×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۵ آبان - ۱۴۰۰  
false
true
شاخص کل به جای رشد عقب نشست؛ علت چه بود؟

 به گزارش پایگاه خبری ایرانا ، روز جمعه هفته‌‌ گذشته، نظرسنجی باشگاه خبرنگاران جوان از ۱۰ کارشناس بازار سرمایه با موضوع پیش بینی بازدهی شاخص کل بورس و روند بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت انجام شد. سوال زیر به طور مشترک از کارشناسان پرسیده شد.

روند بازار سرمایه و بازدهی هفتگی شاخص کل در هفته آتی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

۱. مثبت. رشد بیش از ۵ درصد

۲. مثبت. رشد کمتر از ۵ درصد

۳. بدون تغییر چشمگیر

۴. منفی. کاهش کمتر از ۵ درصد

۵. منفی. کاهش بیش از ۵ درصد

طبق نتیجه نظرسنجی، ۷۰ درصد کارشناسان اعتقاد به مثبت شدن شاخص کل با رشدی کمتر از ۵ درصد داشتند (گزینه دوم) و ۲۰ درصد دیگر کارشناسان معتقد بودند که شاخص کل در این هفته تغییر چشمگیری نخواهد داشت و ۱۰ درصد باقی مانده نیز روند شاخص را با رشدی بیش از ۵ درصدی (گزینه اول)  پیش بینی کردند. نتیجه این نظرسنجی در تصویر زیر و مشروح نظرات کارشناسان از طریق لینک زیر قابل دسترسی است.

شاخص کل به جای رشد عقب نشست؛ علت چه بود؟

۸۰ درصد کارشناسان انتظار رشد بورس در هفته آینده را دارند

 

بررسی روند شاخص کل در ابتدا و انتهای هفته‌ای که گذشت

در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته، چهارشنبه ۱۷ شهریور ماه شاخص کل بورس بر روی تراز یک میلیون و ۵۲۶ هزار واحد کار خود را به پایان رساند.

شاخص کل به جای رشد عقب نشست؛ علت چه بود؟

با گذشت یک هفته شامل ۵ روز معاملاتی از تاریخ ۲۰ تا ۲۴ شهریور، در پایان معاملات چهارشنبه ۲۴ شهریور ماه، شاخص کل بورس با رسیدن به پله یک میلیون و ۴۸۸ هزار واحد این هفته را به سرانجام رساند.

شاخص کل به جای رشد عقب نشست؛ علت چه بود؟

مقایسه شاخص کل بورس در پایان معاملات این هفته با پایان هفته گذشته کاهش ۲/۵ درصدی را نشان می‌دهد.

بنابراین، مقایسه بازدهی واقعی و پیش بینی کارشناسان درباره شاخص کل بورس در این هفته نشان می دهد؛ ۸۰ درصد رشد بورس و ۲۰ درصد نوسان و عدم تغییر چشمگیر در شاخص کل را پیش بینی کردند‌، اما این تحلیل با آنچه که در واقعیت اتفاق افتاد فاصله داشت. علت این تفاوت را از کارشناسان جویا شدیم که در ادامه می توانید دلایل هریک را مشاهده کنید.

نام کارشناس توضیحات
کورش آسایش طی هفته های گذشته شاخص کل همبستگی زیادی با دلار داشته و ابتدای هفته با توجه به کاهش نرخ دلار، شاخص کل نیز روند نزولی خود را ادامه داد. اما دلار به تنهایی باعث اشتباه در پیش بینی نبوده بلکه صحبت مسئولان درمورد برگشت قیمت‌گذاری دستوری به خصوص در صنعت سیمان و ۴ عرضه اولیه ای که در کمتر از ۸ روز اتفاق افتاد، موثر بودند. همچنین عرضه‌های بازارگردان ها و حقوقی ها در سهام بزرگ در روزهای مثبت مزید بر علت شد.
فردین آقابزرگی بازار یک واکنش طبیعی نسبت به تغییرات در تمامی مولفه های اقتصادی می دهد. چند مورد وجود دارد که باعث شده بورس اندکی روند اصلاحی به خود بگیرد. نوسان نرخ ارز و کاهش احتمالی آن به واسطه مذاکرات، شنیده شدن موضوع کارشناسی و ایجاد اتاق فکر در راستای افزایش نرخ بهره بین بانکی، آزادسازی سهام عدالت، تفکرات دستوری کنترل قیمت سیمان و فولاد، ایجاد نگاه مدیریتی و کنترلی نسبت به نوسانات بازار و شاخص کل ؛ از جمله این دلایل هستند.
آراد پورکار با توجه به انتخاب گزینه “بدون تغییر چشمگیر” در پیش‌بینی هفته گذشته، نظری نداشتند
علیرضا تاجبر ابهامات حاکم بر بازار سرمایه منجر به عدم تصمیم گیری خریداران و محافظه کاری سرمایه گذاران شده است. با وجودی که برخی از سهم ها به قیمت های جذابی رسیده اما رشد چندانی را تا زمان رفع ابهامات نمی توان متصور بود.
پیمان حدادی سفر رییس آژانس بین المللی انرژی هسته ای به کشور، کاهش مناقشات فی مابین و در نتیجه کاهش قیمت ارز باعث این اصلاح شد
محمد خبری زاد

دو دلیل عمده برای منفی شدن بازار وجود داشت. اول، صحبت های آقای نیکزاد در خصوص قیمتگذاری دستوری در بخش سيمان و فولاد که اگر محقق شود، شرکت های این حوزه آسیب شدیدی خواهند دید. دوم، ورود آقای گروسی به ایران و جدی شدن احتمال توافق و به تبع آن ترس از کاهش نرخ دلار که باعث می‌شود بازار سرمایه در کوتاه مدت با چالش مواجه شود.

مهدی قلی پور علت اصلی این اختلاف، سفر رئیس آژانس بین المللی اتمی به ایران بود که هفته قبل منتفی اعلام شده بود و اثر معکوس بر بازار ارز گذاشت. نکته دوم نیز اعلام نظر نماینده های مجلس درباره کاهش نرخ فولاد و سیمان در بورس کالا بود. همچنین، نرخ های اوراق بدهی های دولتی نیز موثر بود که نرخ های بالایی بودند. 
وحید کشمیری پور كاهش قيمت دلار و ترس بازار از قيمت‌گذاري دستوري و مصاحبه هاي نسنجيده در اين مورد سبب شد كه شاخص در هفته گذشته اصلاح شود. البته موقتي خواهد بود و مي تواند مقدمه اي براي گذشتن شاخص از سطح مقاومتي ١.٦٠٠ هزار واحد در روزها و هفته هاي آتي باشد.
محمدرضا صادقی مقدم علت این بود که بازار نسبت به صحبت های مسئولان که قیمت‌گذاری دستوری را مطرح می کردند، واکنش منفی نشان داد.
مهدی میرزایی

طبق برخی بررسی‌ها، دولت برای جبران مخارج اقدام به انتشار ۱۴ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی طی ۱۰ روز اخیر کرده است. طبیعتا بخشی از این اوراق توسط مردم و بخشی توسط نهادهای حقوقی خریداری می شود. با این اقدام بخشی از وجوهی که افراد و نهادها در بازار سرمایه به حرکت درمی آورند، به سمت اوراق حرکت کرده و از رشد بازار کاسته می شود. از طرف دیگر، با توجه به ثباتی که در نرخ ارز رخ داد و سیگنال های مثبت در مورد مذاکرات هسته‌ای، عدم رشد بازار سرمایه هم امری حتمی بود.

 

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true