که چه گروه‌ها و مشاغلی مجاز به فعالیت هستند بنابراین سرو غذا در رستوران‌ها جزو مشاغلی است که محدودیت دارد و تنها فعالیت بیرون بر‌ها مجاز است.
آقای محسنی بندپی ادامه داد: طبق گزارش‌های کمیته درمان ما حداقل دو هفته دیگر این شرایط روند افزایش بیماران را داریم که روند نظارت‌ها نیز باید افزایشی باشد.
وی گفت: طبق بازدیدی که از دستگاه‌های ملی داشتیم برخی از دستگاه‌ها کارکنان شان ماسک نداشتند و برخی از دستگاه‌ها نیز مانند شرکت ملی نفت با وجود ابلاغیه از بازرسی‌ها ممانعت کردند که وقتی اصناف این رفتار ادارات و دستگاه‌ها را ببینند چه فکری می‌کنند و ما این موارد را کتباً به قرارگاه اعلام کردیم.

اختصاص ۵۰ درصد تخت‌های بیمارستانی به بیماران کرونا
محسنی بندپی در ادامه افزود: بعد از اتوبوس و مترو یکی از مراکز سرایت ویروس کرونا در رستوران هاست که نیاز به نظارت بیشتری است و رستوران‌ها تنها مجاز به ارائه غذا به شکل بیرون‌بر هستند.
وی گفت: با توجه به اینکه تعداد مراجعات، بستری‌ها و فوتی‌ها در موج چهارم کرونا در تهران رو به افزایش است، در همه ابعاد نظارت‌ها اعم از نظارت بر اصناف و ادارات باید تشدید شود و حتما در استان تهران با این حجم از تراکم بالای جمعیتی نیازمند تشدید نظارت‌ها هستیم.
وی به میزان فوتی‌ها در بیمارستان‌ها اشاره کرد و افزود: هم اکنون میزان فوتی‌ها در بیمارستان‌های بزرگ تهران ۱۱درصد و در بیمارستان‌های به نسبت کوچک‌تر ۲۵درصد است که ناشی از اقدامات خوب و تجهیزات در بیمارستان‌های بزرگ است و نیازمند تقویت بیمارستان‌های تهران دربحث اکسیژن ساز هستیم.
استاندار تهران در ادامه به افزایش میزان تخت‌های بیمارستانی در استان تهران اشاره کرد و ادامه داد: اکنون ۵۰ درصد تخت‌های بیمارستانی و ۱۰۰۰ تخت اورژانس را به بیماران کرونایی اختصاص داده ایم.
وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود تا دو هفته نیز در استان تهران شاهد افزایش مراجعات سرپایی به مراکز درمانی استان باشیم گفت:سهمیه واکسیناسیون استان تهران باید افزایش پیدا کند و این مطالبه همه ارکان سلامت استان است.

راه‌اندازی خط ۶۰۷۰ در ستاد کرونا استان برای جایابی بیماران
استاندار تهران گفت: راه‌اندازی خط ۶۰۷۰ در ستاد کرونا استان اهمیت و تاثیر مضاعفی دارد چرا که نسبت به اعلام تخت‌های بیمارستانی به بیماران اقدام می‌کنند که این امر در جایابی بیماران اثرگذار است.
محسنی بندپی در جلسه ستاد مدیریت و مقابله با کرونای استان تهران اظهار داشت: اقداماتی که استانداری تهران و دانشگاه علوم پزشکی در دستور کار دارند پیگیری شده و رسانه‌ها نیز در بحث آگاه سازی و ایجاد حساسیت مردم اقدام می‌کنند.
وی گفت: راه‌اندازی خط ۶۰۷۰ در ستاد کرونا استان اهمیت و تاثیرگذاری مضاعفی دارد چرا که نسبت به اعلام تخت‌های بیمارستانی به بیماران اقدام می‌کنند که این امر در جایابی بیماران اثرگذار است همچنین نسبت به افزایش تخت‌های بیمارستانی اقدام شده و تعداد تخت‌ها به بالای ۱۰ هزار تخت رسیده است.
استاندار تهران افزود: برخی از بیمارستان‌های قدیمی تهران نیازمند تامین تجهیزات از جمله دستگاه‌های اکسیژن ساز هستند که تدابیر ویژه‌ای اتخاذ شده تا نسبت به تامین این دستگاه‌ها اقدام شود و خیرین در این زمینه کمک می‌کنند، همچنین در زمینه تامین برق آن‌ها نیز جلسه‌ای با حضور دستگاه‌های خدمات‌رسان برگزار می‌شود تا نسبت به تامین انرژی آن‌ها اقدام شود.
محسنی بندپی گفت: مصوبات ستاد ملی کرونا درباره فعالیت گروه‌های ۲، ۳ و ۴ در شهر‌های قرمز اجرایی می‌شود و تمام پارک‌ها و بوستان‌ها تعطیل هستند و رستوران‌ها تنها می‌توانند غذای بیرون بر داشته باشند و اگر رستورانی نسبت به سرو غذا اقدام کند حتماً برخورد شدید می‌شود.
وی افزود: تا هفته بعد هم وضعیت همین گونه است و باید نسبت به اجرای دقیق شیوه نامه‌ها و تشدید نظارت‌ها اقدام کرد.

تعطیلی تهران منوط به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا
استاندار تهران گفت: درباره تعطیلی دو هفته دیگر تهران باید ستاد ملی کرونا تصمیم بگیرد.
انوشیروان محسنی بندپی در حاشیه جلسه ستاد مدیریت و مقابله با بیماری کرونا در استان تهران در جمع خبرنگاران به روند افزایشی تعداد مراجعان سرپایی، بستری و فوتی‌ها اشاره کرد و افزود: ما در موج‌های قبلی چنین شرایطی نداشتیم، اما در موج چهارم با مشکلات بسیاری مواجه شدیم و باید به این نکته توجه کنیم که ویروس انگلیسی به لحاظ قطر یک چهارم ویروس ووهان چین است.
وی ادامه داد: باید براساس گفته وزیر بهداشت پوشش واکسیناسیون افزایش پیدا کند و نظارت‌ها را دقیق‌تر و علمی‌تر کنیم.
استاندار تهران گفت: البته همه نظارت‌ها به اصناف برنمی گردد بلکه دستگاه‌های دولتی ما نیز باید در شرایط قرمز، ضروری‌ها ۵۰ درصد و سایر دستگاه‌ها بهره گیری یک سوم از نیرو‌های خود را رعایت کنند.
وی افزود: متاسفانه برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد برخی از وزارت خانه‌ها پرسنلشان حتی از ماسک استفاده نمی‌کنند و برخی دستگاه‌های ملی با کمال شرم ساری بخشنامه ستاد ملی که نظارت را نمی‌پذیرند. البته دستگاه‌های متخلف براساس بازرسی‌های انجام شده به قرارگاه ستاد ملی اعلام شدند.
محسنی بندپی ادامه داد: شش هزار و ۱۰۰ تخت بیمارستانی که برای کرونا ویروس اختصاص داده شده بود، تکمیل شد که ۱۲۰۰ تخت دیگر افزایش پیدا کرد و خط ۶۰۷۰ برای راهنمایی بیماران راه اندازی شد تا هر بیماری که به بیمارستان مراجعه کرد و جا نبود با تماس با این خط نسبت به مراجعه به بیمارستان دیگری اقدام شود.
استاندار تهران با تاکید بر اینکه در شهر‌های قرمز فعالیت مشاغل گروه دو و سه و چهار باید متوقف باشد، افزود: تمام بوستان‌ها و پارک‌ها و همچنین سرو غذا داخل رستوران‌ها ممنوع است و این اجازه به معاونان بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی داده شده است با رستوران‌های که در داخل خود نسبت به سرو غذا اقدام می‌کند برخورد شود.
وی گفت: همچنین بوستان‌ها و پارک‌هایی که فعالیت دارند، نیروی انتظامی نسبت به تعطیلی و منع ورود افراد به آن‌ها اقدام خواهد کرد و پیش بینی این است که حداقل دو هفته آینده شرایط به همین صورت خواهد بود.
استاندار تهران در پاسخ به سوالی در خصوص تعطیلی هفته آینده برای تهران نیز گفت: ما هم اکنون باید نسبت به اجرای دقیق مصوبات ستاد ملی کرونا و نظارت بر آن‌ها اقدام کنیم و اگر لازم باشد خود ستاد ملی مقابله با کرونا در این باره تصمیم گیری خواهد کرد.
وی ادامه داد: قطعا چاره‌ای نداریم بجز این که مصوبات ستاد ملی کرونا و آنچه را به عنوان محدودیت‌ها در نظر گرفته شده است، اجرا کنیم، هر چند که پیشنهاد‌هایی هم داریم.
استاندار تهران با بیان اینکه نظارت بر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در دستگاه‌های ملی بر عهده دانشگاه‌های علوم پزشکی با کمک استانداری و نیروی انتظامی قرار داده شده است، گفت: در شرایط قرمز به طور دقیق مشخص شده است که چه گروه‌هایی مجاز به فعالیت هستند و کدام‌ها اجازه فعالیت ندارند و مسئولیت نظارت نیز برعهده دانشگاه‌های علوم پزشکی با همکای اصناف، نیروی انتظامی و استانداری تهران قرار گرفته است. در کنار این باید کمیته‌هایی شکل بگیرد و نیاز به برخورد است.
وی افزود: حداقل تا دو هفته دیگر براساس آمار روند افزایش مراجعان سرپایی بستری‌ها و فوتی‌ها ادامه دارد.
محسنی بندپی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: در وزارتخانه انحصار اطلاعاتی وجود دارد که مشکلاتی برای دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران ایجادکرده و این در شرایطی است که مصوبه قرارگاه مبنی در اختیار گرفتن اطلاعات توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران وجود دارد و این اتفاق تاکنون رخ نداده است.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true